Praca.pl Poradniki BPO/SSC
BPO i SSC szansą dla wszystkich kierunków

Czy nadal jest sens studiować jedynie dla przyjemności?

Jeśli interesuje Cię praca w korporacji i do tego nie zaniedbasz nauki języków obcych, to w zasadzie możesz studiować, co chcesz. Branża BPO/SSC ma tak duże potrzeby rekrutacyjne, że jest przygotowana na przyjmowanie ludzi bez doświadczenia i kierunkowego wykształcenia. Rozbudowany system szkoleń i onboardingu pozwala na to, by w krótkim czasie wdrożyć do pracy każdego. No, prawie każdego.

Języki + miękkie kompetencje w BPO/SSC

Choć w sektorze usług wspólnych, w dziale księgowości, może zostać zatrudniona osoba po filozofii, chemii czy zarządzaniu kulturą, to nie znaczy to wcale, że branża przyjmuje każdego, bez wyjątku. Tak naprawdę rekrutacja i wymagania są dość mocno rozbudowane. Konieczna jest znajomość języków obcych oraz odpowiednie predyspozycje (kompetencje miękkie), które pozwolą kandydatowi szybko się wyuczyć potrzebnych funkcji i odnaleźć w korporacyjnym świecie. Nie każdy też jest w stanie w BPO/SSC zrobić karierę.

Nietypowe kierunki i BPO/SSC

Czy w branży odnajdzie się osoba po zarządzaniu kulturą czy biotechnologii? Jak najbardziej i to, jak się okazuje, niekiedy również w zawodzie. Centra usług wspólnych mogą od stycznia 2016 roku, dzięki nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, tworzyć również samorządy. W sektorze BPO/SSC lokuje się coraz bardziej zaawansowane procesy biznesowe, a te wymagają również dodatkowych specjalizacji. Nierzadko takich, których studia nie zapewniają. W takiej sytuacji przyjmuje się na programy stażowe czy do pracy osoby o dowolnym wykształceniu, ale spełniające kryteria miękkie, i po prostu się je szkoli.

Praca nie tylko w metropoliach

Ostatnie lata przyniosły rozwój firm z sektora BPO/SSC również poza największymi ośrodkami akademickimi w Polsce. Swoje siedziby międzynarodowe korporacje uruchamiają w takich miastach jak Dąbrowa Górnicza , Lublin, Bielsko-Biała, Rzeszów, Kielce, Bydgoszcz. W sumie firmy z sektora BPO/SSC zlokalizowane są w ponad 17 miejscach w Polsce. Rekrutowani są do nich zarówno pracownicy znający popularne języki (angielski, niemiecki, francuski), jak i te nieco bardziej egzotyczne czy nietypowe.

BPO/SSC szansą dla mobilnych

Otwarcie się branży na inne, mniej oczywiste niż Warszawa, Kraków czy Wrocław, miejsca daje przestrzeń do tego, by pracę znaleźć mogły osoby o dużej otwartości na relokację. Obecnie nie trzeba jednak już wybierać zaledwie między kilkoma miejscami – możliwości jest znacznie więcej, zatem tak naprawdę absolwent niemalże każdego kierunku może starać się o pracę w tym sektorze. Błędem jest – o ile tylko kandydat nie jest związany z daną lokalizacją – szukanie pracy jedynie w swoim najbliższym otoczeniu. Warto poszerzyć krąg i szukać pracy w całym regionie czy nawet kraju.

BPO/SSC otwarte na emigrantów

Brak odpowiedniej kadry w Polsce każe firmom, które zdecydowały się na rozwój infrastruktury w naszym kraju, na szukanie pracowników również poza naszymi granicami. Z jednej strony Polska stała się atrakcyjnym miejscem dla niebojących się zimna Hiszpanów i Włochów, którzy sami borykają się z bezrobociem, z drugiej zaś ciekawym źródłem kandydatów stała się Ukraina. Napływ wykształconej i mówiącej różnymi językami ludności zza wschodniej granicy wymusza na Polakach konieczność dbania o własne kompetencje i rozwijania ich. BPO jest wprawdzie szansą dla każdego, ale nie każdy będzie miał w BPO swoją szansę.

Więcej artykułów "BPO/SSC"

Polecane oferty

  • GL Team Manager

    KR Group   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    5 dni
    Twój zakres obowiązków planowanie i koordynowanie pracą zespołu (bieżące zarządzanie pracą i rozwojem zespołu), prowadzenie efektywnej komunikacji z klientami, planowanie i realizacja prac związanych z obszarem Księgi Głównej (kompleksowe koordynowanie i nadzorowanie tego obszaru),...
  • Kierownik Zespołu Księgowego

    Praca.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    6 dni
    Zakres obowiązków: zarządzanie pracą zespołu komunikacja z klientami; koordynowanie i nadzorowanie prac związanych z obszarem Księgi Głównej; kontrolowanie comiesięcznych i rocznych deklaracji podatkowych; przygotowywanie sprawozdań finansowych; nadzorowanie rozliczeń wskazanych podmiotów;
  • Transition Project Leader

    METRO Global Solution Center Sp. z o.o.   Szczecin, Plac Brama Portowa 1    praca hybrydowa   za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    6 dni
    General duties: acting leading role in medium to complex centralization projects within GA and AR accounting areas, managing transition projects in terms of scope, cost, timelines, resources, risk, change and communication, planning, coordinating, and providing deliverables within each project...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.