Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
5 zasad na rozpoczęcie nowej pracy

5 zasad na rozpoczęcie nowej pracy

 
5 zasad na rozpoczęcie nowej pracy

Rozpoczęcie nowej pracy

 

Nowa praca – stres, wyzwanie czy pozytywna dawka adrenaliny? A może wszystko naraz? Pierwsze zatrudnienie w karierze lub przejście do nowego przedsiębiorstwa to bardzo ważne wydarzenie. Zmieniają się ludzie, środowisko, zasady. Dobrze jest więc zaplanować swój pierwszy dzień w pracy, by zacząć go jak najlepiej.

 

Zasada pierwsza – przygotuj się wcześniej

 

Do nowej pracy dobrze jest przyjść wypoczętym i wyspanym. Planowanie pierwszego dnia powinno się więc zacząć dzień wcześniej. Przygotuj posiłek, strój, połóż się spać o odpowiedniej godzinie. Oszczędzi to dużo czasu kolejnego dnia, o poranku. Wszystko będzie czekało praktycznie gotowe i nie będzie problemu, że czegoś zabrakło, coś do czegoś nie pasuje albo o czymś się zapomniało.

 

Zasada druga – pierwsze wrażenie

 

Bardzo ważne jest, by nie spóźnić się pierwszego dnia. Lepiej jest przyjechać wcześniej i poczekać chwilę na otwarcie biura.

 

Jeżeli w przedsiębiorstwie panuje specyficzny dress code, z pewnością nowo przyjęty pracownik zostanie o tym poinformowany. Bezwzględnie powinien się wtedy do niego zastosować. Nie należy przesadzać w przypadku makijażu u kobiet czy dodatków.

 

Zasada trzecia – relacje ze współpracownikami

 

Oprócz wykonywania obowiązków pierwszego dnia dobrze jest przyjrzeć się temu, w jaki sposób funkcjonuje biuro. Oceń, jak pracownicy zwracają się do siebie – czy wszyscy są ze sobą: „na cześć” i „na ty”, czy raczej obowiązują zasady witania się zwrotem: „dzień dobry” i „proszę pana/pani”. Dowiedz się, gdzie inni chodzą na posiłki, w jakich grupach, w jakim czasie – być może szef zespołu lubi wychodzić z całą grupą, a może nietaktem będzie dosiadanie się do jego stolika.

 

Zasada czwarta – angażuj się rozsądnie

 

Zadając pytania, dowiadując się o kontekst danej sytuacji i jej szczegóły pokazujesz, że zależy ci na obowiązkach. Powinno się oczywiście uważać, aby nie wykroczyć poza granice kompetencji.

 

Podobnie, jeśli chodzi o rozmowy ze współpracownikami. Na początku należy raczej pozostać w roli obserwatora. Nie jest dobrze widziane wypytywanie pierwszego dnia o osobiste szczegóły itp.

 

Pokora, skromność, otwartość – te cechy powinny dominować w naszym zachowaniu na początku zatrudnieniu.

 

Zasada piąta – pamiętaj o błędach poznawczych

 

Moment przyjścia do pracy jest z reguły bardzo stresujący i wywołuje silne emocje. Należy pamiętać, że wtedy nie do końca jest się w stanie obiektywnie ocenić sytuację. Staraj się więc zbierać dane, ale pamiętaj, by zostawić możliwość zmiany zdania. Nie wyciągaj wniosków zbyt pochopnie. Pierwszy dzień w pracy ma dać pewien obraz panujących zasad, ale dopiero kilkumiesięczna weryfikacja pozwoli na bardziej obiektywną ocenę.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Delikatesy Justynka Janusz Pozański
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu   4 500 - 5 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Dbanie o poprawne saldo kasy; Obsługa kasy fiskalnej i terminala kart płatniczych; Obsługa systemu kasowego POS; Rozliczenie środków płatniczych; Obsługa klientów; Dbanie o porządek w sklepie i estetykę miejsca pracy; Dbanie o prawidłowe rozmieszczenie towaru, ich jakość oraz...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.