Praca.pl Poradniki BPO/SSC
Jak szybko podszkolić język?

Jak szybko podszkolić język?

 
Jak szybko podszkolić język?

W sektorze BPO/SSC bardziej niż jakiekolwiek inne umiejętności liczą się znajomości języków obcych. Oznacza to, że największe szanse na znalezienie pracy w tym sektorze mają absolwenci różnych filologii. Branża nie jest jednak zamknięta dla osób, które języków uczyły się i uczą dodatkowo.

Najbardziej pożądane języki to oczywiście (poza angielskim) najpopularniejsze języki europejskie – niemiecki, hiszpański, francuski, holenderski. Dobre zarobki może osiągnąć osoba znająca języki skandynawskie. Coraz częściej pojawiają się też oczekiwania w kierunku języków egzotycznych – chińskiego, arabskiego, koreańskiego. By otrzymać zatrudnienie, konieczna jest znajomość tych języków przynajmniej na poziomie B2, a prawdziwe pieniądze przychodzą wraz z C1.

 

Ilu Polaków zna angielski?


Okazuje się, że wcale nie tak wielu – z badania, jakie przeprowadził Instytut Badawczy Randstad, wynika, że choć prawie połowa Polaków zna jakiś język obcy, to często jest to znajomość podstawowa.
Na poziomie bardzo dobrym Polacy znają następujące języki*:
•    angielski – 17%,
•    niemiecki – 5% ,
•    rosyjski – 5%.
Jeśli zatem poznasz dobrze niemiecki czy rosyjski, to tym samym pokonujesz 95% kandydatów!
* „Czy Polacy znają języki obce?” – Instytut Badawczy Randstad, 2016.

 

Niemiecki w dwa tygodnie – czy to możliwe?


W sieci znaleźć można wiele reklam obiecujących możliwość przyswojenia języka i osiągnięcia komunikatywnego poziomu jego znajomości w zadziwiająco krótkim czasie kilku tygodni. Czy to naprawdę możliwe? Niestety, aż takie efekty nie są raczej możliwe, choć wcale nie trzeba poświęcać kilku lat na to, by dojść do poziomu B1-B2 w danym języku. Kluczem jest tu nie to, „od kiedy się uczymy”, ale to, ile faktycznie czasu poświęcane jest na naukę języka. Metody szybkiego uczenia się języków bazują na tym, by po pierwsze językiem, którego się uczymy, otaczać się, a po drugie, by poświęcać na jego naukę codziennie sporą ilość czasu. Nawet jednak przy bardzo intensywnym programie nauki osiągnięcie poziomu komunikatywnego musi zająć nieco dłużej. Przy czym pozostaje pytanie, czy komunikatywność oznacza jedynie zrozumienie i stworzenie wypowiedzi ustnej czy również pisemnej.

 

Na tempo uczenia się języka obcego ma wpływ:


•    Ilość przeznaczonego na naukę czasu (rozumiana jako faktycznie przeznaczony na naukę czas a nie to, że zacząłeś się uczyć dwa lata temu, a cały proces nauki polega na chodzeniu dwa razy w tygodniu na zajęcia).
•    Systematyczność (lepsze efekty osiągnie się, codziennie poświęcając 15 minut na język niż dwa razy w tygodniu po godzinie).
•    Znajomość innych języków obcych (jeśli znasz już hiszpański i włoski, portugalski będzie znacznie łatwiejszy i nauczysz się go szybciej, niż jeśli zaczynasz zupełnie od zera).
•    Metoda nauki – uczenie się np. listy słówek jest znacznie mniej efektywne w kontekście rozumienia i komunikacji niż uczenie się całych zwrotów w danym języku.
•    Poziom skomplikowania samego języka – im bardziej skomplikowany, tym więcej czasu wymaga jego nauka.
•    Poziom aktualnego zaawansowania w danym języku. Niestety – im dalej w las, tym więcej drzew. O ile osiągnięcie poziomu A1 jest proste i dość szybkie, o tyle przejście z B1 do B2 wymaga około 60% więcej czasu niż przejście z A1 do A2.

 

Jak szybko podszkolić język?


•    Korzystaj z aplikacji wspierających naukę języka – możesz powtarzać zwroty i słówka w czasie dojazdu do pracy czy stania w kolejce do lekarza.
•    Na Facebooku polub fanpage’a z nauką języka (np. angielski BBC Learning English) i ustaw wyświetlanie postów z tego fanpage’a jako najważniejsze – dzięki temu nie przegapisz żadnej lekcji i zawsze będziesz mieć nowe wpisy dostępne tuż po zalogowaniu.
•    Oglądaj filmy z napisami w danym języku (lub – jeśli to możliwe – w zagranicznej wersji językowej).
•    Słuchaj muzyki w języku, którego się uczysz.
•    Znajdź native speakerów, którzy mieszkają w Twoim mieście (świetnie nadaje się do tego serwis Meetup).
•    Korzystaj z fiszek (rób własne).
•    Organizuj imprezy językowe ze znajomymi, podczas których będziecie grać w gry językowe w obcym języku (np. Taboo, Scrabble, Kalambury).
•    Zmień język w telefonie na język, którego się uczysz, korzystaj z przeglądarki w tym języku, sprawdzaj newsy, czytaj przynajmniej jeden tekst dziennie w danym języku.

 

Ile czasu wymaga nauka języka obcego?


Według ETS Oral Proficiency Testing Manual, przygotowanego przez Princeton, są cztery poziomy skomplikowania języków:
•    Grupa I (m.in. hiszpański, portugalski, włoski, holenderski) – na naukę na poziomie średnio zaawansowanym potrzeba 720 godzin.
•    Grupa II (m.in. grecki, hindi, niemiecki, bułgarski) – 1320 godzin.
•    Grupa III (m.in. czeski, polski, turecki) – 1320 – 2400 godzin.
•    Grupa IV – (m.in. arabski, chiński czy koreański) – 2400 – 2760 godzin.
Podział został wykonany w odniesieniu do języka angielskiego – dla Polaków ranking trudności może wyglądać nieco inaczej. Czeski nie będzie dla nas tak trudny, za to możemy mieć większe trudności z francuskim.

Sabina Stodolak

Więcej artykułów "BPO/SSC"

Polecane oferty

  • GL Team Manager

    KR Group   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 dni
    Twój zakres obowiązków planowanie i koordynowanie pracą zespołu (bieżące zarządzanie pracą i rozwojem zespołu), prowadzenie efektywnej komunikacji z klientami, planowanie i realizacja prac związanych z obszarem Księgi Głównej (kompleksowe koordynowanie i nadzorowanie tego obszaru),...
  • Hub Manager / Managerka

    PwC   Warszawa    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer
    1 dni
    Twoja przyszła rola: zarządzanie procesami w HUBach: administracyjnym, asystenckim oraz finansowym - stworzenie efektywnej struktury, optymalizacja sposobu działania, wprowadzenie target operating model (TOM) HUBów. zarządzanie grupami interesariuszy od poziomu specjalisty, przez kadrę...
  • Finance Project Lead

    Coloplast Business Centre Sp z o.o.   Szczecin    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 dni
    About the job Finance Project Lead will be responsible for driving projects related to finance, active search and execution of global finance process improvements. This role acts across department teams, Coloplast locations and across Coloplast business areas following different finance-related...
  • Transition Project Leader

    METRO Global Solution Center Sp. z o.o.   Szczecin, Plac Brama Portowa 1    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    6 dni
    General duties: acting leading role in medium to complex centralization projects within GA and AR accounting areas, managing transition projects in terms of scope, cost, timelines, resources, risk, change and communication, planning, coordinating, and providing deliverables within each project...
  • SAP Quality Manager / Quality Engineer

    LeverX   Wrocław    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / menedżer  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Requirements: Several years of QA expertise in SAP area, either on Standard (Product) Development, or projects for SAP customers; Some development experience for SAP Projects (JAVA, ABAP) would be an advantage. Experience with Scrum/Agile; Tools: GTP, BCP/ServiceNOW, Jira, Postman, most common SAP...
  • Kierownik Zespołu Księgowego

    Praca.pl   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    7 dni
    Zakres obowiązków: zarządzanie pracą i rozwojem zespołu; komunikacja z klientami; koordynowanie i nadzorowanie prac związanych z obszarem Księgi Głównej; kontrolowanie comiesięcznych i rocznych deklaracji podatkowych; przygotowywanie sprawozdań finansowych; nadzorowanie rozliczeń...

Najnowsze artykuły

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Tysiące maturzystów staje właśnie przed jedną z najważniejszych decyzji w życiu – wyborem kierunku studiów. Te powinny dać szansę na dobrze płatną pracę, gwarantować stabilną przyszłość, a przy tym być zgodne z zainteresowaniami oraz talentami kandydata. Jak osiągnąć takie optimum? Decyzję ułatwi Wam lista najpopularniejszych kierunków studiów oraz tych, po których zarabia się najwięcej.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

– Znam tremę bardzo dobrze, często towarzyszy mi podczas różnych prelekcji, paneli dyskusyjnych czy nawet w czasie live w social mediach – przyznaje Ola Gościniak, przedsiębiorczyni z ogromnym doświadczeniem na scenie, organizatorka konferencji online i offline. W najnowszym artykule tłumaczy, jak się przygotowywać do wystąpień oraz jak się szybko uspokoić tuż przed wyjściem na scenę.

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

W zmieniającym się świecie e-rekrutacja nie oznacza już tylko scrollowania ogłoszeń i wysyłania e-maili. W procesach naboru coraz częściej wykorzystuje się bio-dane oraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, np. Direct Match pozwalający na szybkie dopasowanie najlepszych kandydatów do stanowiska. Zobacz krótki przewodnik po nowoczesnych metodach selekcji pracowników.

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

– Nawet gdy oboje rodzice pracują na cały etat i mają dzieci między 1-9 rokiem życia, to w aż 68 proc. przypadków opieka spada na kobietę. Ta prawidłowość utrzymuje się również, gdy kobieta zarabia więcej, czyli jest głównym żywicielem rodziny – zauważa Sylwia Ziemacka z Fundacji Share The Care. Co musi się zmienić w praktykach firm i czym jest tzw. kara za macierzyństwo na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.