Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Informatyka / Programowanie
Inżynier Wirtualnej Rzeczywistości

Lista stanowisk - Inżynier Wirtualnej Rzeczywistości

Inżynier Wirtualnej Rzeczywistości

CHARAKTEYSTYKA ZAWODU

 

Inżynier wirtualnej rzeczywistości (VR Engineer) to specjalista, który zajmuje się projektowaniem rozwiązań przy użyciu języków umożliwiających programowanie nie tylko aplikacji, ale też urządzeń. Odpowiada także za ich wprowadzenie do komercyjnego zastosowania pod względem informatycznym.

 

W swojej pracy skupia się na tworzeniu oprogramowania, które pomaga urządzeniom rozpoznać rzeczywistość, m.in. oceniać odległości lub inne parametry czy komunikować się z GPS. Opracowuje także specjalne interfejsy i systemy, które mogą stworzyć symulowane środowisko podobne do świata rzeczywistego np. symulacje sytuacyjne na potrzeby treningów wojskowych.

 

Przed wdrożeniem, testuje nowe rozwiązania, a także monitoruje ich działanie. W razie potrzeby przystępuje do prac naprawczych lub modyfikacji. Sporządza także odpowiednią dokumentację techniczną z każdego projektu i raportuje wyniki prac do przełożonych.


WYMAGANIA

 

Potencjalni kandydaci do pracy na tym stanowisku legitymuję się  wykształceniem wyższym, licencjatem lub mgr, na kierunku ścisłym np. informatyka czy matematyka. Muszą posiadać umiejętności w zakresie określonych języków programowania lub projektowania np. c/C+, Unity czy Unreal, mieć doświadczenie w obróbce graficznej np. 3D i praktyczną wiedzę na temat wirtualnej rzeczywistości.

 

Praca wykonywana jest w środowisku międzynarodowym, więc niezbędna jest dobra znajomość języków obcych, przede wszystkim angielskiego. Inżynier VR musi być także osobą otwartą na rozwój osobisty i chętną do podnoszenia swoich kwalifikacji. Regularnie w branży pojawiają się bowiem nowe rozwiązania, które wchodzą do codziennego zastosowania.


WARUNKI PRACY

 

Praca wykonywana jest stacjonarnie, w siedzibie firmy. Większość czasu zajmują zadania wykonywane przed komputerem, przy użyciu którego projektowane i testowane są nowe rozwiązania. Częścią pracy są także spotkania i szkolenia innych pracowników czy też potencjalnych klientów w zakresie wirtualnej rzeczywistości.


MOŻLIWOŚĆ ZATRUDNIENIA

 

Specjaliści z dziedziny wirtualnej rzeczywistości mogą znaleźć pracę w przedsiębiorstwach, które posiadają w swojej ofercie produkty lub usługi oparte na tej technologii. Działają one np. w sektorze finansowym, przemysłowym czy rozrywkowym (gry video). Inną możliwością są specjalistyczne firmy wykonujące tego typu projekty dla klientów zewnętrznych. Szukać zatrudnienia można zarówno w Polsce, jak i za granicą.


ZAROBKI

 

Jak w każdym zawodzie związanym z branżą IT zarobki są bardzo dobre i znacznie przewyższają średnią krajową. Samodzielny specjalista może zarobić ponad 5 tys. zł, a w przypadku najlepszych te kwoty są nawet dwukrotnie wyższe. Zależą one od doświadczenia zawodowego, umiejętności – w tym przypadku znaczenie ma znajomość konkretnych technologii projektowania i programowania -  oraz miejsca pracy.

Praca Inżynier Wirtualnej Rzeczywistości
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.