Lista stanowisk - Dietetyk

Polecane oferty - Medycyna / Opieka zdrowotna

  • Psycholog / Psychodietetyk

    EAP24   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B
    3 dni
    Główne zadania Przeprowadzanie konsultacji psychodietetycznych w języku polskim i angielskim Poradnictwo psychologiczne i psychodietetyczne dla uczestników programów wsparcia EAP24 Prowadzenie webinarów psychoedukacyjnych i krótkich form szkoleniowych Praca 100% zdalna – prowadzenie tele- i...

Dietetyk

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Dietetyk zajmuje się badaniem produktów żywnościowych, planowaniem, nadzorowaniem i stosowaniem zasad żywienia zarówno dla osób indywidualnych, jak i całych zbiorowości. Dba on o prawidłowe i racjonalne odżywianie, zwłaszcza w czasie choroby i w specjalnych stanach organizmu ludzkiego. W tym celu musi posiadać szeroką wiedzę o pochodzeniu żywności, o procesach przygotowania potraw, a także o dostosowaniu żywności do potrzeb organizmu w zależności od jego stanu i wieku. Dietetyk w oparciu o swoją wiedzę opracowuje receptury potraw, a także nadzoruje poszczególne etapy ich przygotowania.

Wiedza dietetyka jest szczególnie potrzebna osobom, które cierpią na przewlekłe choroby układu pokarmowego, nerek, choroby metaboliczne, układu krążenia. Stąd dietetyka można spotkać w szpitalach czy sanatoriach. Jego zadaniem jest wspomóc proces leczenia odpowiednim doborem diety lub poprawić samopoczucie pacjenta poprzez odżywianie, dlatego musi doskonale znać nie tylko anatomię i fizjologię człowieka, ale też skutki działania produktów żywnościowych. Z jego wiedzy korzystają także sportowcy, którzy właściwą dietę wykorzystują do osiągnięcia najwyższej formy i wydolności organizmu.


WARUNKI PRACY

Dietetyk najczęściej pracuje w placówkach żywienia zbiorowego jak szpitale, sanatoria, w zakładach przemysłu spożywczego. Jego praca ma charakter zespołowy, gdyż dietę i jadłospis układa sam dietetyk, jednak za jej przygotowanie odpowiedzialne są już podległe mu zespoły ludzi. Ponadto w przypadku chorych dietetyk, układając zalecenia żywnościowe, musi współpracować z ich lekarzem, często z rodziną, która będzie odpowiedzialna za realizowanie diety.

Dietetyk pracuje zazwyczaj w stałych godzinach w ciągu dnia. Jego praca nie podlega ciągłej kontroli, gdyż wszystkie czynności wykonuje się według określonych procedur. Układając zalecenia żywieniowe dietetyk jest odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo osób, które mu zaufały.


WYMAGANIA

Pracując z ludźmi i dla ludzi dietetyk musi być otwarty na ich potrzeby, cierpliwy i wyrozumiały. Na pewno przydatna będzie łatwość nawiązywania kontaktu z ludźmi oraz umiejętność wczuwania się w ich problemy i oczekiwania. Musi również umieć współpracować z lekarzem, psychologiem czy rehabilitantem. Opracowywanie diety nie będzie możliwe bez szerokich zainteresowań dietetyka naukami przyrodniczymi, a w szczególności fizjologią i biochemią oraz dietetyką. Przydatne są też podstawowe zdolności kulinarne.

Powinny go cechować spostrzegawczość i zdolność logicznego myślenia. Gdy w zakres jego obowiązków jest włączone zarządzanie zespołem ludzi odpowiedzialnych za przygotowanie posiłków, to musi także posiadać zdolności kierownicze. Ponadto powinien posiadać dobry wzrok, smak i węch.

Do przeciwwskazań zdrowotnych zalicza się alergie pokarmowe oraz niewydolność układów krążenia i oddechowego. W związku z tym, że dietetyk może mieć bezpośredni kontakt z żywnością musi cechować się nienagannym zdrowiem. Wykluczone jest nosicielstwo chorób zakaźnych.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Aby zostać dietetykiem powinno się ukończyć studia o odpowiedniej specjalności, choć nie jest to obowiązkowe. Wiedzę można zdobyć także w szkole policealnej lub technikum, jednak zadania, którym będzie musiał sprostać dietetyk będą wymagać od niego szerokiej wiedzy interdyscyplinarnej.
Dietetykę studiuje się na akademiach rolniczych lub od niedawna na akademiach medycznych.

Nie ma przeciwwskazań, by dietetykiem zostać w wieku 30 i więcej lat. Gdy ktoś miał dłuższą przerwę w zatrudnieniu lub później nabył odpowiednie kwalifikacje może znaleźć zatrudnienie.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Dietetyk łączy umiejętności technologa żywienia i lekarza, stąd może pracować w różnych miejscach: zarówno w ośrodkach zdrowia czy szpitalach, jak i w gastronomii.

Dobierając odpowiednie produkty i technologie sporządzania potraw wspomaga zarówno chorych w powrocie do zdrowia, jak i stwarza im szansę zachowania dobrego stanu zdrowia. Do jego zadań należeć też może zapobieganie chorobom powstającym na tle wadliwego żywienia. W gastronomii dietetyk dba o zdrowie i bezpieczeństwo klientów.


ZAROBKI

Podobnie jak w przypadku większości zawodów dietetyk na początku kariery nie może liczyć na duże zarobki. Instytuty badawcze, szpitale lub inne jednostki budżetowe dają możliwość zarobienia w granicach 1600 zł - 2700 zł. Nieco lepiej jest w gastronomii. Zarobki wzrastają wraz ze zdobywanym doświadczeniem i awansem. 

Praca Dietetyk
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.