Lista stanowisk - Animator Kultury

Animator Kultury

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Jak sugeruje sama nazwa stanowiska, animator kultury jest osobą odpowiedzialną za krzewienie kultury w przydzielonej sobie placówce lub na podległym terenie. Jego obowiązki dotyczą jednak przeważnie placówek wychowawczo-oświatowych. Po dogłębnej analizie zastanej w danym środowisku sytuacji, animator kultury opracowuje indywidualny plan rozwoju kulturalnego, dostosowany do potrzeb i zainteresowań danej społeczności. Plan ten może obejmować różnorodne formy aktywności – począwszy od spotkań i wykładów, poświęconych konkretnej tematyce, poprzez różnorodne kursy i szkolenia, skończywszy na pokazach filmów, wieczorkach artystycznych, wystawach czy koncertach. Wszystkie te wydarzenia kulturalne organizuje animator z własnej inicjatywy, jednak we współpracy z różnorodnymi jednostkami zewnętrznymi – zarówno należącymi do organów samorządowych, jak i innych jednostek, których udział w danym przedsięwzięciu może być pomocny.


WYMAGANIA

Wśród najczęściej spotykanych wymogów kwalifikacyjnych, jakich spodziewać się mogą kandydaci na stanowisko animatora kultury nie znajdziemy oficjalnych warunków, których wypełnienie broni dostępu do zawodu. W każdym jednak przypadku wymagane będzie wyższe wykształcenie, pozyskane na jednym z kierunków pedagogicznych, lub kulturoznawstwie. Doświadczenie w organizowaniu różnorodnych wydarzeń kulturalnych i w pracy w środowiskach wiejskich będą dodatkowym atutem. Osoby ubiegające się o zatrudnienie w tym charakterze powinny posiadać cechy personalne, które umożliwią im efektywną i konstruktywną współpracę z ludnością wiejską, młodzieżą, etc. Zaangażowanie w krzewieniu kultury powinno u osób zatrudnionych na tym stanowisku płynąć z pasji. W pewnym sensie osoby zainteresowane pracą w charakterze animatora kultury powinny odznaczać się powołaniem do zawodu.


WARUNKI PRACY

Praca animatora kultury jest pracą polegającą na ciągłym kontakcie z ludźmi. Osoba obsadzona na tym stanowisku musi odznaczać się szczególną kreatywnością i zaangażowaniem, niezbędnymi do wykonywania swoich obowiązków. Ciągłe zmiany środowiska pracy i zakresu obowiązków wynagradzane są dużą dozą satysfakcji.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Zatrudnienie w charakterze animatora kultury oferują między innymi publiczne ośrodki wychowawczo-oświatowe i inne, związane z rozwojem kulturalnym.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku są ściśle uzależnione od rodzaju pełnionych obowiązków i miejsca zatrudnienia, minimalna stawka wynosi jednak 2000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Animator Kultury
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!