Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Co warto sprawdzić na swój temat przed rozmową rekrutacyjną?

Co warto sprawdzić na swój temat przed rozmową rekrutacyjną?

 
Co warto sprawdzić na swój temat przed rozmową rekrutacyjną?

Dobrym zwyczajem przed rozmową rekrutacyjną jest pogłębienie wiedzy o firmie i sprawdzenie, kim jest osoba, z którą będziemy rozmawiać. Przed spotkaniem z potencjalnym pracodawcą nie należy jednak zapominać o tym, aby sprawdzić także samego siebie. Na co zwrócić uwagę?


Spytaj innych o opinię na twój temat


Jakie są twoje mocne strony? A co jest twoją największą wadą? Czasami ciężko samemu odpowiedzieć na te pytania. Przed rozmową skorzystaj więc z pomocy dobrego kolegi i poproś, żeby pomógł wskazać ci te cechy. Być może nigdy nie zwracałeś uwagi na to, jak sprawnie i ciekawie potrafisz przygotowywać prezentacje, a twoje umiejętności negocjacyjne przewyższają możliwości reszty współpracowników. Wykorzystaj tę wiedzę podczas rozmowy – niewykluczone, że rekruter Cię o to zapyta. Warto także spytać innych o opinię na temat twoich wad. Jeśli kolega wskaże ci, że przy pierwszym spotkaniu sprawiasz wrażenie osoby aroganckiej, będziesz mógł jeszcze nad tym popracować i być może właśnie dzięki temu zyskasz dodatkowe punkty u rekrutera.


Porozmawiaj z byłym szefem


Jeśli nie z każdym pracodawcą żegnasz się krzykiem i trzaśnięciem drzwiami, to być może w gronie firm, w których pracowałeś w przeszłości, znajdzie się osoba, którą mógłbyś poprosić o referencje i szczerą rozmowę. Być może były szef będzie mógł wskazać ci cechy, które według niego wyróżniały cię na tle innych pracowników? Wiedzę tę możesz wykorzystać na spotkaniu. Warto też poprosić byłego pracodawcę o napisanie referencji – takie dokument może okazać się asem w rękawie podczas rozmowy rekrutacyjnej


Oceń swoją aktywność w social media


Od czasu do czasu możemy przeczytać w mediach, że pracownik stracił pracę, bądź nie został przyjęty do firmy ze względu na swoją aktywność w social media. Z czego to wynika? Niektórzy z nas zapominają, że w internecie nie jesteśmy anonimowi. Publikowanie mało stosownych zdjęć z weekendowych imprez czy wyrażanie skrajnych poglądów na forach i w komentarzach, może skończyć się tym, że rekruter nie będzie chciał nawet zaprosić nas na rozmowę.


Jak więc zachowywać się w social mediach?


- jeśli chcesz publikować zdjęcia, które ukazują bardziej „rozluźniony” obraz ciebie, to zadbaj o to, aby dzielić się takimi informacjami tylko ze znajomymi. Zmodyfikuj ustawienia twojego profilu i zastrzeż dostęp do większości informacji, którymi nie chciałbyś dzielić się z potencjalnym pracodawcą;


- zanim wyrazisz jakąś opinię na dany temat, zastanów się dwa razy czy chcesz, aby widział ją twój potencjalny pracodawca. Może czasami warto zachować niektóre spostrzeżenia tylko dla siebie lub podzielić się nimi w zaufanym gronie;


- udzielaj się na branżowych forach i grupach. Jeśli rekruter zobaczy, że jesteś aktywny, na pewno to doceni. Buduj pozycję eksperta w swojej dziedzinie, pamiętaj jednak, aby robić to umiejętnie.


Sprawdź czy informacje z Twojego CV są zgodne z tymi, które krążą po sieci


Czy kiedykolwiek sprawdzałeś co można znaleźć na twój temat w sieci? Czy informacje zawarte na twoim profilu zawodowym w mediach społecznościowych pokrywają się z tym, co zamieściłeś w CV? Pamiętaj, że o ile ty tego nie zrobisz, istnieje duża szansa, że sprawdzi to rekruter, z którym masz mieć spotkanie.


Kilka przykładów na to, co może odkryć rekruter:


Często zdarza się, że kandydaci nieco koloryzują swoje dotychczasowe doświadczenie w CV. Stare dobre porzekadło mówi, że kłamstwo ma krótkie nogi. Jeśli w poprzedniej firmie byłeś młodszym specjalistą, jednak w CV podniesiesz swoje stanowisko o stopień bądź dwa, to upewnij się czy nazwa twojego stanowiska nie widnieje np. na stronie twojej byłej firmy. Jak byś wytłumaczył się przed rekruterem, gdyby spytał cię o powody takiej zmiany?

 

Czy zdarzyło ci się napisać, że koordynowałeś dany projekt, w którym w rzeczywistości miałeś tylko niewielki udział? To ryzykowane zachowanie. Jak byś zareagował, gdyby okazało się, że rekruter doskonalone zna twórcę tego projektu i wie, jak niewielkie było twoje zaangażowanie?


Pamiętaj, że aby sprawdzić, czy twoje CV nie zawiera kłamstw, nie trzeba być Sherlockiem Holmesem. Większość z informacji jest stosunkowo łatwa do zweryfikowania. Zastanów się, co będzie dla ciebie lepsze – przyznanie się do pewnych niedoskonałości czy podjęcie próby kłamstwa na temat swojej przeszłości zawodowej, które łatwo może zostać ujawnione?


 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Drukarz fleksograficzny

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 dni
    Opis stanowiska: obsługa maszyn drukujących z roli druk zgodnie z wymaganiami Klienta dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym
  • Lider zmiany

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 dni
    Opis stanowiska: Organizowanie i nadzorowanie pracy zespołu produkcyjnego (20-30 osób) Kontrola realizacji zleceń produkcyjnych Dbałość o prawidłowy obieg dokumentów i informacji Dbanie o zachowanie standardów jakości dla linii produkcyjnej przy współpracy z innymi działami Kierowanie...
  • Pracownik produkcji

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 dni
    Opis stanowiska: pomoc przy ustawianiu maszyn; przygotowanie narzędzi niezbędnych przy pracy obsługa maszyn dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym;

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.