Praca.pl Poradniki Sieci handlowe
Praca w sieciach już na studiach

Praca w sieciach już na studiach

 
Praca w sieciach już na studiach

Z przeprowadzonego przez SW Research badania „Student w pracy 2016” wynika, że obecnie większość studentów motywowana jest do pracy przede wszystkim chęcią zarobienia pieniędzy (88% podejmujących pracę studentów). Kwestie zdobywania doświadczenia zeszły na dalszy plan (są ważne dla 55%). Wydaje się, że dla osób, które chcą pogodzić obie kwestie, sieci handlowe są doskonałym miejscem na pierwszą czy kolejną pracę. Pozwalają zarówno studiować i zarabiać, ale również zdobywać doświadczenie, kontakty i budować karierę – nierzadko na długie lata.

Gdzie szukać pracy?

Największe sieci handlowe działające w Polsce to:

•    Biedronka (Jeronimo Martins)
•    Eurocash (czyli ABC, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Groszek, Euro Sklep)
•    Grupa Schwarz (sieć Lidl i Kaufland)
•    Tesco Polska
•    Carrefour
•    PSH Lewiatan
•    Groupe Adeo (Auchan).

Najwięksi gracze to oczywiście hipermarkety i markety spożywcze, ale to nie jedyne sieci handlowe działające w Polsce. Związać można się również z branżą odzieżową (sieci Reporter, Smyk, LPP, Inditex Group, z takimi markami jak Zara, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho, Massimo Dutti), sprzętu komputerowego (Komputronik, X-com), AGD (Media Expert, Metro Group z Media Markt i Saturn, RTV Euro AGD), branżą budowlaną (Polskie Składy Budowlane, Kingfisher z Castoramą, Groupe Adeo z Leroy Merlin), sportową – ponownie Groupe Adeo z Decathlonem, kosmetyczną (Rossman, Jeronimo Martins z Hebe).

Ile pracy jest w sieciach handlowych?

Jak wynika z raportu firmy doradczej Colliers International, w Polsce mamy obecnie 480 centrów handlowych, a nowe inwestycje wciąż powstają. Tempo ich powstawania jest już nieco mniejsze, ale nadal tworzą się nowe miejsca sprzedaży dla sieci handlowych – te zaś w związku z tym będą potrzebować personelu. Jak zatem widać, wybór jest ogromny, a w samych sieciach możliwości pracy mnóstwo.

5 powodów, dla których warto rozważyć pracę w sieciach handlowych w trakcie studiów

1. Praca w sieciach handlowych pozwala na elastyczność
A to dla żaka ważne, bo pozwala nie tylko godzić pracę ze studiami, ale również pozwala manipulować czasem wolnym – a to, jak wynika z przytaczanego już badania „Student w pracy 2016”, jest ważne dla 25% studentów.
O tym, jak w praktyce wygląda godzenie grafiku między pracownikami, opowiada Karolina Zadęcka, kierownik ds. rekrutacji i planowania karier Tesco Polska:

W Tesco chętnie zatrudniamy absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Oferujemy im elastyczną pracę w Biurze Głównym lub w Operacjach. Pracownicy ustalają grafik z przełożonym po uprzednim ustaleniu go z koleżankami i kolegami. Grafik i wymiar godzinowy pracy ustalane są bezpośrednio z kierownikiem/przełożonym i dostosowane do potrzeb, np. uwzględniają czas na pisanie pracy licencjackiej, sesje czy egzaminy. Po uprzednim uzgodnieniu z przełożonym i weryfikacji grafiku zespołu dajemy też możliwość zmiany liczby godzin w ramach danego miesiąca czy tygodnia pracy. Dzięki temu studenci mogą pracować, ucząc się, i uczyć się, pracując!

2. Praca w sieciach to kontakty i networking
Z badania serwisu Praca.pl przeprowadzonego w 2015 roku wynika, że 30,8% osób znalazło ostatnią lub aktualną pracę po znajomości. 75% badanych chętnie poleciłoby do pracy znajomego. Większa liczba znajomych oznacza zatem większe możliwości rozwoju kariery. Kontakty realizowane w czasie studiów są szczególnie ważne, bo mogą zaprocentować w przyszłości. A choć w każdej pracy czy podczas staży poznaje się nowych ludzi, to praca w sieciach handlowych jest o tyle specyficzna, że daje naprawdę sporo znajomości.

3. Rozpoczęcie kariery na studiach można kontynuować po obronie
Sieci handlowe to nieustanny rozwój. Nowi pracownicy są ciągle poszukiwani i stale realizowane są programy wewnętrznych awansów. Wiele osób, które zaczęły pracę w sieciach handlowych w czasie studiów, decyduje się zostać w branży po ukończeniu studiów.

Wiemy, że warto inwestować w młodych ludzi. Dlatego dajemy im możliwość udziału w ciekawych projektach oraz szkoleniach rozwijających kompetencje i umiejętności. Zależy nam, by jak najwięcej z nich zostało z nami na dłużej po ukończeniu studiów. Mamy mnóstwo takich przykładów. Praktykanci, którzy kontynuują współpracę z naszą firmą, często mówią, że praca w Tesco w czasie studiów była strzałem w dziesiątkę! – mówi Karolina Zadęcka z Tesco Polska.

4. Pracę w sieciach można zacząć bardzo wcześnie
W odróżnieniu od wielu innych branż sieci handlowe inwestują już w bardzo młodych ludzi – nawet na I roku studiów czy tuż po ukończeniu szkoły średniej. Oczywiście, początkowe stanowiska są stricte operacyjne, ale z czasem można otrzymać nieco bardziej odpowiedzialne zadania bądź przejść na inne stanowisko.
Przykładowo, dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów I i II roku Tesco Polska ma program rozwojowy Kariera Młodego Lidera. Studenci są zapraszani na praktyki Dobry Start, a absolwenci studiów magisterskich do udziału w programie menedżerskim Ekstraklasa.

Jak dostać pracę w sieciach, kiedy jesteś studentem?

Opcji jest kilka:
- Agencje Pracy Tymczasowej – najczęściej zatrudniają dorywczo, na stanowiska operacyjne.
- Bezpośrednie ogłoszenia rekrutacyjne – kierowane zarówno do osób z doświadczeniem, jak i osób, dla których będzie to pierwsza praca.
- Strony kariery – większość sieci handlowych wie, jak ważne jest pozyskiwanie utalentowanego personelu.
Dlatego internetowe strony kariery są przygotowane tak, by zachęcić młodych ludzi do aplikowania. Poprzez stronę WWW można wysłać CV, wypełnić formularz zgłoszeniowy i dowiedzieć się nieco więcej o pracy w danej sieci. To jedna z najskuteczniejszych metod wysłania aplikacji, bo pokazuje zaangażowanie i zdecydowanie studenta.
- Portale społecznościowe – coraz częściej do potencjalnych kandydatów sięga się tam, gdzie się znajdują – np. na Facebooku. Dołącz do studenckich grup w Twoim regionie bądź polub fanpage sieci, w której chciałbyś pracować.

Czego oczekuje się od studentów?

Wiadomo, że młode osoby nie mają jeszcze doświadczenia – dlatego w ich rekrutacji ważne są inne kompetencje: zaangażowanie, aktywność, wysoki poziom energii (dynamika działania), odpowiedzialność, łatwość nawiązywania kontaktów. Połowa sukcesu to uśmiech, dużo chęci i poczucie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Walkę o pracę przegrywają osoby niezdecydowane, roszczeniowe, pozbawione zaangażowania i chęci.

Rozmowa rekrutacyjna do sieci handlowych Tips&Trics:

• Uśmiechaj się i przywitaj w zdecydowany sposób.
• Przygotuj się do rozmowy, by pokazać zaangażowanie.
• Ubierz się schludnie i z klasą.
• Nawiąż dialog i kontakt wzrokowy.
• Bądź otwarty na nowe doświadczenia.
Nie stresuj się, sieci handlowych jest wiele, masz mnóstwo możliwości!

Zakaz handlu w niedzielę a praca studentów

Sytuację na rynku pracy w kontekście studentów może zmienić wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę. Nadal trwają prace nad nowelizacją ustawy, choć, jak wynika z wielu sondaży (np. badania przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan), większość Polaków zakazowi jest przeciwna. Jeśli zostanie on wprowadzony, dla wielu studentów studiów dziennych czy wieczorowych może oznaczać to zmniejszenie możliwości pracy. Tracąc opcję pracy w niedzielę, mogą stracić możliwość zarobkowania bądź zostanie ona mocno ograniczona.

Więcej artykułów "Sieci handlowe"

Polecane oferty

  • Sprzedawca części rolniczych

    TECH-ROL Sp. z o.o.   Łuków    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   6 100 - 6 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: obsługa klienta w zakresie doboru odpowiednich części zamiennych z oferty firmy, dobór części zamiennych wg. katalogów, programów sprzedażowych oraz dokumentacji technicznej.
  • Black Red White S.A.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Jako Kierownik Salonu będziesz kreował pozytywne doświadczenia zakupowe oraz dbał o satysfakcję klientów, a co za tym idzie realizował cele biznesowe salonu. To także mnogość sytuacji, w których będziesz mógł wykazać się zdolnościami organizacyjnymi oraz umiejętnościami...
  • Cosmedica
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    O TOBIE/ KOGO SZUKAMY: Poszukujemy Doradcy ds. dermokosmetyków, która/y: doskonale rozumie czym jest sprzedaż i praca z Klientem - osoby kreatywnej, stale rozwijającej swoją wiedzę oraz podążającej za najnowszymi trendami dotyczącymi świata beauty; chce inspirować innych swoim...
  • Sprzedawca - Doradca Klienta Wólczanka

    VRG S.A.   Zielona Góra, Focus Mall    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa zlecenie
    12 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.
  • AGATA Spółka Akcyjna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Do głównych zadań na tym stanowisku będzie należało: Zapewnienie najwyższego poziomu standardu obsługi Klienta, Projektowanie kuchni wraz z wyceną, Prezentacja projektów, Przyjmowanie i koordynowanie procesu indywidualnych zamówień mebli kuchennych oraz terminów ich realizacji.
  • Kasjer

    AGATA Spółka Akcyjna   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Do głównych zadań na tym stanowisku będzie należało: Zapewnienie wysokiego poziomu standardu obsługi Klienta; Obsługa Klienta w dziale kas zgodnie z obowiązującymi w firmie procedurami kasowymi.

Najnowsze artykuły

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

– Znam tremę bardzo dobrze, często towarzyszy mi podczas różnych prelekcji, paneli dyskusyjnych czy nawet w czasie live w social mediach – przyznaje Ola Gościniak, przedsiębiorczyni z ogromnym doświadczeniem na scenie, organizatorka konferencji online i offline. W najnowszym artykule tłumaczy, jak się przygotowywać do wystąpień oraz jak się szybko uspokoić tuż przed wyjściem na scenę.

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Tysiące maturzystów staje właśnie przed jedną z najważniejszych decyzji w życiu – wyborem kierunku studiów. Te powinny dać szansę na dobrze płatną pracę, gwarantować stabilną przyszłość, a przy tym być zgodne z zainteresowaniami oraz talentami kandydata. Jak osiągnąć takie optimum? Decyzję ułatwi Wam lista najpopularniejszych kierunków studiów oraz tych, po których zarabia się najwięcej.

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

W zmieniającym się świecie e-rekrutacja nie oznacza już tylko scrollowania ogłoszeń i wysyłania e-maili. W procesach naboru coraz częściej wykorzystuje się bio-dane oraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, np. Direct Match pozwalający na szybkie dopasowanie najlepszych kandydatów do stanowiska. Zobacz krótki przewodnik po nowoczesnych metodach selekcji pracowników.