Lista stanowisk - Fotoedytor

Polecane oferty - Grafika / Fotografia / Kreacja

  • Grafik kreatywny

    FRIZO Sp. z o.o.   Warszawa, Wiertnicza    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    1 dni
    Twój zakres obowiązków: Współpraca z działem Marketingu i PR w celu opracowania nowych strategii budowania wizerunku marki; Przygotowywanie grafik, ikonografik, infografik czy wykresów i innych materiałów graficznych na potrzeby social mediów i strony internetowej; Opracowywanie projektów...

Fotoedytor

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU


Fotoedytor to osoba, która zajmuje się pozyskiwaniem, doborem i edycją zdjęć na potrzeby czasopism, magazynów, książek, ale także serwisów internetowych. Sprawdza ich jakość pod kątem wewnętrznych wytycznych obowiązujących w redakcjach czy wydawnictwach odnośnie publikowanych materiałów. Ze względu na trend przenoszenia się dziennikarstwa do internetu, właśnie serwisy internetowe coraz bardziej zyskują na znaczeniu jeśli chodzi o miejsce pracy fotoedytora.

 

Przed doborem zdjęć musi zawsze zapoznać się z tekstem, do którego będą one dołączone, by właściwie ilustrowały opisywany temat.

 

Poza samym wybieraniem i obróbką fotografii, współpracuje on także z agencjami fotograficznymi czy bankami zdjęć, z których może pozyskiwać zdjęcia do późniejszych publikacji. Opowiada niekiedy także za podpisywanie umów dotyczących zgody na wykorzystanie zdjęć innych autorów do potrzeb komercyjnych.

 

WYMAGANIA

 

Od fotoedytora wymaga się najczęściej doświadczenia zawodowego, które stanowi główne kryterium dla większości pracodawców. Przeważnie oczekują oni także wyższego wykształcenia, a dodatkowym atutem może być ukończenie studiów związanych z fotografią lub sztuką. Ważna jest także praktyczna umiejętność korzystania ze specjalistycznych programów do edycji zdjęć, a także znajomość zagadnień związanych z prawem autorskim.

 

Wielu fotoedytorów interesuje się fotografią albo wręcz przez część swojego życia zawodowego wykonywało zawód fotografa czy fotoreportera. W ten sposób zdobyło doświadczenie, które pomaga potem w pracy na omawianym stanowisku.

 

Wskazana jest także znajomość języków obcych, gdyż niekiedy występuje potrzeba pozyskania materiałów fotograficznych za granicą, wyczucie smaku, co pozwoli dobrać dobre zdjęcia opisujące dany artykuł czy historię, a także wiedza na temat kultury i sztuki.


WARUNKI PRACY


Swoją pracę wykonuje najczęściej stacjonarnie w siedzibie firmy. Podstawowym narzędziem pracy fotoedytora jest komputer wyposażony w odpowiednie programy graficzne przeznaczone do edycji zdjęć. Praca na tym stanowisku obejmuje zarówno obowiązki wykonywane samodzielnie, jak i w zespole. Ten drugi przypadek ma miejsce przede wszystkim w większych redakcjach, gdzie za fotoedycję odpowiedzialnych jest więcej osób. Do obowiązków należą także kontakty z podmiotami zewnętrznymi np. agencjami fotograficznymi, bankami zdjęć itp.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA


Fotoedytor może szukać zatrudnienia w redakcjach tradycyjnych, jak i internetowych, a także wydawnictwach, agencjach reklamowych, które wykorzystują materiały fotograficzne w codziennej pracy (na potrzeby własne lub klientów).


ZAROBKI

 

Zarobki na stanowisku fotoedytora są bardzo zróżnicowane i zależą m.in. od doświadczenia, miejsca pracy, w którym dana osoba jest zatrudniona. Zwykle zaczynają się od ok. 2 tys. zł, ale też mogą znacznie przekraczać średnią krajową i wynosić nawet 6-7 tys. zł W największych redakcjach i firmach można liczyć na najwyższe wynagrodzenie.

Praca Fotoedytor
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.