Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Związki zawodowe dla zleceniobiorców

Związki zawodowe dla zleceniobiorców

 
Związki zawodowe dla zleceniobiorców

Możliwość zakładania związków zawodowych i korzystania z ich wsparcia nie jest już zarezerwowana tylko dla pracowników etatowych. Od momentu wejścia w życie Ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o związkach zawodowych, organizacje takie mogą być tworzone również przez osoby zatrudnione na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. Jest też możliwość tworzenia związków zawodowych dla samozatrudnionych.

 

Związek zawodowy – definicja

 

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie związek zawodowy jest „dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych” (źródło: Ustawa z dn. 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych Rozdz. 1, Art. 1.) Jest on niezależny od pracodawców, administracji państwowej i innych organizacji. Może zostać utworzony, gdy zbierze się przynajmniej 10 osób mających prawo do zrzeszania się w związki zawodowe. Związek zawodowy podlega obowiązkowi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, jego członkowie muszą także spisać statut oraz wyłonić komitet założycielski.

 

Zleceniobiorcy w związkach zawodowych

 

Ustawa z 5 lipca zmieniająca zapisy z maja 1991 precyzuje, że ilekroć w tekście rozporządzenia mowa jest o „osobie wykonującej pracę zarobkową – należy przez to rozumieć pracownika lub osobę świadczącą pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudnia do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia, oraz ma takie prawa i interesy związane z wykonywaniem pracy, które mogą być reprezentowane i bronione przez związek zawodowy”. Inaczej mówiąc, każdy osoba wykonująca osobiście pracę zarobkową na rzecz pracodawcy może należeć do związku zawodowego – warunkiem jest właśnie niepowierzanie wykonywania zadań osobie trzeciej. Nie ma znaczenia rodzaj podpisanej umowy, więc nikogo już nie dziwią zleceniobiorcy w związkach zawodowych.

 

Związki zawodowe dla samozatrudnionych

 

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami istnieje też możliwość tworzenia związków zawodowych dla samozatrudnionych, czyli osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą na własny rachunek i we własnym imieniu.

 

Warunkiem koniecznym, aby osoba posiadająca działalność miała prawo do tworzenia i zrzeszania się w związki zawodowe, jest fakt niezlecania pracy podmiotom zewnętrznym. Zadania muszą być regularnie wykonywane osobiście. Poszerzenie ochrony związkowej o osoby prowadzące jednoosobowe firmy jest dla przedsiębiorców bardzo korzystne, ponieważ przynależność do związku zawodowego daje im szereg przywilejów, m.in. związanych z wykonywaniem funkcji związkowej.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Junior Facility Manager

    ISS Facility Services Sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie kontraktem w obszarze usług Facility Management (usługi utrzymania czystości, usługi administracyjne) Realizacja założeń budżetu; Zarządzanie zespołem; Nadzorowanie czynności wynikających z umowy z klientem oraz prac dodatkowych w oparciu o...
  • Szwaczka Maszynowa

    Wendre Poland Sp. z o.o.   Kostrzyn nad Odrą    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   5 000 - 6 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: szycie kołder, poduszek, pokrowców; Wymagania: umiejętność szycia na maszynach, zdolności manualne, umiejętność pracy w zespole, sumienność i rzetelność,
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Pielęgniarka (środowiskowo - rodzinna) / Pielęgniarz (środowiskowo - rodzinny)

    LUX MED Sp. z o.o.   Rzeszów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Pielęgniarka (środowiskowo - rodzinna) / Pielęgniarz (środowiskowo - rodzinny) Nasze oczekiwania wobec Ciebie​: wykształcenie min. średnie medyczne wraz z ukończonym kursem środowiskowo-rodzinnym - preferowane ukończone studia magisterskie z zakresu pielęgniarstwa; aktualne prawo...
  • TBS Consulting
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Doradztwo techniczne i dobór rozwiązań dla Generalnych Wykonawców, związanych z realizacją Centrów Logistycznych. Pozyskiwanie projektów technicznych o wartości powyżej kilku milionów złotych. Przygotowanie ofert handlowych oraz ścisła współpraca z działem...

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy ciągle mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywna postawa może być destrukcyjna? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.