IT w natarciu

 
IT w natarciu

Zawody deficytowe w IT

 

The Startup Institute donosi, że 79% start-upów na całym świecie narzeka na brak Web Developerów. Światowe szacunki zakładają, że do 2020 roku w ramach Internet of Things (czyli programowania aplikacji na potrzeby przedmiotów codziennego użytku – np. inteligentnych lodówek czy samochodów) będzie potrzebnych milion developerów – obecnie na całym świecie jest ich około 300 tysięcy. Z analiz ogłoszeń rekrutacyjnych w serwisie Praca.pl wynika, że w Polsce przede wszystkim brakuje twórców oprogramowania (szczególnie w językach C, C++, .NET i Java), wdrożeniowców oraz administratorów.

 

Gdzie może pracować developer lub administrator?


Działy wewnętrzne
Każda większa firma czy instytucja państwowa musi posiadać specjalistę – administratora, który zajmie się organizacją sieci wewnętrznej, jej bezpieczeństwem i będzie w stanie służyć pomocą w awaryjnych sytuacjach. W zależności od specyfiki firmy wewnętrzne działy IT mogą liczyć od jednej do kilkunastu osób. Zazwyczaj są to administratorzy oraz informatycy z umiejętnościami technicznymi (typu instalacja oprogramowania lub sieci). W niewielkich firmach takie osoby są zatrudniane w oparciu o kontrakt – na kilka godzin tygodniowo lub „na żądanie”. Coraz częściej firmy, zamiast tworzyć własne działy IT, zlecają procesy firmom zewnętrznym.

Firmy IT
Jeden z największych kawałków tortu i najbardziej pożądany przez profesjonalistów. Specjaliści wybierają firmy IT z dwóch względów – dla projektu lub dla marki pracodawcy. W pierwszym przypadku wiadomo, że będzie można rozwinąć swoje kompetencje przez projekt, a praca będzie po prostu ciekawa, a w drugim liczy się stabilność, dodatkowe profity z pracy, wysokie wynagrodzenie i możliwość rozwoju poprzez opłacane przez pracodawcę szkolenia.

 

Firmy IT poszukują wyspecjalizowanych pracowników. Ktoś, kto jest trochę administratorem (i to od wszystkiego), a trochę koduje, nie znajdzie w nich pracy. Może jednak zacząć od niskiego stanowiska i stopniowo się specjalizować. To właśnie te firmy dają największe możliwości rozwoju początkującym.

ITO (Information Technology Outsourcing)
Dynamicznie rozwijający się sektor pracy dla specjalistów IT w obszarze outsourcingu. Jest to praca w dużej, międzynarodowej korporacji – realizuje się projekty własne (na rzecz zatrudniającej pracownika marki) lub jako podwykonawca dla innych marek. Pracownicy są na ogół przydzielani na dłuższy czas do konkretnego projektu, zatem ich praca dość mocno przypomina pracę w typowej firmie IT.

 

W ITO najbardziej poszukiwani są developerzy, ale rosnąca specjalizacja sprawia, że coraz częściej poszukuje się bardzo wąskich kompetencji. Ze względu na międzynarodowe środowisko pracy koniecznie trzeba znać angielski, a coraz częściej również drugi, nierzadko mało popularny język obcy (np. fiński czy holenderski).

Start-upy
Młodziutkie firmy rozwijające aplikacje najczęściej finansowane są z funduszy Venture. Praca w start-upie wiąże się z ogromną dynamiką zmian, dużą ilością pracy i – jako że są to firmy zatrudniające początkowo zaledwie kilka osób – rodzinną atmosferą pracy. Przyciągają specjalistów, którzy chcą tworzyć coś nowego i mieć wpływ na całościowy kształt produktu i firmy. Bycie członkiem start-upu to jednak wysokie ryzyko. Niektóre firmy przebijają się na rynku i rozwijają w tempie kilkuset procent rocznie, inne dość szybko upadają.

 

Programista za granicą, ale jednak w Polsce

 

Coraz częściej w Polsce pracowników poszukują zagraniczne firmy. I to niekoniecznie oczekujące relokacji. Developerzy i architekci mogą przecież pracować zdalnie. Dla pracowników z Polski taka opcja jest bardzo korzystna – wypłata jest w euro lub dolarach, dopasowana do wymagań zagranicznego rynku pracy, a pracownik siedzi we własnym mieszkaniu w Krakowie, Lublinie czy Poznaniu.

 


 

Rynek IT – rynkiem freelancerów

 

Dążenie do tego, by mieć pracę po to, by żyć, a nie żyć dla pracy, w branży IT owocuje też częstym przechodzeniem na współpracę w charakterze freelancera lub pracownika kontraktowego. Specjalistom daje to komfort wyboru zleceń, różnorodność zadań, a stabilna pozycja dobrego programisty, frontendowca czy inżyniera na rynku pracy powoduje, że o zlecenia nie trzeba się martwić. Zarobki, w zależności od tego, czy pracuje się na umowę o dzieło, czy na własnej działalności oraz czy klientami są firmy polskie czy zagraniczne, mogą wahać się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Plusem pracy freelancera jest też to, że to pracownik sam decyduje o tym, kiedy woli mieć urlop, a kiedy więcej zarobić.

 

Wynagrodzenia w IT

 

Czy zarobki specjalistów IT rzeczywiście są aż tak mityczne? Raporty płacowe dowodzą, że nie. Oczywiście, nadal jest to najlepiej opłacana branża w Polsce, ale wysokość wynagrodzenia zależy w dużej mierze zarówno od doświadczenia, jak i specjalizacji w określonej technologii czy języku programowania. Bez ciągłego rozwoju może się szybko okazać, że pracownik zatrzyma się na wynagrodzeniu porównywalnym do… skutecznego przedstawiciela handlowego. Nieco inaczej wyglądają również kwestie finansów w firmach zajmujących się IT, inaczej w centrach ITO, a jeszcze inaczej w sytuacji, kiedy developer dołącza się do start-upu i poza wynagrodzeniem podstawowym dostaje również określony procent przyszłych zysków firmy.

 

Jak zatem kształtują się zarobki w branży IT?

(za: Hays Survey i CPL Jobs, zarobki brutto)

Programiści i developerzy:

HTML+CSS+JavaScript – 4000-8000 zł
.NET – 6000-13 000 zł
C++ – 5000-13 000 zł
Java / JEE (minimum 2 lata doświadczenia) – 6000-13 000 zł
Android / iOS – 6000-16 000 zł
PHP / MySQL – 6500-10 000 zł
Sharepoint – 6500-12 000 zł
Visual Basic – 5000- 500 zł
Tester – 5000-9000 zł
Software Engineer – 6000-9000 zł
Oracle – 7500-13 000 zł

Aplikacje webowe:
Graphic Designer – 4000-8000 zł
Web Developer – 5500-9000 zł

Help desk:
Specjalista ds. wsparcia technicznego – 2800-5000 zł
Informatyk wewnętrzny – 3500-5000 zł

Analityka systemów:
Technical Consultant – 6000-9000 zł
Technical Architect – 8000-14 000 zł
System Analyst – 8500-14 000 zł
Analyst Programmer – 6500-13 000 zł

Stanowiska ESP:
Oracle Project Manager – 9000-13 000 zł
ABAP Developer – 8000-11 000 zł
SAP Business Analyst – 8000-12 000 zł
SAP Project Manager – 13 000-17 000 zł

Bazy danych:
SQL Server Administrator – 8000-12 000 zł
SQL Server Developer – 7000-9500 zł
MySQL / Informix / PostrgeSQL Administrator – 7500-11 000 zł
Datawarehouse Consultant – 7000-13 000 zł

Stanowiska menedżerskie:
Information Security Manager – 12 000-18 000 zł
Project Manager – 11 000-18 000 zł
Software Development Manager – 12 000-18 000 zł
Executive – IT Manager – 15 000-25 000 zł

 

Jak się przekwalifikować na IT? 5 sposobów


1. Staże w firmach IT
Wiele firm – w związku z brakiem odpowiedniej kadry – oferuje staże i praktyki, które pozwalają zacząć karierę w IT. Stażu, który z filozofa nieinteresującego się nigdy programowaniem zrobi kodera obiektówki w miesiąc, raczej nie znajdziemy, ale można zacząć od stażu w obszarze testowania aplikacji.

2. Kursy od podstaw
Widząc zapotrzebowanie na rozwój w zakresie IT u osób, które nie mają żadnego doświadczenia w tym zakresie, zaczęły pojawiać się w Polsce firmy szkoleniowe, skierowane bezpośrednio do osób, które chcą się przekwalifikować. W Coder’s Lab można np. wziąć udział w kursie Ruby on Rails (również mając zerowe doświadczenie z programowaniem). 20-dniowy kurs programowania kosztuje 6400 zł. 2-dniowy weekendowy kurs HTML/CSS – 700 zł.

3. Kursy online
W internecie można znaleźć takie strony jak np. codecademy.com, która umożliwia naukę budowania stron internetowych (HTML/CSS), Ruby czy nawet JavaScript od podstaw. Oczywiście konieczna jest znajomość angielskiego, ale bez niego i tak trudno zostać dobrym programistą. Kursy są bezpłatne lub częściowo płatne (np. w teamtreehouse.com opłata wynosi 25 USD miesięcznie – za to nauka odbywa się za pomocą grywalizacji, a kursant dostaje dostęp do wielu podkastów).

4. Ruby dla kobiet
Inicjatywy takie jak GeekGirlsCarrot czy GeekGirls pozwalają kobietom na wejście do świata nowych technologii. Nauka nie wymaga podstaw i wcześniejszych doświadczeń związanych z kodowaniem. Ruby jest językiem, którego struktura opiera się w dużej mierze na języku angielskim, stąd łatwość jego nauki, nawet bez doświadczenia w programowaniu.

5. Książki, internet i spotkania branżowe
Jeszcze jedną opcją jest nauka z książek – wymaga samozaparcia i sporej inicjatywy, ale świat IT widział już wielu samouków. Osoby z IT chętnie też dzielą się wiedzą, a spotkania społeczności (np. WordUp – dla osób pracujących z WordPressem czy KRUG dla rubiowców) pozwalają poszerzyć wiedzę lub poznać ludzi, którzy pomogą w nauce bądź zaproponują staż. Całą listę spotkań można znaleźć na meetup.com.

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Młodszy Analityk Danych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twój zakres zadań: Przygotowywanie zapytań do baz danych (PowerQuerry, SQL) Tworzenie zestawów danych z różnych źródeł; Sporządzanie prostych raportów i zestawień; Przygotowywanie narzędzi do analizy danych; Monitorowanie poprawności wprowadzanych danych;
  • Prawnik

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twój zakres zadań: Jesteśmy firmą prężnie rozwijającą się, do swojego zespołu poszukujemy jeszcze kilku dobrych współpracowników. Kompleksowa obsługa prawna procesu inwestycyjnego (w tym realizowanego w reżimie ustawy Prawo zamówień publicznych), w szczególności: bieżąca...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.