Lista stanowisk - Policjant

Policjant

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

To praca dla osób, które lubią kontakt z ludźmi, są zaangażowane w to, co robią, zdeterminowane, by pomagać innym. Policjantki i policjanci mają różnorodne zadania, do których zalicza się wykrywanie i rozpoznawanie sytuacji łamania prawa i przeciwdziałanie im, ochrona zdrowia i życia obywateli, a także ochrona prywatnego mienia tychże. Każdy policjant posiada szereg uprawnień, takich jak możliwość zatrzymania, legitymowania i aresztowania podejrzanych, w skrajnych przypadkach także z użyciem broni. To zawód wysokiego ryzyka, wiążący się z odpowiedzialnością i wypełnianiem misji społecznej wynikającej z zasad demokracji.

 

JAK ZOSTAĆ POLICJANTEM?


Kandydaci do pracy w Policji, zanim założą mundur i zaczną pełnić służbę, muszą przejść procedurę rekrutacyjną, która sprawdzi, czy mają odpowiednie predyspozycje.

Nabór rozpoczyna się od złożenia wymaganych dokumentów: podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego oraz kserokopii dokumentów potwierdzających wykształcenie i umiejętności (do wglądu należy udostępnić ich oryginały, a także dowód osobisty i ewentualnie książeczkę wojskową).

Kandydaci, którzy spełniają formalne warunki, przystępują do kolejnych testów i badań:

  • test wiedzowy – obejmuje pytania na temat bezpieczeństwa publicznego oraz funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej;
  • testy sprawnościowe – Policja ocenia kobiety i mężczyzn na takich samych zasadach; do pokonania w określonym czasie jest tor przeszkód;
  • badania psychologiczne – psychotesty do Policji i rozmowy z psychologami pozwalają ocenić intelektualne i osobowościowe cechy kandydatów;
  • rozmowa kwalifikacyjna – podczas niej sprawdzana jest m.in. motywacja do podjęcia służby;
  • komisja lekarska –  policjant na służbie musi wykazywać się dobrym zdrowiem, dlatego kandydaci są poddawani kompleksowym badaniom;
  • ankieta bezpieczeństwa osobowego – ten etap ma na celu weryfikację, czy kandydatowi można będzie powierzyć informacje niejawne.

Osoby, które pomyślnie przejdą rekrutację, rozpoczynają prawie 7-miesięczne szkolenie w szkole policyjnej, a po jego ukończeniu – w celu adaptacji zawodowej – są delegowani na 63 dni do służby w prewencji.
 

POLICJANT – WYMAGANIA, PREDYSPOZYCJE ZAWODOWE


Podstawowe wymogi wobec kandydata to:

  • wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe,
  • polskie obywatelstwo,
  • nieposzlakowana opinia,
  • zdolność fizyczna i psychiczna do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której należy się podporządkować,
  • uregulowany stosunek do służby wojskowej,
  • korzystanie z pełni praw publicznych.

Ponadto przyszły policjant nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe i powinien dawać rękojmię zachowania tajemnicy służbowej.

AWANSE W POLICJI

Awanse w Policji następują po spełnieniu ściśle określonych warunków, a kolejne stopnie wiążą się z wyższymi zarobkami, szerszym i bardziej odpowiedzialnym zakresem obowiązków. Zgodnie z ustawą o Policji, wyróżnia się korpusy: szeregowych (stopnie: posterunkowy, starszy posterunkowy), podoficerów (sierżant, starszy sierżant, sierżant sztabowy) aspirantów (młodszy aspirant, aspirant, starszy aspirant, aspirant sztabowy), oficerów młodszych (podkomisarz, komisarz, nadkomisarz), oficerów starszych (podinspektor, młodszy inspektor, inspektor) oraz generałów (nadinspektor, generalny inspektor).

Policja jest instytucją scentralizowaną, a poszczególne wydziały specjalizują się w określonych działaniach. W zależności od komórki organizacyjnej, zadania policjantów mogą się różnić – od pilnowania przestrzegania porządku publicznego w terenie, do rozpracowywania zorganizowanych grup przestępczych, czy przeciwdziałania terroryzmowi.

ZAROBKI W POLICJI

Pensja policjanta zależy od stopnia danego pracownika i składa się na nią kilka elementów – wynagrodzenie zasadnicze, zależne od grupy zaszeregowania oraz dodatki, nagrody i świadczenia socjalne. Na początku służby w Policji zarabia się około 3 tys. netto.

Praca Policjant
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.