Lista stanowisk - Dyrektor Naczelny

Dyrektor Naczelny

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Dyrektor naczelny to najwyższe stanowisko w firmie, osoba obsadzona na tym stanowisku nadzoruje i koordynuje prace wszystkich podległych działów. Dyrektor naczelny opracowuje plany strategiczne przedsiębiorstwa i wyznacza poszczególnym jednostkom organizacyjnym określone zadania. Osoba zatrudniona na tym stanowisku jest zaangażowana w wypełnianiu zadań kluczowych z punktu widzenia całego przedsiębiorstwa. Dyrektor naczelny analizuje wyniki finansowe firmy na podstawie raportów i sprawozdań, spływających do niego z poszczególnych działów, a następnie weryfikuje je w oparciu o wcześniejsze założenia i wprowadza ewentualne modyfikacje w strategii handlowej firmy. Dyrektor kontaktuje się również z najważniejszymi kontrahentami prowadzonej przez siebie firmy.


WYMAGANIA

Spośród licznych wymagań kwalifikacyjnych, stawianych przed kandydatami na stanowisko dyrektora naczelnego, najważniejszym jest posiadanie wyższego wykształcenia. Przeważnie jednak tytuł magistra nie jest w tym przypadku wystarczający, dodatkowe studia podyplomowe, lub tytuł naukowy zwiększają szanse na objęcie stanowiska. Ogrom obowiązków i odpowiedzialności, jaką ponosi dyrektor naczelny, wymusza posiadanie obszernej wiedzy z pogranicza różnorodnych dziedzin – przede wszystkim zarządzania, marketingu, finansów, reklamy i promocji, czy public relations. Znajomość przepisów prawnych, dotyczących działalności, jaką trudni się zarządzana przez dyrektora firma jest także wymagane, podobnie jak ponadprzeciętne zdolności zarządzania kapitałem ludzkim, czy podejmowania strategicznych decyzji pod presją czasu.


WARUNKI PRACY

Praca dyrektora naczelnego rozgrywa się na przestrzeni firmy i poza nią, dyrektor utrzymuje czynne kontakty ze wszystkimi działami firmy i jej zewnętrznymi współpracownikami. Dyrektor poza bardzo wysokimi zarobkami może liczyć także na służbowy telefon komórkowy, komputer przenośny i samochód, oraz wiele innych korzyści, płynących z obejmowanego stanowiska.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko funkcjonuje w większości firm prywatnych i instytucji publicznych, jest najwyższym stopniem hierarchii.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku są trudne do oszacowania, jednak bez względu na rodzaj prowadzonej przez firmę działalności liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych miesięcznie.

Praca Dyrektor Naczelny
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Tysiące maturzystów staje właśnie przed jedną z najważniejszych decyzji w życiu – wyborem kierunku studiów. Te powinny dać szansę na dobrze płatną pracę, gwarantować stabilną przyszłość, a przy tym być zgodne z zainteresowaniami oraz talentami kandydata. Jak osiągnąć takie optimum? Decyzję ułatwi Wam lista najpopularniejszych kierunków studiów oraz tych, po których zarabia się najwięcej.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

– Znam tremę bardzo dobrze, często towarzyszy mi podczas różnych prelekcji, paneli dyskusyjnych czy nawet w czasie live w social mediach – przyznaje Ola Gościniak, przedsiębiorczyni z ogromnym doświadczeniem na scenie, organizatorka konferencji online i offline. W najnowszym artykule tłumaczy, jak się przygotowywać do wystąpień oraz jak się szybko uspokoić tuż przed wyjściem na scenę.

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

W zmieniającym się świecie e-rekrutacja nie oznacza już tylko scrollowania ogłoszeń i wysyłania e-maili. W procesach naboru coraz częściej wykorzystuje się bio-dane oraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, np. Direct Match pozwalający na szybkie dopasowanie najlepszych kandydatów do stanowiska. Zobacz krótki przewodnik po nowoczesnych metodach selekcji pracowników.

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

– Nawet gdy oboje rodzice pracują na cały etat i mają dzieci między 1-9 rokiem życia, to w aż 68 proc. przypadków opieka spada na kobietę. Ta prawidłowość utrzymuje się również, gdy kobieta zarabia więcej, czyli jest głównym żywicielem rodziny – zauważa Sylwia Ziemacka z Fundacji Share The Care. Co musi się zmienić w praktykach firm i czym jest tzw. kara za macierzyństwo na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.