Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Jakie słabe strony wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej - strategia odpowiedzi na trudne pytanie

Jakie słabe strony wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej - strategia odpowiedzi na trudne pytanie

 
Jakie słabe strony wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej - strategia odpowiedzi na trudne pytanie

Każdy z nas ma swoje mocne i słabe strony. Jednak szczególnie o tych ostatnich trudno jest niekiedy rozmawiać na rozmowie kwalifikacyjnej. Tymczasem wielu rekruterów wciąż lubi pytać o nasze wady. Jakie słabe strony wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

Jest kilka strategii, które pozwalają nam zmierzyć się z tym niewygodnym pytaniem. Niezależnie jednak od tego, którą wykorzystamy, raczej nie należy przyznawać się do słabości, która uniemożliwia lub negatywnie wpływa na efektywne wykonywanie obowiązków wspomnianych w ogłoszeniu. Jeśli rzeczywiście jest coś takiego, powinniśmy raczej zastanowić się nad zasadnością brania udziału w danej rekrutacji.

 

Słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej – strategie odpowiedzi

 

Strategia 1:

Wymień takie słabe punkty, które w odpowiednich okolicznościach mogą być uznane za zalety. Jest to jeden z najczęstszych sposobów odpowiedzi na pytanie o wady. Należy też podkreślić, że taka podwójna cecha (wada-zaleta), powinna być związana z konkretnym stanowiskiem.

 

Raczej unikaj przy tym tak wyświechtanych stwierdzeń jak: „moją wadą jest to, że jestem pracoholikiem. Spędzam w pracy dużo czasu i nie mogę znieść sytuacji, kiedy moja praca nie jest wykonana perfekcyjnie”. Rekruter prawdopodobnie słyszał to już tak wiele razy, że nie da wiary podobnej wypowiedzi.

 

Przykładowe słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej, które w niektórych sytuacjach okazują się zaletami, to chociażby: chęć pomagania, empatia, przywiązanie do szczegółów, gadatliwość.

 

Empatia – w pracy pielęgniarki, psychologa lub pracownika socjalnego jest cechą wymaganą. Jednak już komornik, windykator, portier lub sekretarka prezesa z nadmiarem empatii może mieć problem z efektywnym wykonywaniem swoich obowiązków.

 

Chęć pomagania – w pracy, która polega na rozwiązywaniu problemów innych jest to cecha bardzo pożądana. Jeśli jednak stanowisko jest samodzielne, może to nas odrywać od obowiązków.

 

Dokładność, skrupulatność – o ile jesteśmy korektorem tekstów, skrupulatność i perfekcjonizm są nam do pracy niezbędne, jeśli jednak jesteśmy menedżerem, który podejmuje dziesiątki decyzji dziennie oraz kieruje zespołem, skrupulatność może sparaliżować jego działanie.

 

Gadatliwość (np. bliscy narzekają, że ciągle wiszę na telefonie) – jeśli chcielibyśmy być telemarketerem, pracownikiem infolinii czy dziennikarzem, to można gadatliwość uznać za zaletę, a podając ją faktycznie jako wadę, zdobędziemy cenny punkt. Z drugiej strony gadulstwo nie będzie właściwe na stanowiskach, w których konieczne jest skupienie uwagi na pracy czy gdy obowiązki wykonywane są w warunkach, gdzie niezbędne jest zachowanie ciszy (muzeum, biblioteka).

 

Strategia 2:

Przedstaw wadę, którą już wyeliminowałeś. Metoda ta zakłada niejako obejście pytania, dlatego niektórzy rekruterzy podobną odpowiedź mogą uznać za niewystarczającą. Z drugiej strony pokazanie, jak poradziliśmy sobie z własną słabością może wpłynąć korzystnie na nasz wizerunek.

 

Często wymienia się tutaj na przykład rzucenie palenia. Jeśli podajemy tę wadę, warto powiedzieć parę słów o motywacji tej decyzji (np. z uwagi na środowisko i zdrowie, ponieważ nie było to mile widziane w poprzedniej pracy itp.).

 

Innym przykładem wady, nad którą pracujemy lub którą wyeliminowaliśmy, może być wskazanie na niedoskonałe kompetencje językowe. Można odpowiedzieć np. w następujący sposób: „Mój angielski wymaga ciągle dalszego szkolenia, szczególnie jeśli chodzi o komunikację werbalną, bo prowadzenie korespondencji nie stanowi większego problemu. Dlatego zapisałem się na kurs i zaczynam dostrzegać poprawę”.

 

Strategia 3:

Podaj cechę, która jest zupełnie nieistotna z punktu widzenia przyszłej pracy. Musi to być wada, która nie będzie miała wpływu na sposób i jakość wykonywania obowiązków. Przykładowo, osoba nie mająca kontaktu z klientami i pracująca indywidualnie przy komputerze może wskazać, że nie potrafi dobrze przemawiać publicznie.

 

Z drugiej strony nie skreślimy swojej kandydatury również wtedy, gdy ubiegając się o posadę mechanika powiemy, że nie umiemy zbyt dobrze formułować myśli w formie pisemnej.

 

Strategia 4:

Poczucie humoru. Należy ono do jednych z najłatwiejszych sposobów radzenia sobie z pytaniem. Niemniej jest to również strategia ryzykowna, ponieważ nie każdy rekruter musi podzielać nasze wyczucie komizmu. Ponadto należy do sposobów ominięcia pytania, dlatego może się zdarzyć, że osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną będzie nalegać na poważną odpowiedź.

 

Strategia 5:

Brak wad. Ostatecznie kiedy nic innego nie przychodzi nam do głowy, zawsze możemy powiedzieć: „Z całą pewnością mam wady, bo nie ma ludzi, którzy ich nie mają, jednak według mojej wiedzy nie mam żadnych słabych punktów, które w jakikolwiek sposób przeszkadzałyby mi w wykonywaniu oferowanej pracy”. Warto podkreślić, że tego typu wypowiedź powinna być ostatecznością. Znajomość swoich dobrych i złych stron może okazać się istotna na wielu stanowiskach, a podobne ominięcie odpowiedzi w najlepszym razie pozwoli zachować twarz, ale nie będzie działać na naszą korzyść.

 

Ponadto umiejętność poradzenia sobie z pytaniem o słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej samo w sobie jest zaletą, którą rekruter z pewnością odpowiednio oceni.

 

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Transbud Nowa Huta S.A.

Polecane oferty

  • Mechanik serwisu ogumienia

    Transbud Nowa Huta S.A.   Kraków, ul. Ujastek 11    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   6 500 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Oczekujemy: Doświadczenia w naprawie i wymianie ogumienia. Mile widziana znajomość mechaniki i podstawy elektryki samochodowej;

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.