Lista stanowisk - Astronom

Astronom

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Astronom jest naukowcem, badaczem zajmującym się dogłębną analizą ciał niebieskich i całego Wszechświata, ze szczególnym uwzględnieniem genezy powstania, ruchów, właściwości ciał niebieskich i Ziemi, jako jednej z nich. Praca astronoma polega, podobnie jak w przypadku innych badaczy, na długotrwałym obserwowaniu wyznaczonych fragmentów Wszechświata, za pomocą specjalistycznej aparatury. Pozyskane w ten sposób informacje astronom analizuje, porównuje z dotychczas poznanymi, weryfikuje wskazania aparatury i rejestruje je w systemie komputerowym. Po wyciągnięciu wniosków z otrzymanych danych, astronom opracowuje je w formie teorii i przedstawia audytorium pod postacią pracy naukowej, artykułu, etc. Praca astronoma jest podobnie jak w przypadku innych badaczy i naukowców, pracą poświęconą ludzkości, mającą na celu rozwój dotychczas posiadanej wiedzy o Wszechświecie. Czynnikiem wyróżniającym pracę astronoma od pracy innych naukowców jest niemożność wykonywania doświadczeń, pozostając jedynie przy obserwacjach.


WYMAGANIA

Wśród najczęściej spotykanych wymogów kwalifikacyjnych, jakich spodziewać mogą się osoby zainteresowane pracą w charakterze astronoma przejawia się przede wszystkim kwestia posiadanego przez nie wykształcenia – minimum średniego. Preferowani są jednak kandydaci posiadający dyplom ukończenia wyższej uczelni technicznej, na kierunku astronomia, będącym specjalizacją fizyki. Zdolności obsługi komputera, wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem, oraz zaawansowanego technicznie sprzętu badawczego są także wymagane. Astronom musi odznaczać się umiejętnościami analitycznego myślenia, oraz wyciągania konstruktywnych wniosków z pozyskanych informacji.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy astronoma jest przede wszystkim przestrzeń ośrodków badawczych i obserwatoriów astronomicznych. Osoby, zajmujące się pracą naukową przebywają w murach uczelni wyższych, prowadząc wykłady i ćwiczenia dla przyszłych adeptów astronomii.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają placówki badawcze, obserwatoria astronomiczne, oraz uczelnie wyższe.


ZAROBKI

Zarobki astronoma są trudne do oszacowania; według niezależnych portali kwota miesięcznych zarobków może wahać się od 1000 do nawet 5000 złotych netto.

Praca Astronom
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.