Praca i oferty pracy w Praca.pl
pl / en
Jesteś tutaj:  Strona Główna » Poradniki » Lista stanowisk » Administracja publiczna / Służba cywilna » Opiekunka Środowiskowa

Opiekunka Środowiskowa

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Opiekunka środowiskowa, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, jest osobą niosącą doraźną pomoc rodzinom i osobom poszkodowanym przez różnego rodzaju wypadki losowe, bezrobocie, uzależnienia, osoby bezdomne, lub żyjące na skraju egzystencji. Różnica pomiędzy opiekunką społeczną a środowiskową polega na tym, że ta ostatnia działa w podległym sobie rejonie niestacjonarnie, w naturalnym otoczeniu osób potrzebujących pomocy lub wsparcia, współpracując jednak przy tym z instytucjami opieki społecznej, różnego rodzaju organizacjami i fundacjami, prowadzącymi działalność o podobnym charakterze. Opiekunka po przeprowadzeniu lokalnego rozpoznania i wywiadu z zainteresowanymi pomocą osobami, organizuje środki finansowe, medykamenty, posiłki, czy środki czystości, a w razie potrzeby także transport do szpitala lub gabinetu lekarskiego, etc. Opiekunka środowiskowa prowadzi szczegółową dokumentację wszystkich wykonywanych przez siebie czynności i inicjatyw, a w razie potrzeby wnioskuje o umieszczenie danych osób w domu opieki społecznej, hospicjum, etc.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, decydującym o możliwości wykonywania zawodu opiekunki środowiskowej okazuje się kwestia posiadanego przez kandydatki wykształcenia – policealnego lub średniego. Oczywiście preferowane są osoby legitymujące się wykształceniem wyższym, pozyskanym na kierunku pomoc socjalna, lub podobnym. Nieprzypadkowa jest także żeńska forma powyższej charakterystyki – zawód wykonywany jest w przeważającej części przez kobiety, posiadające dodatkowo odpowiednie cechy personalne i powołanie. Praca wśród ludzi dotkniętych biedą, uzależnieniami lub chorobą może wiązać się nie tylko ze zmęczeniem fizycznym, ale i psychicznym. Istotna będzie więc w tym przypadku ponadprzeciętna odporność na stres, cierpliwość i zaangażowanie w niesieniu pomocy potrzebującym.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy opiekunki środowiskowej są mieszkania i domostwa osób potrzebujących, a także liczne organizacje i fundacje prowadzące działalność o podobnym charakterze, które osoba obsadzona na tym stanowisku odwiedza w poszukiwaniu środków i wsparcia technicznego.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia w charakterze opiekunki środowiskowej stwarzają liczne instytucje opieki społecznej, organizacje i fundacje o podobnym charakterze.


ZAROBKI

Średnie zarobki na stanowisku opiekunki środowiskowej szacowane są na kwotę 2000 złotych brutto miesięcznie.

lista artykułów

PORADNIKI PRACA.PL

SZUKAJ PORADNIKA

SONDAŻ PORTALU PRACA.PL

Związki lub romanse w moim miejscu pracy

PRACA W BRANŻY

 
 
 
 
Praca  |  Regulamin  |  Polityka prywatności  |  Pomoc  |  Kontakt  |  O nas  |  Reklama  |  Szukasz pracownika?  |  Partnerzy  |  Centrum prasowe  |  RSS  |  Widget z ofertami pracy

 

Copyright © 2003 - 2016 Praca.pl Sp. z o.o. Numer wydania: 16838 / 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie, drukowanie, kopiowanie lub rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych na stronach Praca.pl jest zabronione.

Praca i oferty pracy w Praca.pl