Lista stanowisk - Gerontolog

Gerontolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Gerontolog, nazywany inaczej gerontopedagogiem, geragogiem, lub wychowawcą osób starszych, jest osobą zajmującą się animacją czasu wolnego osób starszych, aktywizacją ich życia, doraźną pomocą, czy też organizacją funkcjonowania placówek, zajmujących się opieką nad osobami starszymi. Nie należy jednak mylić zawodu gerontologa z opiekunem osoby starszej, gdyż do jego obowiązków należy raczej ogólne promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia w tej kategorii wiekowej, organizowanie różnorodnych wydarzeń i zajęć dla osób starszych w ujęciu ogólnym, nie zaś jednostkowym choć i takie przypadki mogą w pracy gerontologa mieć miejsce. Najlepiej definiuje zakres obowiązków tego rodzaju specjalisty jego potoczne określenie – wychowawca osób starszych – który faktycznie wychowuje i kształtuje upodobania i zwyczaje seniorów, niż doraźnie zajmuje się poszczególnymi spośród nich. Dlatego też poza oczywistą cierpliwością i empatią osoba obsadzona na tym stanowisku powinna posiadać także zdolności organizacyjne, czy nawet menadżerskie.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze do wykonywania zawodu gerontologa jest ukończenie wyższych studiów uniwersyteckich na kierunku pedagogika socjalna, wraz z ewentualnymi studiami podyplomowymi, choć chętnie przyjmowani są także absolwenci innych specjalności na kierunkach pedagogicznych. Niemniej istotne jest doświadczenie, pozyskane w pracy z osobami starszymi, a także cechy personalne takie jak odpowiedzialność, cierpliwość, zaangażowanie w wypełnianiu powierzonych obowiązków, zdolności samoorganizacji pracy i zarządzania kapitałem ludzkim, predyspozycje dydaktyczne. Szczególnie wysokie wymagania stawiane będą przed osobami aplikującymi na stanowiska kierownicze w dużych ośrodkach opieki, czy instytucjach oświatowych i kulturalnych, przeznaczonych dla seniorów.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy gerontologa może być publiczny lub niepubliczny zakład opieki dla seniorów, jedna z popularnych w ostatnich latach placówek oświatowych, nazywanych akademiami trzeciego wieku, lub inna instytucja lub organizacja o podobnym charakterze. Praca gerontologa dostarcza dużej satysfakcji i przyjemności z wykonywanych obowiązków, biorąc pod uwagę fakt, że profesję tą wybierają osoby posiadające powołanie do jej wykonywania.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia dla osób wykształconych w tym charakterze oferują wymienione wyżej placówki.


ZAROBKI

Zarobki gerontologa są trudne do określenia szczególnie dlatego, że jest to zawód stosunkowo młody, nieposiadający wciąż utartych standardów zatrudnienia. Z pewnością zarobki gerontologa zatrudnionego w instytucji publicznej będą niższe niż podobnego pracownika, pracującego w prywatnym domu opieki.

Praca Gerontolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.