Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

 
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Zwolnienie z pracy łączy się często z wypowiedzeniem bez świadczenia pracy, dzięki czemu odchodzący z firmy pracownik może od razu szukać nowego zatrudnienia, nie tracąc jednocześnie pensji u dotychczasowego pracodawcy. Zgodnie z Kodeksem pracy w przypadku rozwiązania umowy o pracę (zarówno w przypadku jednostronnego wypowiedzenia umowy przez pracodawcę lub pracownika, jak i rozwiązania umowy za porozumieniem stron) pracodawca może bowiem zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W tym czasie pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

 

Odsunięcie pracownika od pracy

 

Pracodawca korzystający z możliwości zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia nie musi w żaden sposób uzasadniać swojej decyzji: może być ona podyktowana interesem firmy (gdy np. pracodawca utracił zaufanie do pracownika) bądź też dobrem pracownika. Ważne jest to, aby w treści dokumentu wypowiedzenia umowy znalazł się zapis o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy z podaniem daty, od kiedy zwolnienie to obowiązuje.

Co do zasady, decyzja o odsunięciu pracownika od pracy w związku ze zwolnieniem go z obowiązku wykonywania zadań służbowych w trakcie okresu wypowiedzenia jest podejmowana przez pracodawcę i z jego inicjatywy. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby pracownik poprosił go o to lub zasugerował mu taką możliwość.

 

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy: wzór


Jak powinno wyglądać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy? Pracodawca zobowiązany jest przedstawić je podwładnemu w formie pisemnej, w sposób jasny i niewzbudzający wątpliwości co do tego, od kiedy osoba, której umowa ulega rozwiązaniu, nie musi już przychodzić do firmy.

Dokument powinien więc zawierać dokładną datę zwolnienia z obowiązku pracy, przy czym data ta nie musi być tożsama z dniem wręczenia wypowiedzenia. Zdarza się, że pracodawca chce, aby osoba odchodząca z pracy dokończyła jeszcze jakieś zadanie lub była obecna w firmie na czas przekazania wiedzy czy narzędzi nowemu pracownikowi – wówczas zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy może zacząć obowiązywać dopiero po kilku dniach od przyjęcia/wręczenia wypowiedzenia.

Wzór zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przedstawiamy poniżej.

                                                                                                                                              [Miejscowość, data]
[Dane pracodawcy]                                                                                                           [Dane pracownika]


Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę w dniu …, na podstawie artykułu 362  Kodeksu pracy zwalniam Panią/Pana z obowiązku świadczenia pracy w okresie od … do …

                                                                                                             [Podpis i pieczątka pracodawcy]
Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Restauracji

    City 88 Sp. z o.o.   Poznań    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 320 - 10 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zarządzanie podległym zespołem, organizacja i nadzór pracy, motywowanie do efektywnej pracy, Szkolenie pracowników, Współtworzenie i wprowadzanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi; Efektywne planowanie pracy w trakcie zmiany, Zapewnienie ciągłości dostaw, Stała współpraca z...
  • Programista / operator tokarek/frezarek CNC z j. angielskim (m/k)

    Trenkwalder   Niemcy, Bochum   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Zakres zadań: konfiguracja i obsługa najnowocześniejszych 3- i 5-osiowych frezarek CNC oraz/lub ustawianie i obsługa najnowocześniejszej tokarki karuzelowej (WEILER, Geminis) z samodzielnym tworzeniem programów na maszynie (Siemens Sinumerik 840D / Fagor), samodzielne tworzenie programów,...
  • Technolog

    NEW CUT BOGDAN KONDRACKI   Warszawa, Wilanów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków Opracowywanie technologii produkcji; Przygotowywanie procesu technologicznego; Tworzenie procesów produkcyjnych w systemie ERP; Współpraca z działem handlowym; Współpraca z działem Produkcji i działem Kontroli Jakości;
  • Magazynier

    Praca.pl Sp. z o.o.   Strzelce Opolskie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Transport wyrobów gotowych i komponentów na terenie zakładu; Transport towarów w systemie regałów wysokiego składowania; Rozładunek i załadunek towarów w samochodach ciężarowych; Przestrzeganie zasad BHP oraz standardów jakościowych;
  • Operator Mieszalni (chemia gospodarcza)

    Praca.pl Sp. z o.o.   Strzelce Opolskie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Realizacja zleceń produkcyjnych zgodnie z obowiązującymi procedurami i standardami jakości; Utrzymanie czystości instalacji produkcyjnych i otoczenia pracy; Dbanie o stan techniczny urządzeń i armatury; Przestrzeganie przepisów BHP, PPOŻ oraz procedur ISO.
  • Pracownik Operator Produkcji

    Praca.pl Sp. z o.o.   Strzelce Opolskie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Pracując z nami, będziesz odpowiedzialny za wydajność, bezpieczeństwo i jakość procesu produkcyjnego opakowań, przy zachowaniu nienagannej czystości na obsługiwanym stanowisku pracy. Kluczowe zadania: Obsługa oraz regulacja maszyn i urządzeń produkcyjnych; Zapewnienie przestrzegania...

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.