Lista stanowisk - Kierownik Szpitala

Kierownik Szpitala

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Praca kierownika szpitala jest funkcją wyjątkowo odpowiedzialną i wiąże się z odpowiedzialnością zawodową, ale i społeczną. To w jego gestii leży podejmowanie najważniejszych decyzji dotyczących placówki medycznej. Koordynuje i kontroluje on działania wszystkich komórek organizacyjnych, pełni funkcje kierownicze zakładu, odpowiada za tworzenie i realizację ustaleń regulaminów organizacyjnych, wydawanie wewnętrznych aktów prawnych. Kierownik szpitala ustala jego plan finansowy, zarządza mieniem obiektu i współdziała z jego organem założycielskim.

Kieruje i nadzoruje pracę kierownictwa i działalność osób bezpośrednio mu podległych oraz podejmuje najistotniejsze decyzje dotyczące spraw pracowniczych. Musi on współdziałać z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą. Jest również odpowiedzialny za realizację statutu placówki i udzielania świadczeń przez osoby o odpowiednich uprawnieniach i kwalifikacjach zawodowych.


WYMAGANIA

 

Aby zostać kierownikiem szpitala nie trzeba posiadać wykształcenia medycznego czy praktyki związanej z funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia. Istotne jest posiadane doświadczenie i umiejętności menadżerskie. Osoba ubiegająca się o posadę kierownika szpitala powinna legitymować się dyplomem uczelni wyższej oraz minimalnie sześcioletnim stażem w zawodzie. Szczegółowe wymogi dotyczące m.in. jego pracy określa art. 10 ust. 2 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (t.j. Dz.U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 z późn. zm.) oraz rozporządzenie z 17 maja 2000 r. (Dz.U. z 2000 r. Nr 44, poz. 520 z późn. zm.).


WARUNKI PRACY

 

Miejscem pracy kierownika szpitala jest nie tylko jego biuro, ale i cały obszar obiektu. Może on liczyć także na świadczenie dodatkowe. Osoba zatrudniona na tym stanowisku otrzymuje telefon komórkowy, komputer przenośny, ryczałt na paliwo, a czasem również samochód służbowy.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

 

Możliwości zatrudnienia kierownika szpitala oferują placówki publiczne i prywatne.


ZAROBKI

 

Wynagrodzenia w służbie zdrowia zależą od województwa, a często także od miasta, w którym znajduje się dany obiekt. Duże znaczenie ma również organ prowadzący szpital oraz jego kondycja finansowa. Szefowie szpitali zarabiają średnio 10 000–15 000 zł brutto. Przysługują im nagrody – roczne, jubileuszowe, czasem dodatki motywacyjne, a niektórzy otrzymują również prowizję od zysku, jeśli rok finansowy szpitala znajdują się „na plusie”.

Praca Kierownik Szpitala
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Przed nami Boże Ciało i możliwość skorzystania z kolejnego wiosennego długiego weekendu. Wiele osób już planuje urlop, ale niestety nie wszyscy będą mogli wypoczywać. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.