Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Wydanie świadectwa pracy – termin, Kodeks pracy, pozew

Wydanie świadectwa pracy – termin, Kodeks pracy, pozew

 
Wydanie świadectwa pracy – termin, Kodeks pracy, pozew

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy szef jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy.

 

Choć przepisy jasno precyzują obowiązki w tym zakresie, okazuje się, że praktyczne ich stosowanie wciąż przysparza pracodawcom problemów.

 

Wydanie świadectwa pracy – Kodeks pracy

 

Zapisy dotyczące trybu wydawania świadectwa znajdziemy w art. 97. Kodeksu pracy. Czytamy tam między innymi, co powinien zawierać ten dokument:

„W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach”.

 

Przepisy podają terminy dotyczące trybu wydawania świadectwa oraz okres, w którym pracownik może domagać się poprawienia dokumentu.

 

Ile czasu ma pracodawca na wydanie świadectwa pracy

 

Pracodawca powinien przekazać dokument w dniu, w którym następuje rozwiązanie stosunku pracy.

Gdyby dotrzymanie tego terminu było niemożliwe (np. z powodu choroby lub urlopu pracownika), wówczas należy ów dokument wysłać pracownikowi za pośrednictwem poczty lub doręczyć w inny sposób, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy.

 

Szczególne zasady obowiązują, jeśli pracodawca ma zamiar podpisać z pracownikiem w ciągu 7 od wygaśnięcia/rozwiązania stosunku pracy dni kolejną umowę o pracę. Wówczas szef wydaje świadectwo pracy wyłącznie na papierowy/elektroniczny wniosek pracownika. Podwładny może się tego domagać w dowolnym czasie. Wniosek o wystawienie świadectwa może dotyczyć zarówno poprzedniego, jak i wszystkich okresów zatrudnienia (za które dotąd nie wydano świadectwa pracy).

 

Termin wydania świadectwa pracy – zasady

 

Warto pamiętać, że szef ma obowiązek wydać świadectwo pracy we wskazanym terminie niezależnie od tego, czy doszło do rozliczenia między stronami stosunku pracy. Pracodawca nie może się na przykład wstrzymywać, ponieważ pracownik nie zwrócił mu jeszcze służbowego sprzętu, albo gdy nie zostało jeszcze wypłacone podwładnemu wynagrodzenie. Dla wielu osób terminowe otrzymanie tego dokumentu jest bardzo istotne, ponieważ bywa niezbędne przy rozpoczynaniu nowej pracy.

 

Pozew o wydanie świadectwa pracy

 

Pracownik ma prawo domagać się wydania świadectwa pracy od uchylającego się od tego obowiązku pracodawcy. Może zwrócić się w tej sprawie do sądu. Zgodnie z art. 461.§1. Kodeksu postępowania cywilnego, pozew należy złożyć w sądzie rejonowym. W pozwie powód (czyli były pracownik) może zawrzeć wezwanie zarówno do wydania świadectwa pracy, jak i pokrycia przez pracodawcę kosztów postępowania sądowego.

 

Pracownik ma również prawo domagać się za pośrednictwem drogi sądowej również sprostowania świadectwa, jeśli uzna, że znajdują się na nim nieprawdziwe czy niekompletne informacje, albo takie, których nie powinno tam być (np. prywatna opinia szefa dotycząca podwładnego).

 

Zgodnie z obowiązującymi od 7 września 2019 r. przepisami na złożenie wniosku w tym celu do byłego pracodawcy były zatrudniony ma 14 dni. Ponadto były pracownik ma kolejne 14 dni, by zgłosić sprawę do sądu, jeśli szef:
• nie uwzględni wniosku,
• nie poinformuje pracownika o odmowie dokonania korekty.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • AB INDUSTRY S.A.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad realizacją robót, w oparciu o umowę, wymagania techniczne, dokumentację techniczną i pozostałe dokumenty związane z nadzorowanymi pracami, Zlecanie robót i rozliczanie podwykonawców, Współpraca z klientem / podykonawcami / dostawcami, Raportowanie postępu prac.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Wsparcie kierownika projektu w realizowanych zadaniach, Koordynowanie prac związanych z wykonywanym projektem, Zlecanie i prowadzenie kontroli robót podwykonawców i ich rozliczanie, Raportowanie postępów prac, Przestrzeganie zasad BHP na placu budowy.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Prowadzenie prac związanych budową rurociągów przemysłowych, Zamówienia i kompletacja materiałów, Dbanie o zachowanie jakości prac montażowych i sprawalniczych, Przygotowanie dokumentacji jakościowej.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Prowadzenie, nadzorowanie oraz koordynowanie prac budowlanych zgodnie z procedurami oraz obowiązującym prawem, Utrzymywanie stałego kontaktu z Inwestorem, Zlecanie robót podwykonawcom,Wykonywanie robót budowlanych zgodnie z przyjętym budżetem, Prowadzenie kontroli robót podwykonawców i ich...
  • Operator koparki

    POLAQUA Sp. z o.o.   Biała Podlaska    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Miejsce pracy: budowa drogi ekspresowej w okolicach Białej Podlaskiej
  • Specjalista / Specjalistka ds. Badań Laboratoryjnych

    Roca Pool - Spa Sp. z o.o.   Gryfice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    To my nauczymy Cię: Oceny fizycznych warunków surowców, Rejestracji i kontroli parametrów produkcji, Wykonywania fizycznych i mechanicznych testów nowych materiałów, Przygotowywania przykładowych materiałów dla klientów, Prowadzenia dokumentacji Laboratorium. Jeżeli posiadasz:...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!