Lista stanowisk - Kierownik ds. Ochrony Środowiska

Kierownik ds. Ochrony Środowiska

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kierownik do spraw ochrony środowiska zajmuje się koordynowaniem działań podległego sobie zespołu, który stoi na straży przestrzegania przepisów o ochronie środowiska w danej firmie lub instytucji. Zespół ten zapobiega łamaniu tych przepisów i dba o wprowadzanie procedur mających na celu ograniczenie emitowanych zanieczyszczeń (jeśli charakterystyka prowadzonej przez firmę działalności wiąże się z ich emisją). Kierownik zleca pracownikom podporządkowanego sobie sektora opracowywanie wewnętrznych norm i reguł mających zmaksymalizować efektywność działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego, jednocześnie monitorując wszelkie zmiany w aktualnym prawie (także w dyrektywach unijnych), i pilnując, by stanowiska każdego szczebla były z nimi zaznajomione. Kierownik do spraw ochrony środowiska sporządza raporty dotyczące emisji zanieczyszczeń, zajmuje się wraz z zespołem formalną stroną ochrony środowiska a także przedłuża ważność niezbędnych do kontynuowania działalności pozwoleń (jeśli takie są wymagane). Pokrewne dziedziny, które zawierają się w tematyce gospodarki środowiskowej to transport, utylizacja i magazynowanie odpadów (w tym gospodarka wodno-ściekowa) oraz ewentualna emisja zanieczyszczeń do atmosfery.


WYMAGANIA

Wymagania stawiane przed kandydatem na stanowisko kierownika do spraw ochrony środowiska to zazwyczaj wyższe wykształcenie, preferowane kierunki, jakie osoba ta powinna ukończyć to ochrona środowiska lub inżynieria środowiskowa. Oczywiście, jako że jest to stanowisko kierownicze, wymagane jest także doświadczenie w branży, a więc przeważnie dotychczasowa praca w charakterze członka zespołu, którym docelowo miałby zarządzać. Biegła znajomość aktualnego prawa dotyczącego ochrony środowiska jest bezwzględnie wymagana, umiejętność posługiwania się co najmniej jednym językiem obcym będzie dodatkowym atutem.


WARUNKI PRACY

To stanowisko cechuje się głównie pracą biurową, przez większość czasu kierownik sporządza raporty i weryfikuje dokumentację, a także bada obecne statystyki z dopuszczalnymi normami, ewentualnie opracowując procedury, mające na celu obniżyć wskaźniki emitowanych przez firmę zanieczyszczeń.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko to funkcjonuje w dużych firmach i korporacjach obracających się w wielu branżach. Głównie jednak dotyczy to działalności, które nieodzownie wiążą się z emisją zanieczyszczeń, a więc przede wszystkim działalności przemysłowych.


ZAROBKI

Miesięczne zarobki wahają się w granicach od 5 do 9 tysięcy złotych.

Praca Kierownik ds. Ochrony Środowiska
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.