Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca 6 dni w tygodniu – czy jest się czego obawiać?

Praca 6 dni w tygodniu – czy jest się czego obawiać?

 
Praca 6 dni w tygodniu – czy jest się czego obawiać?

W niektórych przedsiębiorstwach praca odbywa się nie przez 5, a przez 6 lub 7 dni w tygodniu. Czy to znaczy, że pracownika może obowiązywać np. sześciodniowy tydzień pracy?

 

Praca 6 dni w tygodniu – przepisy

 

Odpowiedzi dostarcza Kodeks pracy. Sześciodniowy system pracy w przypadku osób pracujących przez osiem godzin dziennie jest niemożliwy, gdyż naruszałby art. 129., czyli:

 

„Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem art 135–138, art. 143 system skróconego tygodnia pracy i art. 144 system pracy weekendowej”.

 

Wyjątki, dopuszczające wydłużenie czasu pracy obejmują:

 

System równoważnego czasu pracy

 

Czyli taki, w którym w uzasadnionych okolicznościach wynikających z rodzaju lub organizacji pracy zatrudniony może mieć wydłużony dobowy czas pracy do maksymalnie 12 godzin w okresie rozliczeniowym obejmującym 1 miesiąc (3 miesiące w szczególnych przypadkach lub 4 miesiące, jeśli praca jest uzależniona od pory roku/ warunków pogodowych). Istotne jest to, że dłuższa praca jednego dnia musi zostać zrównoważona dłuższym okresem wypoczynku, tak by nie zostało naruszone prawo pracownika do minimalnego dobowego i tygodniowego wypoczynku.

 

Pracę przy dozorze urządzeń lub pozostawaniu w pogotowiu do pracy

 

Może ona trwać maksymalnie 16 godzin na dobę w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym miesiąca. Bezpośrednio po wydłużonej pracy podwładny ma prawo do wypoczynku w wymiarze odpowiadającym co najmniej liczbie godzin pracy.

 

Pracę przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób oraz wykonywaną przez pracowników straży pożarnych i służb ratowniczych

 

Może być wykonywana do 24 godzin na dobę w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym (może on zostać wydłużony na zasadach takich samych jak przy równoważnym systemie czasu pracy). Także w tym wypadku bezpośrednio po wykonywaniu dłuższej pracy podwładny ma zapewniany okres wypoczynku odpowiadający co najmniej liczbie godzin pracy.

 

Pracę w ruchu ciągłym

 

Czas pracy może zostać wydłużony do 43 godzin tygodniowo w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni. Co więcej, jednego dnia w niektórych tygodniach dobowy wymiar czasu pracy może zostać wydłużony do maksymalnie 12 godzin. Za pracę powyżej 8 godzin na dobę pracownik otrzymuje dodatek za nadgodziny. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z art. 138. § 4.: „Liczba godzin odpowiadająca przedłużonemu u danego pracodawcy tygodniowemu wymiarowi czasu pracy nie może przekraczać 4 godzin na każdy tydzień okresu rozliczeniowego, w którym następuje przedłużenie czasu pracy”.

 

Nawet, jeśli pracownika obowiązuje zadaniowy system pracy, czyli taki, w którym pracodawca w porozumieniu z podwładnym ustala czas na wykonanie jakiegoś zadania, wymiar czasu pracy nie może przekraczać powyższych norm – czyli „8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy”.

 

Ile dni można pracować bez dnia wolnego?

 

W przypadku szczególnych potrzeb firmy pracodawca może oczywiście zlecić pracownikowi nadgodziny. Musi przy tym pamiętać, że tygodniowy czas pracy wraz z godzinami nadliczbowymi nie może być przeciętnie większy niż 48 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dotyczy to kadry zarządzającej). Nadgodziny są jednak sytuacją wyjątkową, nie należą do tygodniowej normy czasu pracy.

 

Warto tutaj przypomnieć zasady dotyczące prawa do tygodniowego nieprzerwanego odpoczynku zatrudnionego:

  • w każdym tygodniu pracy przysługuje mu co najmniej 35 godzin nieprzerwanego wypoczynku (w tym co najmniej 11 godzi nieprzerwanego wypoczynku dobowego);
  • w niektórych przypadkach (dla kadry zarządzającej, osób prowadzących akcje ratownicze, chroniących mienie i środowisko, pracujących przy usuwaniu awarii, w przypadku osób przechodzących na inną zmianę) tygodniowy nieprzerwany odpoczynek może zostać skrócony do minimum 24 godzin.
Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.