Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Przedsiębiorcy pobierający zasiłek macierzyński nie muszą opłacać składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy pobierający zasiłek macierzyński nie muszą opłacać składki zdrowotnej

 
Przedsiębiorcy pobierający zasiłek macierzyński nie muszą opłacać składki zdrowotnej

Od 1 stycznia obowiązuje znowelizowana ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ustawa ta wprowadziła korzystną zmianę dla przedsiębiorców pobierających zasiłek macierzyński, w postaci zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej. Niestety wspomniana korzyść nie jest kierowana do wszystkich przedsiębiorców. Sprawdźmy kto skorzysta ze zwolnienia.

 

Wysokość zasiłku macierzyńskiego nie może być wyższa niż 1000 zł

 

Należy wskazać, że zwolnienie z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne dotyczy tylko wąskiej grupy osób prowadzących  działalność gospodarczą oraz  osób z nimi współpracujących. Nie będą opłacać składki jedynie osoby pobierające zasiłek macierzyński w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty świadczenia rodzicielskiego czyli kwoty 1 000 zł.

 

Co istotne zwolnienie przysługuje bez względu na to, z jakiego tytuł przedsiębiorca nabył prawo do zasiłku macierzyńskiego. Chodzi tu zarówno o osoby, którym prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej lub współpracy, jak  również o  osoby, które  prawo do zasiłku macierzyńskiego nabyły z innego tytułu, np.  zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

 

Od jakiego dnia przysługuje zwolnienie?

 

Zwolnienie z obowiązku opłacania składki zdrowotnej przysługuje od:

  • pierwszego dnia miesiąca – tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy nabycie prawa do zasiłku macierzyńskiego nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca;
  • pierwszego dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym powstało prawo do zasiłku macierzyńskiego i  wygasa z końcem ostatniego dnia miesiąca, za który w całości przysługiwało prawo do zasiłku macierzyńskiego;
  • dnia, w którym nastąpiło objęcie obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej lub współpracy – w sytuacji, kiedy rozpoczęcie działalności lub współpracy następuje już w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Jakie zastosować kody?

 

Osoby, które nabędą prawo do zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej powinny zostać wyrejestrowane ubezpieczeń z dotychczasowym kodem tytułu ubezpieczenia. Osoby te należy ponownie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego od dnia, od którego nabędą prawo do tego zwolnienia z jedynym z poniższych  kodów tytułu ubezpieczenia:

  • 05 80 - osoba prowadząca działalność gospodarczą;
  • 05 81 - osoba współpracująca z osobą prowadzącą działalność gospodarczą.

Podstawa prawna:

  • art. 82 ust. 9a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 581 z późn. zm.);
  • komunikat ZUS z 27.01.2016 r. 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Projektowanie nowych oraz modyfikacje funkcjonujacych procesów technologicznych, Wykonywanie obliczeń i schematów procesowych, Dobór i specyfikowanie urządzeń, armatury i wyposażenia technologicznego, Przeprowadzanie wdrożeń i rozruchów instalacji, Udział w relokacji instalacji technologicznych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Wykonywanie obliczeń procesowych (bilans cieplny/masowy, obliczenia hydrauliczne, symulacje procesowe), Tworzenie i aktualizowanie schematów przepływowych PFD, schematów technologicznych P&ID oraz procesowych arkuszy danych (Process data sheet), Współpraca z klientem / dostawcą w sprawach...
  • Architekt

    AB INDUSTRY S.A.   Macierzysz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Samodzielne wykonywanie projektów branży architektonicznej, Definiowanie zakresu prac projektowych, Przygotowywanie koncepcji architektonicznych, Nadzór nad przygotowaniem projektów budowlanych do pozwolenia na budowę, Koordynowanie procedur administracyjnych zakończonych uzyskaniem...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Projektowanie oczyszczalni ścieków przemysłowych i komunalnych, Modernizowanie i doskonalenie istniejących procesów technologicznych, Przygotowywanie części opisowej i rysunkowej dokumentacji projektowej, Udział w delegacjach związanych z inspekcją, testami i uruchomieniem instalacji procesowych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Prowadzenie projektu zgodnie z ustalonym budżetem i harmonogramem, Zarządzanie zespołem projektowym, Utrzymywanie stałego kontaktu z Inwestorem, Zlecanie robót podwykonawcom, Prowadzenie kontroli robót podwykonawców i ich rozliczanie, Raportowanie postępów prac na prowadzonym kontrakcie.
  • AB INDUSTRY S.A.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad realizacją robót, w oparciu o umowę, wymagania techniczne, dokumentację techniczną i pozostałe dokumenty związane z nadzorowanymi pracami, Zlecanie robót i rozliczanie podwykonawców, Współpraca z klientem / podykonawcami / dostawcami, Raportowanie postępu prac.

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!