Praca.pl Poradniki Budownictwo
Kodeks inżyniera budownictwa

Kodeks inżyniera budownictwa

 
Kodeks inżyniera budownictwa

1. Czy opuszczający obecnie mury uczelni młodzi inżynierowie są przygotowani do pracy w zawodzie? Jaka jest jakość kształcenia w budownictwie w Polsce?


Kilka lat temu Krajowa Komisja Kwalifikacyjna przeprowadziła analizę programów nauczania. Polegała ona na porównaniu opracowanego, wzorcowego programu, który uwzględniał procentowy udział przedmiotów zawodowych i teoretycznych, z tymi, udostępnionymi przez politechniki. Wnioski płynące z badania pokazały, że jakość kształcenia w budownictwie jest bardzo zróżnicowana na poszczególnych uczelniach. Większość nie spełniała wymogów środowiska zawodowego.
Warto zwrócić też uwagę, że obecnie obserwujemy wyraźny niedobór osób, które pracują na budowie fizycznie, rzemieślników. Wynika to między innymi z likwidacji szkół przyzakładowych i państwowych szkół zawodowych.


2. Czy budownictwo to kierunek z przyszłością?


Budownictwo to działalność zawodowa, która zalicza się do najstarszych w dziejach cywilizacji. Najwcześniej też podlegała regulacjom. To świadczy o dużej skali odpowiedzialności i dużym znaczeniu społecznym. Kilka lat temu niedobór mieszkań kształtował się na poziomie ponad 1,5 miliona i nadal jest bardzo wysoki. Zapotrzebowanie w budownictwie będzie więc zawsze. W Polsce jest ono szczególnie duże. Nie ma więc obaw, że pracy w budownictwie zabraknie.


3. W ofertach pracy na Praca.pl pracodawcy oczekują od inżynierów budownictwa samodzielności, zaangażowania, sumienności, zorganizowania, odpowiedzialności. Jakie wg Pana są najważniejsze kompetencje miękkie inżyniera budownictwa?


Jest to zawód obarczony bardzo dużym stopniem ryzyka, ze względu na formalną odpowiedzialność spoczywającą na barkach nie tylko kierowników budowy, ale też projektantów. Warto też zwrócić uwagę na statystyki dotyczące wypadkowości – ta na budowie jest wyższa niż np. w kopalniach. Praca inżyniera to bardzo często zmiana miejsca pracy, nawet kilkukrotnie w ciągu roku. Podczas wyjazdów bardzo ważna w pracy inżyniera jest umiejętność odnalezienia się w odmiennych warunkach, środowisku. Tak więc zdolności interpersonalne, umiejętność dopasowania się do „koczowniczego” trybu życia oraz zdolności radzenia sobie ze stresem często będą decydowały o powodzeniu.
Budownictwo daje możliwość wyboru różnych form uprawiania zawodu – można zdecydować się na pierwszą linię frontu i budować albo schować się na stanowisku związanym z administracją. Wybierając budownictwo, warto ocenić swoje predyspozycje, łącznie ze sprawnością fizyczną, i odpowiednio pokierować swoją karierą.


4. Jaki powinien być inżynier przyszłości?


Inżynier, który odniesie sukces, powinien być przygotowany merytorycznie w obszarze mechaniki i pracy ustrojów konstrukcyjnych, znajomości materiałów i umiejętności ich oceny. Równocześnie ważne jest doskonałe opanowanie programów komputerowych, służących do rysowania i modelowania konstrukcji. Nie powinien zapominać też o wnikliwej obserwacji bieżącego postępu w dziedzinie materiałów i rozwiązań w kształtowaniu obiektów budowlanych i ustrojów nośnych. Oprócz tego ważna jest znajomość podstaw matematyki, biologii, chemii. Dokładając kompetencje miękkie i otwartość umysłu, powstaje szeroki wachlarz wymagań.


5. Co sprawia, że inżynier lubi swoją pracę? Jakie korzyści płyną z wykonywania tego zawodu?


W pracy inżyniera budowy nie ma rutyny. Każda budowa jest nowym wyzwaniem. Sama branża rozwija się dynamicznie – nowe programy komputerowe, materiały, sprzęt do oceny konstrukcji. To wszystko powoduje, że dla wielu inżynierów praca jest przygodą. Często rozwiązując różnego rodzaju problemy, inżynier czuje się jak detektyw – próbuje rozczytać z wizualnych wrażeń stan faktyczny. Jeśli się to uda, przynosi bardzo dużo satysfakcji.

Dr inż. Stanisław Karczmarczyk

Więcej artykułów "Budownictwo"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 dni
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.