Praca.pl Poradniki Studenci
Jak uczyć się przez zabawę – rzecz o juwenaliach

Jak uczyć się przez zabawę – rzecz o juwenaliach

 
Jak uczyć się przez zabawę – rzecz o juwenaliach

Koncerty i imprezy studenckie to spory kawałek kultury i historii życia akademickiego. Odbywają się regularnie co roku i są wielkim wydarzeniem zarówno dla miasta jak i uczelni. Coraz częściej taki koncert skupia nie tylko studentów danej uczelni ale służy promocji miasta w ogóle. Aby wziąć udział w takiej imprezie nie trzeba angażować się w sprawy organizacyjne i formalne. Jednak jeśli działamy w samorządzie lub mamy możliwość skontaktowania się z nim, może to być ciekawą alternatywą i wyzwaniem. Program takiej imprezy jest zawsze uchwalany przez samorząd. Zazwyczaj są to koncerty, teatry uliczne oraz różne parady i pokazy. Na kilka miesięcy przed finałem przygotowań można się skontaktować z organizatorami i rozpocząć współpracę. Niestety, na każdej uczelni termin rozpoczęcia przygotowań jest inny dlatego należy wybrać konkretną uczelnię i z nią starać się współdziałać. To świetna okazja do współpracy z władzami miasta, od których zależy pomoc w znalezieniu miejsca a także zabezpieczenie imprezy.

Komitet Igrowy (regionalna nazwa juwenaliów organizowanych przy Politechnice Śląskiej) to organ, który koordynuje przygotowaniami. Jeśli wyobrazicie sobie mechanizm złożony z pewnej ilości małych trybików i kółek zębatych, z których każdy ma swoje zadanie i bez niego reszta nie działa prawidłowo – tak właśnie wygląda organizacja ich pracy. "Na pierwszym spotkaniu z grupą Igrowców przyglądałam się im bacznie. Nie wszystkie trybiki zdają sobie sprawę ze swojej funkcji, nie wszystkie są przystosowane do działania w takiej formie i nie wszystkie przejmują się swoją rolą po równo" – opowiada o swoim udziale w organizacji Igrów Aleksandra Ziembińska . „Główny Napędzający” przejmuje się wszystkim. Organizujący spotykają się często, dużo załatwiają, dzwonią, piszą maile i pisma. Każdy drobiazg musi być dopracowany i uzgodniony - w sprawach finansowych, w działe prawnym, a to podpis Rektora jest potrzebny. To są setki umów, faktur, dokumentów i czas, który się szybko kurczy. Gdy zbliża się maj wielkimi krokami, jeszcze podpisywane są ostateczne umowy i robi się dość nerwowo. Dla uczestników tych majowych imprez to będzie czas dobrej zabawy. Dla organizatorów Igry to - prócz zabawy - praca i spora odpowiedzialność. (http://biuletyn.polsl.pl/0703/igry.aspx)

Co ciekawe, juwenalia lub igry przekroczyły już granice naszego kraju.
Stowarzyszenie Wiecznych Studentów, SWS, jest organizacją niedochodową z siedzibą w Chicago. Od momentu jej założenia w roku 1998 pod hasłem „W jedności siła” celem organizacji było i wciąż jest krzewienie i podtrzymywanie polskiej kultury studenckiej na emigracji oraz propagowanie wyższego wykształcenia poprzez integrowanie polskich środowisk akademickich. Ten cel jest realizowany przez współpracę z klubami studenckimi które czynnie biorą udział w spotkaniach i wydarzeniach SWS-u między innymi: De Paul Polish Student Alliance, Loyola Polish Student Alliance, Northwestern PASA, Northeastern Polish Club, UIC PASA, oraz "Zagłoba" Polish Club przy UIC.

Jedną z wielu atrakcji SWS-u są Juwenalia: przeszczepione prosto z Krakowa, z miasta studentów. W ośrodku Związku Narodowego Polskiego w Yorkville przez trzy dni SWS organizuje nietypowe rozrywki dla środowiska studenckiego. Cała atrakcja zacznie się od uroczystego otwarcia w Chopin Theatre, gdzie studenci wystawią swoje fotografie, malarstwo, szkice, rzeźby oraz rysunki. Pierwszego dnia "oficjalne" Juwenalia rozpoczynają się nocą zapoznawczą przy ognisku, akustycznych gitarach i bębenkach oraz śpiewach polskich utworów; czasem starych polskich szlagierów. Drugiego dnia, od samego rana, odbywają się turnieje oraz konkursy do rytmów różnorodnych zespołów.

Juwenalia lub tzw. Dni Studenta (łac. Iuvenalia to igrzyska młodzieńców) to święto studentów. W wielu miastach akademickich, na te dni odbywa się symboliczne przekazanie studentom przez prezydenta kluczy do bram miasta. Zabawa trwa zwykle przez szereg dni, w czasie których odbywają się imprezy kulturalno-sportowe organizowane głównie przez studentów i dla studentów. Nazwy konkretnych juwenaliów często lekko zmodyfikowane, związane są z nazwą uczelni - Czyżynalia (Akademiki PK znajdują sie na Czyżynach) (Politechnika Krakowska), Cieszynalia (Uniwersytet Śląski w Cieszynie), czy Ursynalia (od kampusu SGGW na Ursynowie) lub lokalną gwarą - Igry (Politechnika Śląska). Juwenalia (jak umownie nazywamy ogół imprez akademickich) to przejaw kultury studenckiej. To pojęcie będące wytworem nowomowy PRL ale dziś mające już znacznie szersze znaczenie. To zwykle amatorska działalność na polu artystycznym jednak część studentów kontynuuje potem swoje zainteresowania i rozwija się w nich zawodowo. Okresem świetności kultury studenckiej był okres PRL-u. Miała ona wtedy w przeważającej mierze charakter polityczny. Znamienne jest, że po 1989 r. kultura studencka przeżywa kryzys. Aktywność współczesnej młodzieży akademickiej zaczęła się wiązać przede wszystkim z budowaniem kariery zawodowej. Juwenalia to impreza, która przetrwała wiele lat i zachowała swoją formułę – manifestacje uliczne, defilady i koncerty. To okres świetnej zabawy ale także możliwość włączenia się do dzieła tworzenia jakim na pewno są przygotowania. Potem oprócz dobrej zabawy zostanie nam poczucie satysfakcji oraz nowe umiejętności – czy to pracy w grupie, czy organizacji dużego przedsięwzięcia. Dlatego warto raz w roku stać się managerem, koordynatorem i architektem juwenaliów.

 

 

07.06.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.