Lista stanowisk - Adiunkt

Adiunkt

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Adiunkt to pracownik naukowy zatrudniony na uczelni wyższej lub w placówce dydaktyczno-naukowej, instytucie badawczym itp. Stanowisko to funkcjonuje w Polsce, w krajach zachodnich jego odpowiednikiem jest np. assistant professor. Zakres pracy adiunkta może być bardzo szeroki i jest uzależniony od jednostki, w której pracuje. Adiunkt może np. pełnić funkcję nauczyciela akademickiego i prowadzić zajęcia ze studentami, jak również skupić się całkowicie na pracy badawczej bądź popularyzacji nauki. 

Osoba na tym stanowisku wykonuje pracę w placówce dydaktycznej lub naukowej. Od pracowników wymaga się ponadto udziału w konferencjach, sympozjach itp., a zatem gotowości do odbywania podróży służbowych. 

Jest to praca stabilna, wykonywana w ustalonym wymiarze czasu pracy. Sposób wynagradzania pracowników akademickich, a także wymagania na to stanowisko określa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.  

ADIUNKT – JAK ZOSTAĆ?

Na stanowisko adiunkta może być zatrudniona osoba, która ma stopień naukowy doktora. Preferowani są kandydaci z udokumentowanym dorobkiem w pracy naukowej, aktywni konferencyjnie, o licznych publikacjach w liczących się pismach naukowych. Pracodawcy szukają osób z przygotowaniem i doświadczeniem dydaktycznym oraz znających zagadnienia administracyjne uczelni. Mile widziane jest także doświadczenie w pozyskiwaniu środków na badania, przygotowywaniu dokumentacji z tym związanej. Do innych wymagań należy biegła znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie, chęć podnoszenia umiejętności dydaktycznych i kwalifikacji zawodowych, znajomość oprogramowania biurowego. 

W pracy sprawdzą się osoby kreatywne, nastawione na nieustanną naukę, komunikatywne, wytrzymałe na stres, wytrwałe i zmotywowane. 

ADIUNKT – JAK WYGLĄDA PRACA W TYM ZAWODZIE?

Do podstawowych zadań osoby na tym stanowisku należy:

  • planowanie oraz realizacja badań, 

  • przygotowywanie publikacji naukowych, 

  • pozyskiwanie środków na prowadzenie działalności badawczej, 

  • przygotowywanie i prowadzenie zajęć dydaktycznych, 

  • prezentowanie wyników badań i reprezentowanie jednostki na konferencjach, 

  • popularyzowanie nauki oraz promowanie placówki.

ILE ZARABIA ADIUNKT?

Sposób wynagradzania adiunktów i innych pracowników naukowych zatrudnionych w jednostkach publicznych określa wyżej wspomniana ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z art. 137.1. wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla nauczyciela akademickiego na stanowisku adiunkta nie może być niższa niż 73% wynagrodzenia profesora. Co więcej, pracownik uczelni publicznej oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje dodatek stażowy. Może także otrzymywać dodatek funkcyjny, dodatek zadaniowy, wynagrodzenie za nadgodziny, dodatek za pracę w warunkach szkodliwych, premię (jeśli nie jest nauczycielem akademickim) i inne dodatki. 

Zatem ile zarabia adiunkt w praktyce? Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem wynagrodzeń mediana płacy brutto adiunkta wynosi 6260 zł miesięcznie. 

ADIUNKT – ŚCIEŻKA KARIERY ZAWODOWEJ

Adiunkt ma możliwość rozwoju zawodowego. Żeby otrzymać wyższe stanowisko na uczelni (stanowisko profesora uczelni) niezbędne jest posiadanie udokumentowanego dorobku naukowego, a także uzyskanie wyższego stopnia naukowego (doktora habilitowanego) lub tytułu profesora. 

ADIUNKT – PERSPEKTYWA PRACY

Oferty pracy dla adiunktów publikowane są zarówno w publicznych, jak i prywatnych jednostkach dydaktycznych oraz naukowo-badawczych.

Praca Adiunkt
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Przed nami Boże Ciało i możliwość skorzystania z kolejnego wiosennego długiego weekendu. Wiele osób już planuje urlop, ale niestety nie wszyscy będą mogli wypoczywać. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.