Rozmowa kwalifikacyjna - Sztuka odpowiedzi na trudne pytania 2010-09-13

Wstęp

Tak zwane "trudne pytania" są integralną częścią prawie każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Można by nawet powiedzieć, że jeśli się nie pojawiają, może to oznaczać, że nasza kandydatura nie jest tak interesująca, jakby się nam wydawało.

Nietypowe, irytujące pytania stały się jedną z technik selekcyjnych ze względu na swoją sporą skuteczność. Kandydaci nie do końca umieją sobie z nimi radzić i dlatego łatwo, przy ich pomocy wyeliminować wiele osób.

Jedyną metodą radzenia sobie z tym rodzajem pytań jest nauczenie się i wyćwiczenie metod odpowiadania. Im lepiej przećwiczymy tę umiejętność tym większa szansa, że nasze odpowiedzi będą pewne i zadowalające. Poniżej znajduje się zbiór dziesięciu popularnych "trudnych pytań" oraz propozycje i porady jak na nie odpowiadać.

1. Proszę opowiedzieć mi coś o sobie

Wydawać by się mogło, że jest to zupełnie nieszkodliwe, neutralne, otwarte pytanie, które nie powinno sprawiać najmniejszych problemów. Niestety jeśli nie jesteśmy na nie przygotowani, trudno nam będzie ocenić przede wszystkim co mamy powiedzieć o sobie oraz jak długo powinniśmy mówić.

Należy tutaj zdać sobie sprawę, że rekruter zadając to pytanie, ma na celu nie tylko rozładowanie wstępnego napięcia, zebranie podstawowych informacji, ale także ocenę komunikatywności naszej osoby, oraz stanu emocjonalnego w sytuacji stresu.

Odpowiadając na to podstawowe pytanie, nie powinniśmy przede wszystkim serwować rekruterowi długiej i rozwlekłej opowieści o dzieciństwie, szkole średniej, studiach lub też innych danych niezwiązanych z wymaganiami danego stanowiska. Zamiast tego warto krótko i zwięźle przedstawić swoje ostatnie doświadczenia zawodowe i osiągnięcia związane ze stanowiskiem, o które się ubiegamy.

Podsumowując, wszystko co mówimy o sobie powinno stworzyć spójną treść, która przekona naszego potencjalnego pracodawcę, o tym że posiadamy wszystkie niezbędne umiejętności i kwalifikacje do objęcia stanowiska, które oferuje. Omawiane pytanie jest pierwszym krokiem, by wywrzeć takie wrażenie na naszym rozmówcy.

2. Dlaczego odszedł/odeszła Pan/Pani z poprzedniej pracy lub Dlaczego chce Pan/Pani zmienić swoją obecną pracę?

Jeśli rekruter zada nam to pytanie, nie musimy przedstawiać przydługich, wyczerpujących wieloaspektowych uzasadnień. Z drugiej strony nie należy też przyjmować pozycji obronnej, szczególnie jeśli powodem odejścia były kłopoty z przełożonym lub współpracownikami.
Specjaliści radzą tutaj przede wszystkim by nie wylewać swoich żali przed nowym pracodawcą, bo spowoduje to przyczepienie nam etykiety malkontenta, z którym ciężko jest współpracować. Złym rozwiązaniem jest także zmyślanie co było przyczyną zwolnienia, ponieważ dość łatwo jest to sprawdzić.

Najlepszą odpowiedzią w przypadku pytania o przyczynę zmiany pracy jest stwierdzenie, że poszukujemy większych możliwości osiągania sukcesów, pracy nad bardziej odpowiedzialnymi zadaniami, większej odpowiedzialności, wpływu na kierunek firmy itp.

3. Jakie są Pana/Pani mocne strony?

To pytanie wbrew pozorom nie jest proste. Nie wystarczy tutaj wymienić swoich mocnych stron. Należy wymienić mocne strony, umiejętności, kwalifikacje, które są bezpośrednio związane z charakterem pracy, o którą się ubiegamy. Musimy krótko scharakteryzować tutaj swoje doświadczenia, najmocniejsze kwalifikacje i kompetencje a na koniec wspomnieć o osiągnięciach.

Zdaniem specjalistów dużą wartość dla pracodawcy mają tutaj takie cechy jak motywacja wewnętrzna, inicjatywa i samodzielność, umiejętność pracy zespołowej, zdolność do długotrwałego efektywnego wysiłku, lojalność, komunikatywność i pewność siebie. Oczywiście idealnie byłoby by każdą z tych cech móc udowodnić.

Przy odpowiadaniu na pytanie o mocne strony istotne jest też by nie dopowiadać natychmiast bez zastanowienia. Nawet jeśli mamy już przygotowaną odpowiedź, wstrzymajmy się na moment, tak żeby rekruter odniósł wrażenie że się zastanawiamy.

4. Jakie są Pana/Pani słabe strony?

Jest to jedno z najtrudniejszych i najmniej lubianych pytań. Faktycznie jeśli popełnimy błąd przy odpowiedzi, może to zepsuć całe wrażenie i pozytywny odbiór naszej kandydatury. Przy tym pytaniu regułą jest, nie przyznawanie się do prawdziwych słabości. Należy też pamiętać, żeby odpowiedź nie była byle jaka, na odczepnego, bo to z kolei spowoduje, że będziemy postrzegani jako osoba arogancka, której brakuje wglądu we własne słabości oraz odwagi by o nich mówić.

5. Ile chciałby/chciałaby Pan/Pani zarabiać?

Zwykle pytanie to zadawane jest w celu określenia, czy firma może sobie pozwolić na kandydata. Jeśli to możliwe odpowiedź na nie powinniśmy przedstawić na koniec rozmowy kwalifikacyjnej. Przede wszystkim dlatego, że dopiero na końcu możemy oszacować, czy chcielibyśmy pracować w tej organizacji oraz mamy pełniejsze przekonanie, że nasza kandydatura jest poważnie brana pod uwagę. Przed odpowiedzią na to pytanie warto jest się dobrze zastanowić podanie za małej jak i zbyt dużej kwoty może dyskwalifikować naszą kandydaturę.

Jeśli rekruter nalega byśmy podali konkretną kwotę, możemy poprosić o określenie w jakim zakresie kształtują się zarobki na tym stanowisku. Jeśli jednak nie uda się nam otrzymać odpowiedzi powinniśmy określić średnią kwotę w danej branży. Pytanie o zarobki jest pytaniem delikatnym i wymaga dyplomatycznego sposobu przedstawienia. Dobrą regułą jeśli zmieniamy pracę, a już zarabiamy dobrze, jest dodanie około 20% do obecnych zarobków. Jest to kwota, która w pewnym stopniu rekompensuje ryzyko zmiany.

6. Co Pan/Pani lubi a czego nie w swojej pracy?

Pytanie to pozwala zebrać rekruterowi informacje o tym jaki typ pracy najbardziej nam odpowiada, a co jest elementem, który może stanowić trudność. Powinniśmy skoncentrować swoją odpowiedź na obszarach, które są istotne z punktu widzenia stanowiska, i mówić o rzeczach konkretnych, namacalnych. Nie warto mówić, że lubimy np. "atmosferę" albo "ludzi", bo takie stwierdzenia nic nie wnoszą do oceny naszej kandydatury.
Podczas omawiania najmniej lubianych aspektów poprzedniej pracy, należy wspomnieć o rzeczach jak najmniej istotnych z punktu widzenia obecnej pracy. Należy jednak pamiętać, żeby wspomnieć o tym, że mimo iż nie lubiliśmy danego aspektu swojej pracy, to przywiązywaliśmy do niego taką samą wagę jak do rzeczy lubianych a także wykonywaliśmy to zadanie dobrze i zgodnie z oczekiwaniami.

7. Czy uczestniczy Pan/Pani w innych procesach rekrutacyjnych?

Oczywiste jest, że nikt nie oczekuje od nas odpowiedzi negatywnej. Obecnie naturalne jest na rynku pracy, że ubiegamy się o pracę na wielu obszarach. Dobrą odpowiedzią będzie więc stwierdzenie, że rozważamy wiele różnych możliwości, które mogłyby być odpowiednie z punktu widzenia naszych kwalifikacji i potencjału.

Należy jednocześnie podkreślić, że nie wspominamy o tym iż rozważamy już jakąś propozycję, bo to może oznaczać dla rekrutera że nie jesteśmy zainteresowani jego ofertą.

8. Dlaczego powinniśmy Panią/Pana zatrudnić?

To pytanie jest idealne do tego by "sprzedawać" swoje najlepsze umiejętności i kwalifikacje. Jednak wiele osób nie zdaje sobie do końca sprawy po co jest ono zadawane i odpowiada błędnie. Błędem jest na przykład powiedzenie że mamy nadzieję wiele się nauczyć w tej pracy. Zamiast tego powinniśmy opowiedzieć o naszej motywacji, osiągnięciach, które możemy powtórzyć u nowego pracodawcy oraz umiejętnościach które wniesiemy do jego organizacji.
Należy się tutaj skupić na korzyściach z naszej kandydatury. Korzyści dla organizacji oznaczają wypełnienie wakatu przez osobę, która ponadprzeciętnie będzie wywiązywała się ze swoich obowiązków i takie wrażenie powinna wywrzeć nasza odpowiedź.

9. Co będzie Pan/Pani robił/a za pięć lat?

Najgorsza możliwą odpowiedzią na to pytanie jest odpowiedź "nieprzemyślana", kiedy mówimy, że zostaniemy prezesem tej firmy albo zajmiemy stanowisko rekrutera. Zamiast takiej odpowiedzi powinniśmy opisać, co chcemy osiągnąć w pracy, o którą się ubiegamy oraz nasze nadzieje związane z tym właśnie stanowiskiem.

Musimy pamiętać, żeby nasza odpowiedź była realistyczna, możliwa do zrealizowania, a przy tym ambitna. Nie wolno nam w żadnym wypadku przyznać, że nie wiemy co chcielibyśmy robić. Dla rekrutera taka odpowiedź będzie oznaczała, że mają do czynienia z osobą niezdecydowana, o nie ustalonych priorytetach a taka ocena oznacza duże prawdopodobieństwo odrzucenia.

10. Czy ma Pan/Pani do mnie jakieś pytania?

Pamiętajmy, że na to pytanie, nie wolno nam odpowiedzieć nie, lub też że wszystkie sprawy zostały szczegółowo omówione. Pytanie ze strony kandydata oznacza jego zainteresowanie, poza tym zawsze jeszcze dodatkowo możemy i powinniśmy o coś spytać. Dobrym rozwiązaniem jest próba określenia co jest najważniejsze w danej pracy. Takie pytanie może dać nam szanse na powtórne przedstawienie swoich najważniejszych zalet.

Możemy też spytać czy rekruter nie chciałby byśmy rozwinęli jakąś kwestię lub też czy ma jakieś wątpliwości jeśli chodzi o nasze odpowiedzi. Powinniśmy jednocześnie zadeklarować, że chętnie uzupełnimy brakujące informacje. Takie pytanie może dać nam szanse na odwrócenie losów wywiadu.

Zakończenie
"Trudne pytania" w wywiadzie po prostu muszą się pojawić, bo taka już jest natura tego typu spotkań. By odpowiadać na nie prawidłowo musimy dobrać odpowiednią indywidualną strategię oraz przećwiczyć nasze odpowiedzi. Wiedza o tym jak odpowiadać to jeszcze za mało, niezbędne jest połączenie tej wiedzy z praktyką. Tylko wtedy nasze szanse na pozytywne zaprezentowanie swojej kandydatury znacznie wzrosną.

 

 

17.08.2006 - Zespół Praca.pl

Przeczytaj także:

Skomentuj