Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Pierwsze kroki w branży IT

Pierwsze kroki w branży IT

 
Pierwsze kroki w branży IT

 Jednej i drugiej grupie osób krążą po głowie setki pytań i wątpliwości odnośnie ich przyszłości i kroków, które powinny podjąć, aby osiągnąć wymarzony cel. Te wątpliwości spróbuje rozwiać Grzegorz Piwowarek – prelegent na międzynarodowych konferencjach, członek zespołu tworzącego portal Baeldung oraz Senior Software Developer w firmie TouK.

 

Początki


Początki kariery w żadnej branży nie wyglądają kolorowo. Celem przeważnie jest zdobycie pierwszego doświadczenia, a nie wysoka pensja czy bogaty zestaw benefitów. Ale czy to znaczy, że nie powinno się w ogóle wybrzydzać przy wyborze pierwszej pracy? Absolutnie nie. Wybór odpowiedniego pracodawcy może poważnie rzutować na dalszy przebieg kariery. Na rynku można spotkać zarówno firmy, które próbują „wychować” sobie pracownika, oraz takie, które poszukują „taniej siły roboczej”. Różnica jest drastyczna, bo trzy miesiące spędzone w nieodpowiedniej firmie mogą zaowocować trzema miesiącami doświadczenia w wykonywaniu żmudnych testów manualnych, a mogą zaowocować trzema miesiącami pracy jako pełnoprawny członek zespołu programistycznego.

 

Atmosfera w pracy również odgrywa olbrzymią rolę i może drastycznie kształtować karierę młodego adepta. Można pracować w środowisku energicznych, pełnych pasji ludzi albo wśród ludzi, którzy od czasu porannej kawy odliczają minuty do wyjścia i pracę traktują jako nieprzyjemny obowiązek. Jak to wpływa na motywację, nie trzeba chyba tłumaczyć. Prawdopodobnie najlepszym źródłem informacji jest społeczność. To właśnie na rozmowach w barze po różnorakich konferencjach i spotkaniach programistycznych można zasięgnąć najciekawszych informacji często nawet z pierwszej ręki.

 

Rekrutacja


Pierwsza praca i pierwsze rozmowy o pracę budzą zawsze dużo emocji wśród młodych adeptów sztuki programowania. Młode osoby często nie znają swojej wartości na rynku pracy i to jest ich pierwsza możliwość weryfikacji posiadanych umiejętności.

 

Obecnie rozmowy o pracy są w coraz mniejszym stopniu egzaminami z umiejętności kandydata a coraz częściej sprawdzianem dopasowania pracodawcy do pracownika i vice versa, dlatego też negatywnymi wynikami rekrutacji nie powinno się specjalnie przejmować, zwłaszcza jeśli techniczna część rozmowy wypadła dobrze. Oczywiście nie można całkowicie zrzucać z siebie winy na rzecz niedopasowania z potencjalnym pracodawcą, dlatego zawsze w przypadku niepowodzenia warto poprosić o informację zwrotną, dlaczego zapadła taka, a nie inna decyzja. Nagle okazuje się, że powody odrzucenia kandydatury mogą być wszelakie, paradoksalnie wliczając w to nawet zbyt wysokie umiejętności kandydata, jeśli firma poszukiwała „taniego” pracownika na stanowisko typowo juniorskie.

Rekrutacja osoby bez doświadczenia jest kłopotliwa, gdyż z oczywistych względów nie można wymagać obycia ze stosem technologicznym używanym w pracy komercyjnej. Dlatego najczęściej podczas takich rozmów sprawdza się ogólną wiedzę ze studiów i potencjał do rozwoju danej osoby. Tutaj jest duże pole do popisu i można wysunąć się przed szereg, wykazując się „czymś więcej”. Można to zrobić między innymi poprzez pochwalenie się własnym projektem open source czy zaangażowaniem w community.

Bardzo ważnym elementem rozmowy rekrutacyjnej (często ignorowanym) jest możliwość zadawania pytań potencjalnemu pracodawcy. Nie zadając żadnych pytań, wysyłamy sygnał, że prawdopodobnie nie zależy nam specjalnie na pracy w danym miejscu, co może nawet zaważyć na wyniku rekrutacji. O co warto pytać? O absolutne podstawy, takie jak kwestie formy zatrudnienia, elastyczność czasu pracy, premie, nadgodziny, możliwość pracy zdalnej, kwestie urlopów, chorobowych.

 

Ale również o kwestie bardziej techniczne: Czy piszecie test? Czy używacie serwerów ciągłej integracji? Kto jest odpowiedzialny za wybór technologii? Czy programujecie w parach? Warto również zadać pytania o to, czy bezpośredni przełożony (albo prezes) sam kiedyś programował, albo o to, dlaczego poprzedni pracownik odszedł.

 

Rozwój


Ciągły rozwój w branży IT jest koniecznością ze względu na niesamowite tempo postępu technicznego. Jeśli zapomnimy o tym aspekcie, to nasza wartość rynkowa może zacząć maleć wraz z kolejnymi latami stażu pracy. Do pogłębiania swojej wiedzy można wykorzystywać artykuły, książki, konferencje czy szkolenia. Świetnym narzędziem pomocniczym może tutaj okazać się… Twitter. Śledzenie ludzi ze społeczności oraz rozpoznawalnych nazwisk z branży może być świetnym źródłem nowinek, które warto zgłębić.


Dobry pracodawca powinien dbać o rozwój pracownika, więc często można spotkać się w firmach z licznymi szkoleniami wewnętrznymi, warsztatami czy obfitymi biblioteczkami. U nas w firmie nie organizujemy szkoleń, ale wytworzyliśmy kulturę Piątkowych Warsztatów. Polega to na tym, że w piątki zbieramy się w jednej z salek i chętne osoby organizują wykłady/warsztaty na wybrany temat. Wszystko oczywiście w czasie pracy.

 

Nowo odkryte technologie można przetestować w boju poprzez angaż w projekty open source, co często również pozwala otrzymać feedback od osób bardziej doświadczonych, który jest niesamowicie cennym źródłem informacji.

 

Jeszcze innym sposobem jest bycie aktywnym użytkownikiem portalu StackOverflow.

 

Społeczność


Społeczność, która wytworzyła się wokół programowania, różni się drastycznie od społeczności, które tworzą się w ramach innych grup zawodowych. Ze względu na duży odsetek pasjonatów taka społeczność przypomina bardziej inne grupy zorientowane wokół pewnych pasji. Zatem taka grupa programistów przypomina bardziej grupę deskorolkarzy, penspinningowców, ludzi układających kostkę Rubika, yoyarzy, parkourowców niż grupę lekarzy, prawników czy ekonomistów.

 

Ludzie w grupach spotykają się w wolnym czasie, aby porobić coś razem lub powymieniać się doświadczeniami bezinteresownie. Organizują też często wydarzenia, gdzie można (często za darmo) czerpać wiedzę od bardziej doświadczonych osób lub po prostu spędzać czas wolny z osobami o podobnych zainteresowaniach i często specyficznym poczuciem humoru.

 

„Poważne” konferencje programistyczne przypominają czasem konwenty fantasy. Przykładowo, podczas JavaDay2016 w Kijowie wszechobecni byli ludzie poprzebierani za postacie z „Gry o tron”. Pomijając aspekt społeczny, społeczność jest świetnym źródłem informacji o rynku pracy, warunkach panujących w konkretnych firmach, a czasem nawet i ofert pracy.

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Młodszy Analityk Danych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres zadań: Przygotowywanie zapytań do baz danych (PowerQuerry, SQL) Tworzenie zestawów danych z różnych źródeł; Sporządzanie prostych raportów i zestawień; Przygotowywanie narzędzi do analizy danych; Monitorowanie poprawności wprowadzanych danych;
  • Prawnik

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres zadań: Jesteśmy firmą prężnie rozwijającą się, do swojego zespołu poszukujemy jeszcze kilku dobrych współpracowników. Kompleksowa obsługa prawna procesu inwestycyjnego (w tym realizowanego w reżimie ustawy Prawo zamówień publicznych), w szczególności: bieżąca...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.