Lista stanowisk - Kartograf

Polecane oferty - Budownictwo / Geodezja

Kartograf

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kartograf przygotowuje graficzny i opisowy projekt map lub planów przeznaczonych zarówno dla specjalistów jak i ogólnego użytku. Na podstawie pracy kartografa powstają wersje drukowane map i planów. Jeszcze kilka lat temu, kiedy projekty map powstawały na kalce wśród kartografów istniała specjalizacja, dlatego też nad jednym projektem pracowało wiele osób. Obecnie komputer stał się narzędziem tak dobrym, że potrafi zastąpić pracę wielu osób, stąd nad jednym projektem nie pracuje już tylu ludzi.

Większość firm i przedsiębiorstw kartograficznych wykonuje swoją pracę na specjalne zamówienie z uwzględnieniem przeznaczenia mapy, rodzaju odbiorcy i innych uwag zamawiającego. W zależności od tych uwarunkowań kartograf dobiera odpowiednie parametry mapy, tzn. skalę, zasięg i treść opracowania. W umyśle kartografa powstaje ogólny zarys opracowywanej mapy oraz pomysł na pokazanie treści. Dopiero w następnym etapie kartograf przystępuje do opracowania rysunku poszczególnych warstw mapy, a także makiety nazewniczej mapy, legendy, rozmieszczenia znaków.

Nad każdą mapą tworzoną przez zespół kartografów przez wszystkie etapy pracy, od momentu otrzymania zlecenia aż do wykonania, czuwa redaktor mapy, który kontroluje pracę pozostałych osób zaangażowanych w projekt.


WARUNKI PRACY

Praca kartografa ogranicza się zwykle do pracy w biurze lub pracowni. Jest to praca przede wszystkim siedząca, w dużej mierze przy monitorze komputera, co może niekorzystnie wpływać na wzrok. Czasami dla lepszego opracowania mapy kartograf decyduje się zobaczyć dany obiekt czy miejsce bezpośrednio w terenie, co wiąże się z krótkimi wyjazdami.

Praca kartografa ma charakter indywidualny i samodzielny w zakresie wyboru sposobu wykonywania powierzonych zadań. Sam planuje sobie czas i tempo pracy. W czasie pracy kontakt z innymi osobami jest ograniczony. Kartograf podobnie jak większość urzędów i przedsiębiorstw pracuje 8 godzin dziennie.


WYMAGANIA

Ze względu na charakter pracy do najbardziej pożądanych cech należą cierpliwość i wytrwałość. Kartograf musi mieć uzdolnienia twórcze, dostrzegać nowe, lepsze rozwiązania, dzięki którym mapa będzie bardziej czytelna, a tym samym bardziej funkcjonalna. Dla stworzenia dobrego projektu mapy niezbędna jest również wyobraźnia przestrzenna. Im lepsza będzie wizja mapy w głowie kartografa tym lepszy będzie efekt końcowy.

Przystępując do tworzenia projektu mapy kartograf ma do czynienia z różnymi mapami i zdjęciami satelitarnymi o różnych skalach. Przy dokonywaniu potrzebnych mu pomiarów i przeliczeń przydają się zdolności rachunkowe. Istotną cechą jest zdolność koncentracji. Ze względu na charakter pracy kartograf musi być osobą dokładną i precyzyjną. W tym zawodzie ważną rolę odgrywa dobry wzrok.

Praca kartografa jest zaliczana do prac lekkich. Największe znaczenie ma w niej dobry wzrok (ważna jest zarówno ostrość jak i zdolność do rozróżniania barw) oraz zdolności manualne. Praca w pozycji siedzącej obciąża kręgosłup. Kartografem może zostać osoba niedosłysząca lub poruszająca się na wózku inwalidzkim.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Do podjęcia pracy w zawodzie kartografa potrzebne jest wyższe wykształcenie o kierunku geografia-kartografia. Samodzielne wykonywanie zawodu kartografa jest obarczone wieloma regulacjami prawnymi. Pojawia się konieczność znajomości elementów zarządzania i marketingu, przepisów prawnych o działalności gospodarczej oraz kartograficznej, o prawie autorskim, odpowiedzialności cywilnej i karnej itp. Do niektórych czynności w zakresie kartografii wymagane są uprawnienia państwowe. Niezbędne jest zatem ustawiczne rozszerzanie swojej wiedzy oraz tradycyjnych umiejętności i predyspozycji o nowe elementy wynikające z technologii komputerowej.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Kartograf może szukać pracy w wydawnictwie kartograficznym, jednak rynkowe uwarunkowania sprawiają, że bardzo często do pracy w zawodzie konieczne jest samozatrudnienie.


ZAROBKI

Kartograf to zawód, który pozwala liczyć na dobre zarobki. Przeciętnie jego zarobki wynoszą od 1600 zł do 3230 zł. W zależności od miejsca pracy oraz regionu płaca może być wyższa lub niższa.

Praca Kartograf
Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Budownictwo / Geodezja

  • Specjalista / Specjalistka w Wydziale Geodezji i Regulacji Stanów Prawnych

    Polskie Koleje Państwowe S.A.   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa na zastępstwo  pełny etat
    2 dni
    Na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny(-a) m.in. za: Prowadzenie spraw z zakresu ujawniania zmian w ewidencji terenów zamkniętych poprzez zbieranie i analizę dokumentacji geodezyjnej będącej podstawą składanych wniosków o dokonanie zmian w ewidencji terenów zamkniętych zgodnie z...
  • Specjalista / Specjalistka w Wydziale Zagospodarowania Przestrzennego

    Polskie Koleje Państwowe S.A.   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa na zastępstwo  pełny etat
    4 dni
    Na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny(-a) m.in. za: Przygotowywanie projektów zagospodarowania nieruchomości i wizualizacji zabudowy, Współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego, organami administracji państwowej, pracowniami planowania, biurami projektowymi itp. w zakresie zmiany...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!