Praca.pl Poradniki Budownictwo
Budowlaniec i inżynier – zawody deficytowe

Budowlaniec i inżynier – zawody deficytowe

 
Budowlaniec i inżynier – zawody deficytowe

Inżynier budownictwa – popularny kierunek studiów

 

Osób z wykształceniem budowlanym inżynierskim brakuje w Polsce od lat. Z jednej strony jest to efekt mniejszego zainteresowania tym kierunkiem studiów w poprzedniej dekadzie, z drugiej – sporą emigracją fachowców.

 

Od 2007 roku systematycznie rośnie zainteresowanie absolwentów liceów studiowaniem budownictwa, a w latach 2011/2012 był to kierunek studiów, o który ubiegało się najwięcej kandydatów. Niektóre uczelnie (np. AGH) wprowadziły budownictwo również jako kierunek zamawiany. Mimo dużego zapotrzebowania na pracowników część inżynierów budownictwa boryka się z problemem znalezienia pracy. Powód? Brak praktycznego doświadczenia, znajomości języków obcych (koniecznej przy zagranicznych inwestycjach) i wybór nieodpowiednich specjalizacji.

 

Kogo brakuje na rynku pracy?


W obszarze robotników wykwalifikowanych najwięcej ofert kierowanych jest do: specjalistów wodno-kanalizacyjnych, monterów instalacji sanitarnych, hydraulików, elektryków, malarzy, operatorów maszyn (koparki, spycharki), monterów konstrukcji stalowych. Osoby z doświadczeniem w branży budowlanej, które chcą zmienić ścieżkę kariery, mogą też liczyć na oferty z firm zajmujących się sprzedażą materiałów i urządzeń budowlanych – poszukują one osób mających praktyczne doświadczenie w branży, by móc efektywniej obsługiwać klientów.

Do osób z wykształceniem wyższym inżynierskim kierowane są oferty kierownika robót branżowych i wykończeniowych, kierowników budowy, planistów, projektantów, kierowników robót elektrycznych. W budżetówce poszukiwani są również inspektorzy nadzoru budowlanego z uprawnieniami budowlanymi.


Niedobór talentów za granicą

 

Nie tylko Polska boryka się z problemem braku fachowców w obszarze budownictwa. Z raportu ManpowerGroup Niedobór talentów 2014 wynika, że wykwalifikowany pracownik fizyczny to najbardziej poszukiwany pracownik na świecie! Na drugim miejscu znalazł się inżynier (choć, co prawda, niekoniecznie budownictwa). Anna Paulina Pustkowska, rekruter z Clockwork Bemanning AS, wyjaśnia: „Rynek budowlany w Norwegii od wielu już lat rozwija się w zawrotnym tempie, a co za tym idzie, zapotrzebowanie na pracowników i specjalistów z Polski jest nieustannie duże.

 

Jest to spowodowane tym, iż młodzi Norwegowie uważają, że ta praca nie daje prestiżu i oznacza niski status społeczny. Nie bardzo zatem garną się do prac fizycznych. Norweskie Centralne Biuro Statystyczne prognozuje, że do 2035 roku ma w Norwegii brakować aż 90 000 fachowców! – głównie w obszarze prac fizycznych (pracownicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani), a zatem szansa, żeby zacząć pracę w Norwegii, jest ogromna”.


Jacy specjaliści są głównie poszukiwani za granicami kraju?

 

Z analiz ogłoszeń rekrutacyjnych serwisu Praca.pl wynika, że w Niemczech poszukiwani są hydraulicy, dekarze, elektrycy i tapeciarze. W Szwajcarii szansę na pracę mają posadzkarze i monterzy instalacji sanitarnych. We Francji malarze, w Danii murarze i hydraulicy, w Belgii tynkarze. Dużym rynkiem pracy dla polskich fachowców jest Norwegia – „Firma Clockwork Bemanning koncentruje się na rekrutowaniu specjalistów takich jak cieśle konstrukcyjni, cieśle szalunkowi – zbrojarze, monterzy wentylacji, blacharze, dekarze i elektrycy, monterzy. Jeśli chodzi o te zawody, to cały czas szukamy nowych pracowników, którzy mogą zasilić i wspomóc naszych klientów” – wylicza Anna Paulina Pustkowska.


Idealny pracownik mający szanse na rozwój i dobre zarobki za granicą?

 

Clockwork Bemanning AS zdradza, kto ma najlepsze perspektywy: „Jesteśmy zainteresowani specjalistami, którzy oprócz doświadczenia znają dobrze język angielski lub norweski i mają doświadczenie z zagranicy. Chętnie zatrudniamy u nas pracowników młodych, z wyższym wykształceniem inżynierskim, kilkuletnim doświadczeniem, którym możemy pomóc w rozpoczęciu kariery w Norwegii. Nasi klienci to duże i średnie firmy budowlane istniejące na rynku norweskim od lat. Często kiedy pracownik sprawdza się jako specjalista, może liczyć na bezpośrednią ofertę pracy u norweskiego pracodawcy” – wyjaśnia Anna Paulina Pustkowska.

Więcej artykułów "Budownictwo"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 dni
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.