Praca.pl Poradniki Temat dnia
Zawód: ochroniarz

Zawód: ochroniarz

 
Zawód: ochroniarz

Dobry ochroniarz to nie ktoś nadmiernie ambitny z zacięciem filmowego Rambo, który "wymierza sprawiedliwość" - mówi Arkadiusz Andała, szef jednego z największych biur detektywistycznych ochrony osób i mienia w południowej Polsce. Zapytaliśmy go, co jest ważne, by zostać dobrym ochroniarzem.

Praca.pl - Co jest najważniejsze u kandydata, którego przyjmuje Pan do pracy na stanowisko ochroniarza?
Arkadiusz Andała - Najważniejsza jest licencja. Ustawa o ochronie osób i mienia nakłada konkretne wymagania, dla wszystkich, którzy się o nią ubiegają. Bez licencji, chociaż pierwszego stopnia, nie ma mowy o pracy ochroniarza.

Praca.pl -Jakie warunki musi spełniać kandydat ubiegający się o licencję?
Arkadiusz Andała - Musi być obywatelem polskim, mieć ukończone 21 lat i przynajmniej szkołę podstawową. Do tego mieć pełną zdolność do czynności prawnych, uregulowany stosunek do służby wojskowej i być niekarany.

Praca.pl - Jak długo trwa taki kurs?
Arkadiusz Andała - Około trzech miesięcy. Kończy się egzaminem, głównie teoretycznym, ale do pełni szczęścia, czyli uzyskania licencji będzie jeszcze potrzebna pozytywna opinia dzielnicowego oraz lekarza, który ocenia predyspozycje psychiczne i fizyczne kandydata.

Praca.pl - No to licencję mamy w kieszeni - co jeszcze będzie potrzebne, żeby znaleźć zatrudnienie w Pana firmie?
Arkadiusz Andała - Sama licencja niczego jeszcze nie przesądza. To jest trochę tak, jak z prawem jazdy. Nawet jeśli zda się egzamin, to nie znaczy, że jest się dobrym kierowcą. Ważne jest doświadczenie, które zdobywa się w codziennej pracy. O tym, że ktoś jest dobry można mówić dopiero po kilkunastu miesiącach służby pod okiem doświadczonego kolegi - dlatego ja najpierw zatrudniam na próbę i uważnie się przyglądam nowym chłopakom.

Praca.pl - Co z obsługą broni czy np. sztukami walki?
Arkadiusz Andała - Częściowo tych umiejętności można nauczyć się na kursach, ale dobrze jest cały czas się w nich szkolić. Zaznaczę tu jednak, że nie są one najważniejsze. Dobry ochroniarz, to nie ktoś nadmiernie ambitny z zacięciem filmowego Rambo, który "wymierza sprawiedliwość". Trzeba myśleć, a nie tylko mieć siłę w rękach.

Praca.pl - Co jest najtrudniejsze w tej pracy?
Arkadiusz Andała - Instynkt, opanowanie i podzielna uwaga. Z jednej strony trzeba być skupionym na tym co się dzieje na zewnątrz, a z drugiej mieć oko na sprawy wewnętrzne. Przestępca, to dzisiaj nie tylko włamujący się bandzior w kominiarce, ale także z pozoru uczciwy pracownik w tzw. białych rękawiczkach.

 

 

16.10.2007

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Obsługi Klienta / Opiekun Klienta - Biuro rachunkowe

    Pomysłowi Księgowi   Warszawa, Śródmieście, Plac Pięciu Rogów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   5 000 - 9 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    W związku z dynamicznym rozwojem naszego biura rachunkowego i regularnie powiększającą się bazą naszych klientów, do naszego zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: Opiekun klienta / Specjalista ds. obsługi klienta. Do zadań zatrudnionej osoby należeć będzie: bieżąca obsługa...
  • Kasjer / Kasjerka

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Andrychów    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 400 - 5 400 zł brutto/mies.
    1 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? dbanie o kompleksową obsługę naszych klientów; kontrola i przyjmowanie zwrotu towarów w kasach; pomoc w rozliczeniach, zabezpieczeniach środków finansowych i dokumentów firmowych.
  • Koordynator / Koordynatorka ds. sprzedaży

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Gliwice    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? profesjonalna i kompleksowa obsługę naszych klientów; indywidualne podejście do potrzeb każdego klienta; współtworzenie i koordynowanie pracy zespołu profesjonalistów, w którym liczy się wspólny sukces; dostępność towarów w dziale i ich prawidłowe...
  • Specjalista ds. zakupów

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należeć m.in.: Tworzenie strategii zakupowej w ramach zarządzanej kategorii surowców chemicznych. Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową i portfolio dostawców. Negocjowanie warunków handlowych i umów z dostawcami. Ścisła...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.