Lista stanowisk - Full Stack Developer

Full Stack Developer

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Full stack developer, inaczej programista full stack, to osoba o szerokich kompetencjach programistycznych, zajmująca się kompleksową realizacją projektu witryny czy aplikacji. Jest odpowiedzialna zarówno za sferę koncepcyjną, realizację zagadnień związanych z tzw. back-endem, czyli kodem uruchamiającym, zapewniającym sprawne funkcjonowanie strony, aplikacji czy środowiska, a także zabezpieczenia witryny i programu, jak i z front-endem, czyli warstwą wizualną i związaną z zapewnieniem poprawnej interakcji z użytkownikami. 

O full stack developerach często mówi się, że są to specjaliści od wszystkiego, niemniej nie wszystkie części projektu realizują samodzielnie. Często zajmują stanowiska kierownicze w zespole front-end developerów, czuwają nad poprawną realizacją założeń, jak i kontaktują się z klientami lub współpracują z zespołem obsługi klienta. 

FULL STACK DEVELOPER – JAK ZOSTAĆ? 

Podstawowym wymaganiem do pracy full stack developera jest znajomość systemów operacyjnych, języków programowania, frameworków front-end i back-end, środowiska bazodanowego i narzędzi do jego obsługi. Jak zostać full stack developerem? Tego stanowiska nie obejmuje się na początku ścieżki kariery programisty – niezbędna jest rozległa wiedza oraz doświadczenie udokumentowane w postaci zrealizowanych projektów. 

W ogłoszeniach o pracę często pojawia się wymóg znajomości:

  • języków back-endowych – jak Python, Java, PHP, 

  • języków front-endowych – HTML, CSS, JavaScript, 

  • języka i technologii do obsługi baz danych, np. SQL oraz Oracle SQL lub MySQL itp., 

  • systemów kontroli wersji – najczęściej Git, 

  • środowiska UNIX/Linux,

  • technologii i metod integracji między systemami, 

  • frameworków/bibliotek React, Redux, Angular, Vue.js, Spring, 

  • środowiska Node.js. 

Trzeba jednak zaznaczyć, że wymagania techniczne względem kandydatów znacząco różnią się w zależności od oferowanego stanowiska. Pracodawcy poszukują osób, które są samodzielne, potrafią myśleć analitycznie, są kreatywne, dobrze zorganizowane i umieją współpracować z zespołem. Do wykonywania obowiązków programisty niezbędna jest znajomość języka angielskiego. 

Wykształcenie kierunkowe – ukończenie studiów na kierunku informatyka – to spory atut. Wielu pracodawców jednak chętnie zatrudnia osoby bez dyplomu, ale z bogatym doświadczeniem. 

FULL STACK DEVELOPER – JAK WYGLĄDA PRACA W TYM ZAWODZIE?

Full stack developer może zajmować się nad poprawnym funkcjonowaniem oraz rozwijaniem dotychczasowych rozwiązań systemowych, opracowywać kolejne funkcjonalności, uczestniczyć realizacji nowych projektów. Do zadań full stack developera może też należeć weryfikowanie kodu (code review) niższych rangą programistów, czuwanie nad testowaniem oprogramowania, zarządzanie zespołem itp. Zakres jego obowiązków bywa bardzo szeroki. 

FULL STACK DEVELOPER – ZAROBKI

W branży IT wypłaty rosną wraz z umiejętnościami i doświadczeniem. Wyższe płace oferowane są też często osobom z wykształceniem kierunkowym, a także w międzynarodowych firmach. Zgodnie z badaniem wynagrodzeń Sedlak&Sedlak mediana zarobków full stack developera wynosi 6310 zł brutto. Jedna czwarta najlepiej opłacanych specjalistów uzyskuje płace co najmniej 9180 zł brutto miesięcznie. 

FULL STACK DEVELOPER – KARIERA ZAWODOWA

By zostać full stack developerem, niezbędne są lata doświadczenia na stanowiskach front-end i back-end developera. Osoby wykonujące te zawody muszą nieustannie uzupełniać wiedzę i rozwijać swoje kompetencje – wymuszają to nie tylko warunki rynkowe, ale przede wszystkim dynamiczny rozwój technologiczny. 

Praca na full stack developera bez wątpienia nie jest nudna ani monotonna. W znacznym stopniu polega na rozwiązywaniu bieżących problemów, kreatywnym szukaniu nowych dróg modyfikacji funkcjonalności itp. 

FULL STACK DEVELOPER – PERSPEKTYWY PRACY

Developerzy oprogramowania należą do zawodów przyszłości. Możliwości znalezienia pracy na stanowisku full stack developera są ogromne. Wielu pracodawców oferuje kandydatom możliwość zatrudnienia się w trybie zdalnym bądź hybrydowo. 

Praca Full Stack Developer
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.