Praca.pl Poradniki Studenci
Staż wakacyjny – korzyści, list motywacyjny, zarobki

Staż wakacyjny – korzyści, list motywacyjny, zarobki

 
Staż wakacyjny – korzyści, list motywacyjny, zarobki

Wakacyjny staż – korzyści dla studentów

 

Czas wakacji to dla studentów i absolwentów szansa na podjęcie pracy i tym samym zdobycie doświadczenia przydatnego w dalszej karierze. Obecnie wiele firm proponuje młodym ludziom staże lub praktyki, które pozwolą wzmocnić wyniesioną z uczelni wiedzę. Ofert można szukać w różnych branżach m.in. handlu, bankowości czy budownictwie.

 

Część pracodawców samodzielnie organizuje wakacyjny staż dla zainteresowanych. Istnieją również niezależne programy zrzeszające firmy, które oferują płatne miejsca stażowe w swoich jednostkach. Wiele przedsiębiorstw wskazuje na szansę, iż najlepszym pracownikom zostaną złożone propozycje dalszej współpracy. Studenci mogą również samodzielnie aplikować do organizacji, które wcale nie zakładały zatrudniania stażystów. Należy tylko odpowiednio umotywować taki krok i sformułować właściwe dokumenty rekrutacyjne.


Dlaczego w ogóle podejmować się stażu? Obecnie na rynku pracy ciężko jest znaleźć oferty, które nie wymagają od kandydatów doświadczenia. Jeśli już takie ogłoszenia się pojawiają, to przyszłego pracownika czeka okres szkoleń, często związany z mniejszą pensją. Staż wakacyjny, między kolejnymi latami studiów, może zdecydowanie przyspieszyć cały proces wstępowania na obraną ścieżkę zawodową.

 

Wakacyjny staż – list motywacyjny

 

Staż na wakacje jest też ważną okazją do zmierzenia się z procesem rekrutacji. Osoba, która próbuje podjąć się zatrudnienia w firmie, powinna przecież posiadać odpowiednie umiejętności, wiedzę, dedykowane konkretnemu stanowisku. Konieczne będzie więc też przedstawienie tychże, przyszłemu pracodawcy.

 

W CV warto wpisać wszelkie dokonania na uczelni, kursy, na które się uczęszczało, dodatkowe koła zainteresowań itd. Jednak to w liście motywacyjnym kandydat ma szansę na przekonanie do siebie osoby decydującej o zatrudnieniu. Jak więc stworzyć dokument? Formalnie powinien on być oczywiście sformułowany zgodnie z wszelkimi zasadami wysyłania takiego pisma – należy umieścić zwroty grzecznościowe, oznaczenia stron, zachować format A4.

 

Co umieścić w treści? Warto skupić się na kompetencjach miękkich oraz umiejętnościach zdobytych podczas nauki. Zdolności organizacyjne, praca pod presją czasu, lekkie pióro itd. mogą przykuć uwagę przyszłego pracodawcy bardziej niż doświadczenie. Również zainteresowania studenta odgrywają ważną rolę – jeśli np. uczy się nowego języka programowania, dopiero wprowadzanego na rynek, może być dla przedsiębiorstwa cennym pracownikiem.

 

Dobrze jest też zaznaczyć, w jakich obszarach działalności firmy wymieniane kompetencje się przydadzą. Kandydaci mogą również wskazać, czego chcą się nauczyć podczas wakacyjnego stażu, jakie mają cele. Jak podkreślają pracodawcy, liczy się przede wszystkim zaangażowanie i chęć rozwoju kandydatów.

 

Wakacyjny staż – zarobki

 

Co ważne, często firmy oferują stażystom wynagrodzenie. Można skorzystać z programów gwarantujących minimalną pensję. Jeśli kandydat aplikuje do branży, w której brakuje personelu, a posiada odpowiednie umiejętności, jego pensja często jest zbliżona do wynagrodzenia pełnoetatowego pracownika.


Wakacyjne staże studenckie nie są więc wyłącznie okazją do wykorzystania w praktyce zdobytej na uczelni wiedzy czy umiejętności. To często możliwość pierwszego zarobku, gromadzenia oszczędności i umiejętnego dysponowania nimi.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Pomocnik działu logistyki – staż

    ManpowerGroup   Czeladź    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie   27,70 zł brutto/godz.
    3 godz.
    Zadania: Wsparcie działu logistyki; Weryfikacja prawidłowości towarów odbieranych i przygotowanych do wysyłki; Dodatkowe, zlecone prace biurowe; Wymagania: Chęć nauki i rozwoju w branży logistycznej; Chęć pracy na umowę-zlecenie; Studia kierunkowe (mile widziane) Dostępność do pracy w...
  • Płatne Praktyki w firmie budowlanej

    POLAQUA Sp. z o.o.   Gręzów, ul. Budowlana 23    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta
    5 godz.
    ZADANIA: wsparcie kadry inżynierskiej w opracowywaniu dokumentacji powykonawczej oraz wszelkich zadaniach niezbędnych podczas prowadzenia kontraktu budowlanego; pomoc w innych zadaniach administracyjnych.
  • Urząd Dozoru Technicznego
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Kluczowe obowiązki: Kompleksowa obsługa Biura Obsługi Klienta. Czuwanie nad prawidłowym obiegiem pism. Rejestrowanie spraw w systemach teleinformatycznych. Przyjmowanie i wysyłka korespondencji. Weryfikacja kompletności złożonych dokumentów.
  • STRABAG Sp. z o.o.
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę
    7 godz.
    Zadania: Wsparcie w nadzorowaniu pracy grup sił własnych oraz firm podwykonawczych; Kontrola zgodności wykonywanych robót z dokumentacją techniczną; Przygotowywanie podstawowych dokumentów budowy, m.in. raportów z prac; Wsparcie w prowadzeniu bieżącej dokumentacji budowy;
  • Staż w zespole rozwoju mechanizmów rozliczeń

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    7 godz.
    W naszym zespole na co dzień: uczestniczysz w sporządzaniu raportów z zakresu rozliczeń i reklamacji kartowych, pomagasz przeprowadzać analizę reklamacji kartowych, bierzesz udział w projektach dotyczących obszaru rozliczeń produktów kartowych i mobilnych, wspierasz proces rozliczeń...
  • Płatny Staż / Praktyki w dziale Ciągłego Doskonalenia

    PO Lighting Poland Sp. z o. o.   Niemce, k. Lublina    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w prowadzeniu projektów ciągłego doskonalenia; Wdrażanie narzędzi LEAN w obszarze produkcyjnym tj. 5S, SMED, TPM; Udział w balansowaniu procesów produkcyjnych; Pomiary czasu cyklu operatora / maszyny; Nadzór nad SPC w wybranych procesach produkcyjnych;...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.