Lista stanowisk - Krojczy

Krojczy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Krojczy to pracownik zakładu krawieckiego lub przedsiębiorstwa wytwarzającego produkty odzieżowe, którego głównym zadaniem jest wykrawanie elementów materiału według określonych schematów, szkiców, lub szablonów. W zależności od konkretnej specjalizacji wyróżniamy stanowiska krojczego rysowacza (wykonującego obrysy szablonów na materiale), wykrawacza (zajmującego się wykrawaniem określonych fragmentów materiału wzdłuż wcześniej wykonanego obrysu), oraz krojczego kompletowacza, który zajmuje się układaniem wykonanych wykrojów w kolejne sztuki odzieży, liczeniem i weryfikowaniem ich zgodności z szablonem. Stanowisko krojczego obejmują osoby posiadające wykształcenie krawieckie, lub nawet nieposiadające wykształcenia a jedynie odpowiednie zdolności manualne. Krojczy wykorzystuje w swojej pracy mechaniczne wykrawarki, lub instrumenty tradycyjne – nożyczki i noże krawieckie.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi objęciem posady krojczego nie stawia się wygórowanych, sztywnych wymogów kwalifikacyjnych, których spełnienie gwarantowało by zatrudnienie na stanowisku. Jak wcześniej wspomniano obowiązki krojczego realizują osoby często nieposiadające wykształcenia, a legitymujące się ponadprzeciętnymi zdolnościami manualnymi i umiejętnością obsługi poszczególnych narzędzi i urządzeń mechanicznych. Do wykonywania zawodu przygotowują także liczne kursy, organizowane przez placówki doskonalenia zawodowego, a także kursy korespondencyjne. Potencjalni pracodawcy zwrócą z pewnością uwagę na osoby odznaczające się zaangażowaniem w wykonywaniu powierzonych obowiązków i zdolnością wykonywania monotonnych, powtarzalnych czynności przez długi okres czasu.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy krojczego jest przestrzeń zakładu krawieckiego, lub hali produkcyjnej przedsiębiorstw wytwarzających produkty odzieżowe i galanteryjne. Do pracy wykorzystywane są wykrawarki mechaniczne i ręczne – nożyczki i noże krawieckie. Praca krojczego wiąże się z wielokrotnym powtarzaniem prostych czynności w tej samej pozycji, przez co może być pracą monotonną.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Zatrudnienie w charakterze krojczego oferują wcześniej wspomniane zakłady krawieckie i przedsiębiorstwa produkcyjne.


ZAROBKI

Średnie zarobki osoby obsadzonej na tym stanowisku utrzymują się na poziomie 1400 złotych brutto miesięcznie.

Praca Krojczy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.