Lista stanowisk - Konserwator Dzieł Sztuki

Konserwator Dzieł Sztuki

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Konserwator dzieł sztuki, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, zajmuje się bieżącą konserwacją dzieł sztuki, organizowaniem warunków ich przechowywania, transportu i wystawiennictwa w oddziałach muzealnych, galeriach, etc. Osoba obsadzona na tym stanowisku odbiera także nowe eksponaty nabyte lub przekazane placówce i poddaje je analizie i konserwacji, mającej na celu usunięcie zanieczyszczeń, wypełnienie ubytków, etc. Konserwator dzieł sztuki występuje także w charakterze eksperta, oceniając na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczenia wartość poszczególnych eksponatów, ich autentyczność i pochodzenie. Większość czynności zawodowych konserwatora dzieł sztuki wykonywana jest z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi i urządzeń, a badania i prace konserwatorskie przeprowadzane są w sterylnych warunkach pracowni lub konserwatorium.


WYMAGANIA

Wysoce specjalistyczny charakter obowiązków konserwatora dzieł sztuki wymusza konieczność posiadania wyższego wykształcenia kierunkowego, pozyskanego na adekwatnym kierunku studiów artystycznych. Osoby trudniące się tą profesją specjalizują się w określonej gałęzi sztuki, a potencjalni pracodawcy zwracają szczególną uwagę na dotychczasowe doświadczenie zawodowe kandydata. Cechy personalne i predyspozycje osób zainteresowanych wykonywaniem zawodu konserwatora dzieł sztuki, takie jak cierpliwość, zaangażowanie w wykonywaniu powierzonych obowiązków, czy odpowiedzialność będą wysoce cenione w docelowym miejscu pracy. Wykonywanie obowiązków konserwatora dzieł sztuki jest możliwe z maksymalną wydajnością i efektywnością tylko przez osoby pasjonujące się tą działalnością.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy konserwatora dzieł sztuki jest przestrzeń robocza konserwatorium lub pracowni, często przyległych do placówki muzealnej lub innej o podobnym charakterze. Konserwator może pracować także w charakterze niezależnego eksperta, wyspecjalizowanego w ocenie i analizie konkretnych przedmiotów o wartości artystycznej lub historycznej.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Zatrudnienie w charakterze konserwatora dzieł sztuki oferują liczne galerie, pracownie konserwacji dzieł sztuki, muzea i inne instytucje i organizacje, obracające się w tej branży.


ZAROBKI

Zarobki konserwatora dzieł sztuki utrzymują się na średnim poziomie 4000 złotych brutto miesięcznie i są ściśle związane z wiedzą i doświadczeniem pracownika.

Praca Konserwator Dzieł Sztuki
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Przed nami Boże Ciało i możliwość skorzystania z kolejnego wiosennego długiego weekendu. Wiele osób już planuje urlop, ale niestety nie wszyscy będą mogli wypoczywać. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.