Lista stanowisk - ESG Manager

ESG Manager

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Manager ESG (Environmental, Social, Governance) to specjalista zajmujący się wdrażaniem w przedsiębiorstwie strategii zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności w biznesie (CSR) i ładu korporacyjnego. Osoba na tym stanowisku odpowiada za integrację kryteriów ESG z działalnością firmy, zarówno na poziomie operacyjnym, jak i strategicznym. Kierownik ESG ma za zadanie wyszukiwanie nowoczesnych rozwiązań, tworzenie strategii ich implementacji, raportowanie ESG (dokonanej analizy postępów, zagrożeń, wydatków, korzyści), a także zarządzanie ryzykiem gospodarczym związanym z aspektami środowiskowymi, społecznymi i dotyczącym ładu korporacyjnego. Istotną kwestią działalności tego pracownika jest szukanie źródeł finansowania dla praktyk proekologicznych, wspierających ESG i zrównoważonego rozwoju. Menedżer ESG pracuje również nad wzmocnieniem relacji z inwestorami, klientami, organizacjami i innymi interesariuszami. Może także organizować i prowadzić szkolenia i inicjatywy dla pracowników. ESG manager odgrywa bardzo ważną rolę w budowaniu pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa nowoczesnego i dbającego o środowisko. Do pozostałych obowiązków należy także zarządzanie pracownikami, nadzorowanie rekrutacji, uczestniczenie w spotkaniach wewnętrznych i zewnętrznych.

WYMAGANIA

Od kandydatów na stanowisko menedżera ds. ESG wymaga się zwykle ukończenia studiów wyższych, na kierunkach związanych z ochroną środowiska, energetyką, prawem, zarządzaniem. Czasami wymagane jest także ukończenie studiów podyplomowych lub specjalistycznych kursów z zarządzania ESG. Pracodawcy preferują osoby z doświadczeniem na pokrewnym stanowisku, w zakresie wdrażania strategii ESG, a także w pracy w danej branży. Żeby objąć tę posadę, niezbędna jest znajomości aktualnych regulacji i standardów (np. CSRD, ESRS, taksonomia UE), umiejętność zarządzania projektami oraz dobrze rozwinięte zdolności analityczne. Nie można także zapominać, że jednym z częstych wymogów jest biegła znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie, w tym angielskiego biznesowego i prawniczego. Duży atut stanowią także kompetencje miękkie charakterystyczne dla lidera, a więc umiejętność zarządzania, motywowania i rozliczania z efektów pracy, organizacji pracy własnej i podwładnych, nawiązywania i podtrzymywania relacji z partnerami korporacyjnymi lub instytucjonalnymi oraz prowadzenia negocjacji. Szuka się osób chętnych do poszerzania wiedzy i umiejętności, odpornych na stres i zmotywowanych.

WARUNKI PRACY

Praca menedżera ds. ESG odbywa się głównie przy biurku, przed monitorem komputera. Od pracownika wymaga się jednak także gotowości do odbywania podróży służbowych, związanych chociażby z uczestnictwem w konferencjach i wydarzeniach branżowych, szkoleniach oraz spotkaniach z partnerami biznesowymi i innymi podmiotami. Stanowisko to można określić jako dynamiczne. Stały rozwój nowych technologii, zmiany m.in. w poszczególnych branżach, a także w prawie unijnym i polskim sprawiają, że manager musi być niezwykle elastyczny, nieustannie aktualizować wiedzę i dostosowywać rozwiązania do bieżących okoliczności technologiczno-prawnych. Istotnym aspektem dokształcania się jest monitorowanie trendów rynkowych i oczekiwań społecznych dotyczących zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu. Co więcej, manager ESG często pracuje pod presją czasu, zwłaszcza w czasie przygotowywania dokumentów dotyczących pozyskania finansowania, tworzenia raportów oraz podczas realizacji projektów strategicznych. 

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Menedżerowie ds. ESG mogą zostać zatrudnieni w różnorodnych podmiotach, od rodzimych i międzynarodowych korporacji, przez firmy konsultingowe, po organizacje pozarządowe i instytucje publiczne. Wraz ze wzrastającą świadomością ekologiczną i społecznej odpowiedzialności biznesu, a także pod pewną presją regulacyjną wynikającą chociażby ze standardów unijnych lub dobrych praktyk branżowych, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ESG w firmach działających w praktycznie każdej dziedzinie. Oferty pracy szczególnie często pojawiają się w branżach bankowej, ubezpieczeniowej, energetycznej czy w przemyśle produkcyjnym. 

ZAROBKI

Zarobki menedżera ds. ESG zależą między innymi od wielkości oraz lokalizacji firmy, w jakiej pracuje, a także poziomu doświadczenia i specjalizacji samego pracownika. W dużych, międzynarodowych korporacjach menedżerowie ds. ESG mogą spodziewać się bardzo atrakcyjnych wynagrodzeń, odzwierciedlających zaawansowanie wymaganych na tym stanowisku umiejętności, a także wysoki poziom odpowiedzialności pracownika. Często stosuje się też premie za realizację celów i różne dodatki np. bezpłatne szkolenia podnoszące kwalifikacje, dofinansowanie do kursów języków obcych, pakiety socjalne i sportowe.

Praca ESG Manager
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Przed nami Boże Ciało i możliwość skorzystania z kolejnego wiosennego długiego weekendu. Wiele osób już planuje urlop, ale niestety nie wszyscy będą mogli wypoczywać. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.