Praca.pl Poradniki Rynek pracy
W październiku bezrobocie najniższe od 7 lat

W październiku bezrobocie najniższe od 7 lat

 
W październiku bezrobocie najniższe od 7 lat

Na rynku pracy cały czas obserwujemy spadek bezrobocia. Jak wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w październiku wyniosło ono 9,6%., czyli najmniej od 2008 roku.


Sytuacja systematycznie ulega poprawie mimo, że zakończył się już okres letni i związany z nim większy popyt na pracowników w branżach oferujących prace sezonowe. Bezrobocie na poziomie 9,6% to o 0,1 pkt. proc. mniej niż we wrześniu oraz 1,7 pkt. proc mniej niż przed rokiem.


W 7 na 16 województw wskaźnik bezrobocia utrzymywał się na poziomie jednocyfrowym. Liderami pod tym względem są: woj. wielkopolskie (6,1%) oraz śląskie (8,1%). Najtrudniejsza sytuacja panuje natomiast w warmińsko-mazurskim (15,8%).

 

Stopa bezrobocia według województw

 

Województwo

Stopa bezrobocia (%)

Wielkopolskie

6,1

Śląskie

8,1

Małopolskie

8,2

Mazowieckie

8,4

Dolnośląskie

8,5

Pomorskie

8,9

Opolskie

9,6

Łódzkie

10,1

Lubuskie

10,2

Lubelskie

11,0

Podlaskie

11,5

Świętokrzyskie

12,0

Podkarpackie

12,7

Kujawsko-pomorskie

12,9

Zachodniopomorskie

12,9

Warmińsko-mazurskie

15,8

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych MPiPS

 

W październiku stopa bezrobocia zmniejszyła się w 15 województwach, we wszystkich o 0,1-0,2 pkt. proc. Jedynie w zachodniopomorskim pozostała na tym samym poziomie co we wrześniu. Ogółem, w ciągu miesiąca ubyło ponad 21 tys. bezrobotnych, a wg stanu na dzień 31 października zarejestrowanych w urzędach pracy było 1 mln 518,3 tys. osób.
Wyniki osiągane przez nasz rynek pracy są najlepsze od czasu wybuchu kryzysu finansowego. Urzędnicy podkreślają, jak duża poprawa miała miejsce w przeciągu ostatnich miesięcy.


- Rok 2015 to okres zmniejszającej się liczby osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Podobny poziom bezrobocia odnotowano w grudniu 2008 r., czyli prawie 7 lat temu. Październikowy wynik potwierdza stałą tendencję do poprawy na rynku pracy – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, w oficjalnym komunikacie resortu dotyczącym danych na temat stopy bezrobocia.


Dało się jednak zauważyć pewne symptomy jesiennego „ochłodzenia” na ryku. Zmniejszyła się bowiem liczba ofert pracy zgłaszanych do urzędów przez pracodawców. W październiku było ich 111,7 tys., czyli o ponad 14 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednak w porównaniu z październikiem 2014 roku jest to i tak wynik lepszy o 13,9 tys.


Największy popyt na pracowników wyrażały firmy z mazowieckiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego. W tych trzech województwach liczba ofert przekroczyła 10 tys. Najmniej aktywni byli zaś pracodawcy w świętokrzyskim i podlaskim.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!