Lista stanowisk - Marynarz

Marynarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Marynarz to członek załogi statku lub okrętu. Bez względu na charakter i rodzaj jednostki pływającej marynarz pełni funkcje pomocnicze, mające zapewnić bezpieczeństwo żeglugi morskiej lub śródlądowej, handlowej lub marynarki wojennej. Zadaniem marynarza jest także bieżące przeprowadzanie prac konserwacyjnych, naprawczych i porządkowych w obrębie jednostki pływającej, ładowanie i wyładowywanie ładunków, pełnienie wachty, splatanie lin, etc. W zawodzie marynarza wyszczególnia się wedle pełnionych obowiązków następujące specjalności; marynarza, starszego marynarza, motorzysty, sternika, sondażysty i bosmana. Motorzysta, jako najbardziej tajemniczo brzmiący spośród wymienionych specjalistów, zajmuje się konserwacją i obsługą jednostki napędowej, a także jej ewentualnymi naprawami. Bosman zaś, co również nie musi być oczywiste, nadzoruje prace i czynności wykonywane przez resztę załogi.


WYMAGANIA

Do licznych wymagań, stawianych przed osobami zainteresowanymi zatrudnieniem w charakterze marynarza na statku morskim lub śródlądowym należy konieczność posiadania wykształcenia średniego, zaświadczenia o odbyciu kursów specjalistycznych, oraz szkolenia BHP, p.poż i technik ratownictwa wodnego. Poszczególne specjalności, wymienione w charakterystyce zawodu wymagają pozyskania dodatkowych uprawnień i kwalifikacji, na różnorodnych kursach i szkoleniach specjalistycznych. Konieczna będzie także znajomość języka angielskiego, preferowane są osoby władające dwoma lub trzema językami. Osoby zatrudniane w charakterze marynarza to przeważnie mężczyźni do 50 roku życia.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy marynarza jest oczywiście przestrzeń jednostki pływającej, na której został zatrudniony oraz portu, w którym ewentualnie przycumowała.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Zatrudnienie w charakterze marynarza oferują liczne jednostki pływające, zarówno śródlądowe, jak i morskie; handlowe i należące do marynarki wojennej.


ZAROBKI

Zarobki marynarza, zatrudnionego na polskim statku handlowym wynoszą od 6000 do 10 000 złotych brutto miesięcznie, jednak osoby zatrudnione na statkach zagranicznych mogą oczekiwać podobnych sum liczonych w dolarach lub euro.

Praca Marynarz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.