Lista stanowisk - Makler

Makler

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Makler, inaczej zwany także “brokerem” to osoba, która w imieniu klienta pozyskuje i odsprzedaje z zyskiem papiery wartościowe – akcje, obligacje, etc. Maklerzy nie działają indywidualnie, zrzeszeni są w tak zwanych domach maklerskich, które to instytucje mają możliwość czynnego korzystania z giełdy papierów wartościowych. Klient zwraca się więc do domu maklerskiego zakładając w nim rachunek inwestycyjny, jednak przedstawicielem każdego klienta jest konkretny makler. Do obowiązków maklera należy skupowanie i odsprzedawanie papierów wartościowych, rozliczanie się z dokonanych transakcji z klientem, oraz przedstawianie mu niezbędnych dokumentów w tym zakresie. Makler może także inwestować na własny rachunek, oraz oferować pozyskane akcje i obligacje w obiegu publicznym.


WYMAGANIA

Makler powinien legitymować się wyższym wykształceniem pozyskanym na uczelni ekonomicznej, posiadać doświadczenie i znajomość mechanizmów giełdy papierów wartościowych. Najważniejszym jednak wymogiem jest posiadanie licencji maklerskiej, którą w Polsce wydaje Komisja Nadzoru Finansowego. Bardzo istotne są także kwestie psychologiczne; osoba pracująca w tym zawodzie odznaczać się powinna wysoką podzielnością uwagi, umiejętnością racjonalnego gospodarowania czasem, zdyscyplinowaniem, oraz zdolnością analitycznego myślenia.


WARUNKI PRACY

Makler przez większość czasu przebywa w biurze maklerskim lub na giełdzie. Jego praca skupia się głównie wokół wprowadzania danych do komputera i analizowania ich. Także przed ekranem komputera makler przygotowuje niezbędną dokumentację dla klienta. Oczywiście makler papierów wartościowych wielokrotnie spotyka się także z klientem bezpośrednio, konsultuje określone kwestie za pośrednictwem telefonu i innych mediów. Zawód maklera jest zawodem prestiżowym, wysoko opłacanym i ciekawym, jednak wymaga zaangażowania i poświęceń, głównie w obrębie prywatności i rezygnowania z przyjemności na rzecz pozostania po godzinach w biurze.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko maklera jest oferowane przez domy maklerskie, których największe skupisko znajduje się w Warszawie.


ZAROBKI

Statystyki podają, że początkujący makler zarabia od 3 do 5 tysięcy złotych, doświadczony pracownik renomowanego domu maklerskiego, obsługujący wielu klientów o dużym budżecie jest w stanie zarobić nawet 12 tysięcy złotych miesięcznie. Dodatkowo, za szczególnie spektakularne osiągnięcia, przyznawane są premie, za sprawą których finalna suma może znacznie wzrosnąć.

Praca Makler
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Coming out w polskiej firmie – czy warto? Jak go dokonać?

Coming out w polskiej firmie – czy warto? Jak go dokonać?

– Funkcjonowanie przed coming outem można porównać do życia w chmurze smogu. Można się przyzwyczaić, ale szybko zaczynamy chorować, bo nie można żyć bez możliwości oddychania pełną piersią – tłumaczy Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Tymczasem w rankingu ILGA-Europe Polska została wskazana jako najbardziej homofobiczny kraj UE. Bezpieczny coming out jest tu możliwy?

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Współpracownik przypisuje sobie moje sukcesy – jak reagować?

Współpracownik przypisuje sobie moje sukcesy – jak reagować?

Czy zdarzyło Ci się z niedowierzaniem słuchać w czasie spotkania z szefem, jak Twój współpracownik przypisuje sobie wszystkie zasługi za pracę, którą to Ty wykonałeś i zbiera za nią pochwały? Zamiast dusić w sobie poczucie niesprawiedliwości, bądź asertywny –  reaguj i ustal przejrzyste zasady współpracy. Doradcy zawodowi tłumaczą, jak się zachować, gdy ktoś przypisuje sobie nasze sukcesy.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.