Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Agile, Scrum? To proste i przyjemne!

Agile, Scrum? To proste i przyjemne!

 
Agile, Scrum? To proste i przyjemne!

Wszystko zaczęło się w 2001 roku, gdy przedstawiciele firm informatycznych z USA, stworzyli Manifest Agile, nazywany też Manifestem zwinnego programowania (ang. Agile Manifesto). Od lat pracowali oni z klientami, wyznając podobne zasady wzajemnego szacunku i skupienia na tworzeniu wartościowych produktów. Postanowili zebrać wszystkie dobre praktyki w jeden dokument. W ten sposób powstał Manifest zwinnego programowania:

Odkrywamy nowe metody programowania dzięki praktyce w programowaniu i wspieraniu w nim innych. W wyniku naszej pracy, zaczęliśmy bardziej cenić:
•    Ludzi i interakcje od procesów i narzędzi
•    Działające oprogramowanie od szczegółowej dokumentacji
•    Współpracę z klientem od negocjacji umów
•    Reagowanie na zmiany od realizacji założonego planu.
Oznacza to, że elementy wypisane po prawej są wartościowe, ale większą wartość mają dla nas te, które wypisano po lewej.*

* Manifest zwinnego programowania

W ramach rodziny Agile powstało wiele metod działania. Wśród nich jest Scrum, który zaadaptowały do swoich potrzeb największe firmy na całym świecie, m.in.: Amazon, Microsoft, Spotify, a w Polsce też PKO Bank Polski.

 

Skoro Agile opisuje najważniejsze wartości, to czym jest Scrum?


Scrum, to ramy postępowania (framework). Jeff Sutherland i Ken Schwaber stworzyli praktyczny poradnik (Scrum Guide), który pomaga zrozumieć podstawowe role i zasady. Ich umiejętne wdrożenie i wykorzystywanie pomaga znacznie usprawnić proces rozwoju produktu oraz podnieść jego jakość.

 

Praca wg Scrum – z czym się to wiąże?


Na Scrum składają się: Zespoły Scrumowe oraz związane z nimi role, wydarzenia, artefakty i reguły. Dodatkowo wyróżnia się wartości Scruma, którymi kieruje się Zespół Scrumowy: zaangażowanie, odwagę, skupienie, otwartość i poszanowanie.  Każdy z elementów służy konkretnym celom i każdy jest niezbędny do osiągnięcia sukcesu w stosowaniu Scruma.

Firmy wdrażające Scrum w swoich strukturach, działając w jego ramach, dostosowują go do specyfiki branży. Na przykład w PKO Banku Polskim na Scrumie oparty został Nowy Model Pracy, w którym Zespoły Scrumowe odpowiedzialne za poszczególne produkty łączą się w szersze struktury zwane Formacjami – obejmują one szeroki obszar biznesowy, a działające w ramach Formacji Zespoły odpowiadają za poszczególne produkty.


pko-bp-oferty-pracy

 

W skład Zespołu Scrumowego wchodzą:


Właściciel Produktu, który jest odpowiedzialny za kształt produktu oraz maksymalizację wartości produktu i pracy Zespołu Deweloperskiego. Odpowiada on za Backlog Produktu, tj. listę wymaganych zmian, jakie produkt musi spełnić, aby był w pełni funkcjonalny i odpowiadał na potrzeby klientów.
Zespół Deweloperski – składa się z osób o uzupełniających się kompetencjach: programistów, analityków biznesowych, testerów oprogramowania lub osób o innych niezbędnych kompetencjach. Zespół Deweloperski sam planuje swoją pracę. Zespół realizuje w pierwszej kolejności te wymagania produktu, które znajdują się na szczycie Backlogu Produktu. Zadania, które Zespół realizuje w danym Sprincie, tworzą Backlog Sprintu.
Scrum Master – jest odpowiedzialny za promowanie i wspieranie zastosowania ram Scruma w Zespołach Scrumowych. Pomaga zrozumieć i stosować wartości, praktyki, reguły i teorię Scruma. Wspiera Członków Zespołu i pomaga im efektownie rozwiązywać przeszkody.

 

Jaki jest rytm pracy Zespołów Scrumowych?


Członkowie Zespołu Scrumowego pracują w Sprintach (cyklach) – maksymalnie jest to miesiąc pracy. Okres ten może być krótszy - w PKO Banku Polskim to dwa tygodnie, które kończą się oddaniem elementu produktu gotowego do wdrożenia. Podczas Sprintu realizowane są zadania z Backlogu Sprintu. Rytm pracy wyznaczają wydarzenia:
Planowanie – spotkanie całego zespołu, które rozpoczyna Sprint. Zespół Deweloperski wybiera wymagania (z Backlogu Produktu) do realizacji w najbliższym Sprincie (do Backlogu Sprintu).
Codzienny Scrum – w trakcie trwania Sprintu, co 24 godziny, Zespół Deweloperski spotyka się i w ciągu 15 minut planuje co i jak uda się zrobić przez następne 24h, a jeśli widzi jakieś przeszkody to postanawia, jak je rozwiązać.
Przegląd – spotkanie pod koniec Sprintu, na którym Zespół Scrumowy prezentuje nowy, działający i gotowy do wdrożenia element produktu (przyrost). W Przeglądzie biorą udział  interesariusze, którzy mają szansę przekazać informację zwrotną na temat wypracowanego przyrostu.
Retrospektywa – spotkanie kończące Sprint. Członkowie Zespołu omawiają wtedy sposób, w jaki pracowali przez ostatni Sprint. Spotkanie to służy wyciągnięciu wniosków i doskonaleniu współpracy w kolejnych Sprintach.

 

Kariera w zwinnych zespołach PKO Banku Polskiego – jak to wygląda?


Możliwości kariery w zwinnych zespołach są z reguły dwie. Pierwsza z nich dotyczy osób, które już mają doświadczenie w pracy w Scrumie i przeszły profesjonalne szkolenia. Mogą oni aplikować bezpośrednio na stanowiska, które łączą się z rolami Właściciela Produktu lub Scrum Mastera. Ich pozycja negocjacyjna zawsze będzie silniejsza i są w stanie zapewnić sobie konkurencyjne warunki.

Inna droga to rozpoczęcie pracy na stanowisku dewelopera. W związku z tym, że do Zespołów poszukiwane są osoby o różnych kompetencjach, a w szczególności programistycznych, pracodawcy chętnie zatrudniają specjalistów, których następnie szkolą ze zwinnych metodyk. Duże organizacje korzystają nie tylko ze szkoleń zewnętrznych, ale też w ramach własnych struktur prowadzą szkolenia rozwojowe, np. w PKO Banku Polskim są to szkolenia „ABC Zwinności”, które pozwala budować podstawowe kompetencje zwinne, czy cały program rozwojowy, jak „Akademia Zwinności”.

Istotne jest, że osoby z doświadczeniem dewelopera, które już znają specyfikę pracy w danej firmie oraz wdrożony model pracy, mogą dalej rozwijać się, aby awansować, czy to na Właściciela Produktu, aby koordynować potrzeby biznesowe firmy, czy to na Scrum Mastera, który będzie szerzył w firmie zwinne wartości.

 

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Młodszy Analityk Danych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres zadań: Przygotowywanie zapytań do baz danych (PowerQuerry, SQL) Tworzenie zestawów danych z różnych źródeł; Sporządzanie prostych raportów i zestawień; Przygotowywanie narzędzi do analizy danych; Monitorowanie poprawności wprowadzanych danych;
  • Prawnik

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres zadań: Jesteśmy firmą prężnie rozwijającą się, do swojego zespołu poszukujemy jeszcze kilku dobrych współpracowników. Kompleksowa obsługa prawna procesu inwestycyjnego (w tym realizowanego w reżimie ustawy Prawo zamówień publicznych), w szczególności: bieżąca...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.