Lista stanowisk - Pracownik Agencji Celnej

Pracownik Agencji Celnej

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Pracownik agencji celnej wykonuje szereg zadań wynikających z założeń Kodeksu Celnego, a należą do nich; analizowanie towarów, wraz z ewentualnym preparowaniem ich próbek na potrzeby tych badań, zgłaszanie tych towarów oraz przygotowywanie ku temu niezbędnych dokumentów, regulowanie opłat związanych z procesem clenia towarów, oraz odbieranie towarów, kiedy zostaną już zwolnione. Pracownik agencji bierze na siebie także odpowiedzialność za przygotowanie wszelkich pozostałych formalności związanych z obowiązkiem celnym, w swoich działaniach podlega kierownikowi agencji w której pracuje, on też ustala zakres dodatkowych obowiązków pracownika.


WYMAGANIA

W wielu niezależnych podaniach twierdzi się, że przed pracownikiem agencji celnej nie stawia się żadnych konkretnych wymogów, a ich wybór jest jedynie indywidualną decyzją pracodawcy. W rzeczywistości jednak każdy agent celny musi posiadać formalne uprawnienia do wykonywania powierzonych sobie obowiązków - te uprawnienia uzyskuje się poprzez uzyskanie wpisu na liście agentów celnych, prowadzonej przez Prezesa Głównego Urzędu Ceł. Aby znaleźć się na tej liście, należy zdać egzamin państwowy, w komisji którego to egzaminu zasiadają przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Głównego Urzędu Ceł, a także przedstawiciele międzynarodowych organizacji finansowych, jeśli wyrażą taką chęć. Egzamin składa się z testu pisemnego, zawierającego 100 pytań, oraz części praktycznej, w której przed kandydatem na agenta celnego stawia się zadanie sporządzenia standardowego kompletu dokumentów dla fikcyjnego towaru. Na forach internetowych przeczytamy, że nie jest to egzamin łatwy, jednak wiele pochwał zbiera ostatnio odświeżona forma egzaminu - dotąd przeprowadzany egzamin ustny budził wiele wątpliwości.


WARUNKI PRACY

Miejsce pracy agenta celnego to pomieszczenia biurowe agencji celnej, w której jest zatrudniony. Większość zadań dla niego przewidzianych realizuje przed ekranem komputera. Do dyspozycji agenta celnego zazwyczaj dostępny jest także służbowy telefon.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Uprawiony do wykonywania swoich obowiązków agent celny może poszukiwać zatrudnienia w agencjach celnych na terenie całego kraju.


ZAROBKI

Początkujący agent celny zarabia około 2000 złotych netto miesięcznie, jednak z czasem zarobki rosną proporcjonalnie do doświadczenia - nawet do 5000 złotych netto miesięcznie.

Praca Pracownik Agencji Celnej
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Przed nami Boże Ciało i możliwość skorzystania z kolejnego wiosennego długiego weekendu. Wiele osób już planuje urlop, ale niestety nie wszyscy będą mogli wypoczywać. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.