Praca.pl Poradniki Aktualnosci
Praca na budowie – jakich pracowników zatrudniają firmy?

Praca na budowie – jakich pracowników zatrudniają firmy?

 
Praca na budowie – jakich pracowników zatrudniają firmy?

Wykwalifikowani budowlańcy należą obecnie do najbardziej poszukiwanych pracowników w naszym kraju – wynika z raportu przedstawiającego specjalizacje deficytowe Barometr zawodów. Kogo szukają pracodawcy?

 

Zawody deficytowe w budownictwie

 

Raport, opracowywany każdego roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawia m.in. prognozowane zawody deficytowe w Polsce z podziałem na województwa oraz poszczególne powiaty. W zestawieniu na 2020 rok znalazło się aż 14 pozycji związanych z budownictwem:
betoniarz i zbrojarz,
• blacharz i lakiernik samochodowy,
brukarz,
cieśla i stolarz budowlany,
dekarz i blacharz budowlany,
• elektryk, elektromechanik, elektromonter,
monter instalacji budowlanych,
murarz i tynkarz,
operator i mechanik sprzętu do robót ziemnych,
pracownik robót wykończeniowych w budownictwie,
robotnik budowlany,
• robotnik obróbki drewna i stolarz,
• spawacz,
• ślusarz.

 

Ponadto w wielu regionach brakuje pracowników zajmujących wyższe stanowiska, jak kierownicy budowy i inżynierowie budownictwa.

 

Z czego wynika deficyt?

 

Coraz częściej na budowach brakuje pracowników. Rozwiązaniem jest otwarcie rynku pracy dla robotników spoza Polski. W branży obserwuje się napływ pracowników przede wszystkim zza wschodniej granicy (głównie z Ukrainy). Ci jednak nie zawsze mają odpowiednie uprawnienia do pracy w konkretnych zawodach, z wykorzystaniem ciężkich maszyn itd., dlatego wielu cudzoziemców zatrudnia się do prac prostych, przy wykonywaniu remontów itp.

 

Wśród czynników, które sprawiają, że w branży budowlanej obserwuje się tak dużą grupę specjalizacji deficytowych, najczęściej wymienia się:
• zbyt niskie płace np. w porównaniu do stawek w innych krajach Unii Europejskiej. Część specjalistów decyduje się na wyjazdy zagraniczne do pracy, gdzie mogą osiągnąć nawet kilkukrotnie wyższe zarobki przy takim samym nakładzie pracy;
• brak wykwalifikowanych specjalistów. Zdobycie uprawnień jest czasochłonne i często kosztowne;
• niedostateczne kształcenie zawodowe. Z jednej strony szkół, w których można przygotować się do pracy w budownictwie, jest zbyt mało, z drugiej to wybór niepopularny wśród młodzieży. Konieczna jest odpowiednia promocja takiej ścieżki zawodowej;
• niezadowalające warunki pracy. Zdarza się, że firmy świadczące usługi budowlane zatrudniają pracowników nielegalnie, na umowach niezgodnych z prawem itd., nie wszystkie też przestrzegają zasad BHP;
• obciążenia związane z obowiązkami pracownika fizycznego. Często jest to praca wyczerpująca, trudna, z narażeniem na hałas, urazy, wypadki, kontakt ze szkodliwymi substancjami, wykonywana na wysokościach – to wszystko zniechęca potencjalnych kandydatów.

 

Więcej artykułów "Aktualnosci"

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Przed nami Boże Ciało i możliwość skorzystania z kolejnego wiosennego długiego weekendu. Wiele osób już planuje urlop, ale niestety nie wszyscy będą mogli wypoczywać. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.