Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Wyróżnij swoje CV certyfikatem językowym

Kompetencje językowe na odpowiednim poziomie to niezbędny wymóg do pracy już nie tylko w międzynarodowym środowisku – w wielu polskich przedsiębiorstwach znajomość języka w dzisiejszych czasach jest koniecznością.

Z raportu CEPS wynika, że zawody, w których język angielski jest koniecznością prawie zawsze, to: marketing manager, analityk IT, programista, recepcjonista, kontroler finansowy, product manager, doradca podatkowy, księgowy, prawnik. Zazwyczaj wymóg ten pojawia się również na stanowiskach: key account manager, HR manager, logistyk, pracownik obsługi klienta, architekt, dyrektor produkcji, kontroler jakości, menedżer finansowy, pracownik sprzedaży, reprezentant handlowy.

Aż 97% pracodawców weryfikuje umiejętności językowe kandydata podczas spotkania rekrutacyjnego, dlatego warto zadbać o zweryfikowanie swojego poziomu komunikowania się w języku angielskim i przedstawić pracodawcy certyfikat.

Co oznacza fakt posiadania certyfikatu językowego?

Profesjonalny opis kompetencji językowych powinien zawierać najbardziej aktualne dane poparte oficjalnym dokumentem. Wyniki testów językowych rzetelnie i precyzyjnie określają kompetencje językowe zdającego, zwłaszcza w sytuacjach związanych ze środowiskiem pracy. Wiele certyfikatów zostało stworzonych na życzenie pracodawców i odpowiada na ich potrzeby weryfikacji umiejętności pracowników. Zwykle wyniki testu przedstawiane są na skali punktowej, co daje precyzyjną definicję poziomu wiedzy zdającego. Dla pracodawcy jest to gwarancja i świadectwo konkretnych umiejętności. Umieszczenie certyfikatów w CV to duży atut i profesjonalizm cechujący posiadacza życiorysu.

Co powinno zawierać profesjonalne CV?

Aby CV w sposób precyzyjny opisywało posiadane umiejętności językowe, powinno zawierać:
1) informację o posiadanym certyfikacie – warto ją doprecyzować o liczbę otrzymanych punktów oraz datę zdawania testu,
2) informację o poziomie językowym względem europejskiej skali oceniania CEF.

Czym jest CEF?

Europejski System Opisu Kształcenia Językowego znany również jako The Common European Framework of Reference for Languages (CEFRL lub CEF) to system opisu poziomów zaawansowania językowego, którego zadaniem jest standaryzacja nazewnictwa poziomów zaawansowania oraz promocja międzynarodowej mobilności akademickiej i zawodowej. Jest to system odniesienia, który ma na celu stworzenie skali porównawczej pomiędzy różnymi systemami oceny, testami i opisami poziomów.

Które certyfikaty są honorowane w Europie?

Większość certyfikatów, które można zdobyć w Polsce, jest respektowana na całym świecie. Obecnie najczęściej zdawanym testem z języka angielskiego w środowisku pracy jest test TOEIC® Listening and Reading. TOEIC®, stworzony przez Educational Testing Service (ETS), lidera w dziedzinie tworzenia międzynarodowych testów językowych (TOEIC®, TOEFL®, TFI™) i badań edukacyjnych.

To test, który:
• został stworzony na życzenie firm oraz pracodawców i odpowiada na ich potrzeby weryfikacji poziomu umiejętności posługiwania się językiem angielskim,
• każdego roku zdaje około 7 000 000 kandydatów,
• jest honorowany przez ponad 14 000 globalnych firm i korporacji,
•  skupia się na praktycznej stronie znajomości języka,
• dostarcza zdającemu szczegółowy raport wyników z interpretacją wyniku punktowego,
• dostarcza zdającemu certyfikat, który jest cennym dodatkiem do CV,
• jest narzędziem audytu językowego stosowanym przez wiodących pracodawców.

Zaletą testu jest jego praktyczność, rzetelność i międzynarodowy wymiar. Przed przystąpieniem do testu nie trzeba deklarować swojego poziomu znajomości języka. Uzyskany wynik z testu TOEIC® (na skali od 10 do 990 punktów, poziomy od A1 do C1 według skali CEF) wskaże faktyczny poziom kompetencji językowych. Testu nie można nie zdać, co stanowi dodatkową motywację do przystąpienia do niego.

Zastosowanie certyfikatów

Na wielu uczelniach wyższych w Polsce, podobnie jak na całym świecie, certyfikat językowy jest równoważny z zaliczeniem egzaminu końcowego z lektoratu z języka angielskiego (każda uczelnia indywidualnie ustala progi punktowe zaliczające lektoraty). Student lub absolwent posiadający certyfikat, załączając go do CV, informuje pracodawcę o swoich umiejętnościach językowych w profesjonalny sposób i tym samym wyróżnia się spośród innych kandydatów. Jego szanse na otrzymanie wymarzonego stanowiska pracy są zdecydowanie większe. Dla studenta planującego wyjazd za granicę, np. w ramach programu Erasmus, czy dla absolwenta zamierzającego podjąć pracę w międzynarodowej firmie certyfikat często warunkuje przyjęcie do instytucji, do której aplikuje.

Pracodawcy wykorzystują certyfikaty w celu weryfikacji kompetencji kandydatów ubiegających się o pracę oraz potwierdzenia, że dany pracownik może uczestniczyć w delegacji zagranicznej lub szkolić się w języku angielskim. Działy HR wykorzystują certyfikaty w celu projektowania ścieżek kariery, awansu i oceny pracowniczej.

Czy certyfikat językowy zapewni sukces?

Nikt nie obiecuje, że certyfikat jest gwarancją na otrzymanie wymarzonej pracy, ale może pomóc albowiem szanse na znalezienie pracy zgodnej z zainteresowaniami i posiadanymi kwalifikacjami zależą w dużej mierze od znajomości języków obcych.

Certyfikaty językowe, dostosowane do potrzeb globalnego rynku pracy i międzynarodowego biznesu, to przydatne narzędzie z punktu widzenia studentów i absolwentów planujących swoją ścieżkę zawodową. Jeśli jest się nastawionym na rozwój umiejętności i zmotywowanym do wyróżnienia się na rynku pracy oraz zwiększenia szans na zdobycie wymarzonego stanowiska, to język angielski, potwierdzony międzynarodowym certyfikatem, jest jednym z kluczowych elementów, dzięki którym można osiągnąć upragniony cel.

Anna Gutkowska-Zając
Regional Senior Manager, zarządza polskim oddziałem organizacji Educational Testing Service (ETS) Global

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"
Praca Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Pracownik produkcji

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, powiat łódzki wschodni, woj. łodzkie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska: pomoc przy ustawianiu maszyn; przygotowanie narzędzi niezbędnych przy pracy obsługa maszyn dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym;
  • Lider zmiany

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Opis stanowiska: Organizowanie i nadzorowanie pracy zespołu produkcyjnego (20-30 osób) Kontrola realizacji zleceń produkcyjnych Dbałość o prawidłowy obieg dokumentów i informacji Dbanie o zachowanie standardów jakości dla linii produkcyjnej przy współpracy z innymi działami Kierowanie...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.