Praca.pl Poradniki BPO/SSC
Centra usług biznesowych - wady i zalety

Centra usług biznesowych - wady i zalety

 
Centra usług biznesowych - wady i zalety

Z punktu widzenia firm, które decydują się wydzielić poszczególne funkcje, takie jak obsługa klienta, usługi informatyczne czy księgowe ze swojej działalności i przekazać je do realizacji innym, wyspecjalizowanym podmiotom, jest to rozwiązanie niosące wiele korzyści z punktu widzenia rozwoju kluczowej działalności i realizacji celów strategicznych.

A jakie korzyści wynikają z powyższej praktyki dla pracowników samych firm outsourcingowych? Czego można się spodziewać, decydując się związać swoje życie zawodowe z firmą z branży BPO?

 

Wymagania na start


Podstawowym kryterium rekrutacyjnym będzie język angielski. Outsourcing oznacza bowiem współpracę z globalnymi partnerami, stąd przedmiotem pracy będzie najczęściej obsługa klienta, systemów komputerowych
 i kooperowanie z kolegami w pracy w tym języku. Dlatego też możemy się spodziewać procesu rekrutacyjnego przeprowadzonego w języku angielskim, gdzie kluczem do sukcesu będzie jego zaawansowany poziom.

Kolejnymi wymaganiami, w zależności od stanowiska, które interesuje kandydata, są: znajomość innych języków obcych, również na poziomie zaawansowanym, lub MS Excel i wykształcenie kierunkowe w dziedzinie IT/finansów.

Niemniej istotne są kompetencje miękkie, predysponujące kandydata do pracy z klientem. Te oceniane są zarówno podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jak i w trakcie próbnej pracy – zadania praktycznego, które stanowi codzienny przedmiot pracy na danym stanowisku i pokazuje, na ile kandydat odnajduje się w danych okolicznościach.

 

Doświadczenie niepotrzebne?


Jak nietrudno zauważyć, wśród powyższych wymagań nie pojawia się doświadczenie zawodowe. Istotnie, praca w outsourcingu oznacza często realizację zadań bardzo specyficznych dla danego klienta, stąd pracodawca zapewnia wszelkie szkolenia przygotowujące do ich realizacji. Wynika z tego, że jest to doskonała praca na początek kariery zawodowej dla osób komunikatywnych, mówiących w językach obcych, dla których intensywny kontakt z ludźmi, ze wszystkimi jego wadami i zaletami, stanowi interesujące wyzwanie.

W środowisku BPO można doskonale rozwinąć swoje kompetencje interpersonalne, językowe, poprzez kontakt z „żywym” językiem, oraz zdobyć wiedzę z zakresu zagranicznych finansów i standardów obsługi klienta.

Z całą pewnością jest to dobry punkt wyjścia do wyznaczenia kierunku swojego dalszego rozwoju zawodowego i znacznego wzmocnienia swojej pozycji na rynku pracy w sytuacji dynamicznego rozwoju branży i wielu potencjalnych możliwości zatrudnienia.

 

Kilka słów o minusach


W ten sposób wyłania nam się minus pracy w outsourcingu, jakim jest rotacja pracowników. Otóż z uwagi na profil kandydata – absolwenta cechującego się pożądanymi w wielu innych branżach umiejętnościami i kompetencjami, dla którego jest to pierwsza praca, jest bardzo prawdopodobne, że w stosunkowo niedługim czasie poszuka on innego zatrudnienia. Wynika to z faktu, że praca ta jest pracą stresującą a możliwości awansu, jakkolwiek oczywiście istnieją, nie są dostępne dla każdego zainteresowanego nimi pracownika.

 

Rozwijające się i zdobywające coraz to nowe kontrakty inne firmy w danym mieście z branży BPO nie próżnują i nierzadko poszukują nowych pracowników, chcąc icprzyciągnąć atrakcyjniejszym wynagrodzeniem, pakietem benefitów i oferowanym stanowiskiem na wyższym poziomie, dostępnym dla wykwalifikowanych już pracowników. I jak dotąd być może brzmi to bardziej jako zaleta dla pracownika a wada dla pracodawcy, to zależnie od okoliczności może jednak być inaczej.

 

Zdarza się bowiem, że dynamika branży oznacza też renegocjacje lub utratę kontraktów przez pracodawcę, a to nieuchronnie oznacza redukcję zatrudnienia. A nawet w stabilnej sytuacji w firmie praca z klientem w dowolnej formie oznacza ryzyko wypalenia i często w dłuższej perspektywie nie stanowi dla wielu pracowników docelowej ścieżki kariery. Innymi słowy kandydaci mają możliwość rozwinąć skrzydła, ale dalej chcą się rozwijać w miarę możliwości poza tą branżą.

Jeśli zadajecie sobie pytanie, czy warto spróbować swoich sił w outsourcingu, to z całą pewnością odpowiem, że tak. Obycie się w międzynarodowym, multijęzycznym środowisku, gdzie jednocześnie w znacznym stopniu rozwiniemy swoje kompetencje interpersonalne w kontakcie z klientami z całego świata i zdobędziemy wiedzę w międzynarodowym standardzie, to inwestycja w siebie, która zaprocentuje w przyszłości w wielu obszarach.

Więcej artykułów "BPO/SSC"

Polecane oferty

  • GL Team Manager

    KR Group   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 dni
    Twój zakres obowiązków planowanie i koordynowanie pracą zespołu (bieżące zarządzanie pracą i rozwojem zespołu), prowadzenie efektywnej komunikacji z klientami, planowanie i realizacja prac związanych z obszarem Księgi Głównej (kompleksowe koordynowanie i nadzorowanie tego obszaru),...
  • Hub Manager / Managerka

    PwC   Warszawa    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer
    1 dni
    Twoja przyszła rola: zarządzanie procesami w HUBach: administracyjnym, asystenckim oraz finansowym - stworzenie efektywnej struktury, optymalizacja sposobu działania, wprowadzenie target operating model (TOM) HUBów. zarządzanie grupami interesariuszy od poziomu specjalisty, przez kadrę...
  • Finance Project Lead

    Coloplast Business Centre Sp z o.o.   Szczecin    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 dni
    About the job Finance Project Lead will be responsible for driving projects related to finance, active search and execution of global finance process improvements. This role acts across department teams, Coloplast locations and across Coloplast business areas following different finance-related...
  • Transition Project Leader

    METRO Global Solution Center Sp. z o.o.   Szczecin, Plac Brama Portowa 1    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    6 dni
    General duties: acting leading role in medium to complex centralization projects within GA and AR accounting areas, managing transition projects in terms of scope, cost, timelines, resources, risk, change and communication, planning, coordinating, and providing deliverables within each project...
  • SAP Quality Manager / Quality Engineer

    LeverX   Wrocław    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / menedżer  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Requirements: Several years of QA expertise in SAP area, either on Standard (Product) Development, or projects for SAP customers; Some development experience for SAP Projects (JAVA, ABAP) would be an advantage. Experience with Scrum/Agile; Tools: GTP, BCP/ServiceNOW, Jira, Postman, most common SAP...
  • Kierownik Zespołu Księgowego

    Praca.pl   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    7 dni
    Zakres obowiązków: zarządzanie pracą i rozwojem zespołu; komunikacja z klientami; koordynowanie i nadzorowanie prac związanych z obszarem Księgi Głównej; kontrolowanie comiesięcznych i rocznych deklaracji podatkowych; przygotowywanie sprawozdań finansowych; nadzorowanie rozliczeń...

Najnowsze artykuły

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Tysiące maturzystów staje właśnie przed jedną z najważniejszych decyzji w życiu – wyborem kierunku studiów. Te powinny dać szansę na dobrze płatną pracę, gwarantować stabilną przyszłość, a przy tym być zgodne z zainteresowaniami oraz talentami kandydata. Jak osiągnąć takie optimum? Decyzję ułatwi Wam lista najpopularniejszych kierunków studiów oraz tych, po których zarabia się najwięcej.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

– Znam tremę bardzo dobrze, często towarzyszy mi podczas różnych prelekcji, paneli dyskusyjnych czy nawet w czasie live w social mediach – przyznaje Ola Gościniak, przedsiębiorczyni z ogromnym doświadczeniem na scenie, organizatorka konferencji online i offline. W najnowszym artykule tłumaczy, jak się przygotowywać do wystąpień oraz jak się szybko uspokoić tuż przed wyjściem na scenę.

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

W zmieniającym się świecie e-rekrutacja nie oznacza już tylko scrollowania ogłoszeń i wysyłania e-maili. W procesach naboru coraz częściej wykorzystuje się bio-dane oraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, np. Direct Match pozwalający na szybkie dopasowanie najlepszych kandydatów do stanowiska. Zobacz krótki przewodnik po nowoczesnych metodach selekcji pracowników.

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

– Nawet gdy oboje rodzice pracują na cały etat i mają dzieci między 1-9 rokiem życia, to w aż 68 proc. przypadków opieka spada na kobietę. Ta prawidłowość utrzymuje się również, gdy kobieta zarabia więcej, czyli jest głównym żywicielem rodziny – zauważa Sylwia Ziemacka z Fundacji Share The Care. Co musi się zmienić w praktykach firm i czym jest tzw. kara za macierzyństwo na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.