Lista stanowisk - Przedstawiciel Naukowy

Przedstawiciel Naukowy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Przedstawiciel naukowy – osoba, która reprezentuje firmę medyczną lub farmaceutyczną i zajmuje się promocją oraz sprzedażą jej produktów. Do głównych obowiązków przedstawiciela naukowego należy: nawiązywanie i utrzymywanie stałego kontaktu z lekarzami, dyrektorami szpitali, pracownikami aptek oraz przedstawicielami środowiska medycznego i farmaceutycznego. Dostarcza im materiały informacyjne oraz literaturę naukową dotyczącą najnowszych osiągnięć z zakresu medycyny, farmacji, zawiadamia o organizowanych konferencjach naukowych czy sympozjach.


WYMAGANIA

Nie ma jednego kierunku studiów, który umożliwia pracę w tym zawodzie. Jest ich kilka. Są to tzw. kierunki biosciences, a więc królująca wśród nich medycyna i farmacja, ale także analityka medyczna, chemia, biologia, biotechnologia, fizjoterapia, pielęgniarstwo, jak również wychowanie fizyczne czy technologia żywienia. Chodzi więc zatem o zdobycie takiego wykształcenia – medycznego bądź paramedycznego, które da przyszłemu przedstawicielowi naukowemu wiedzę z zakresu, m.in. anatomii człowieka oraz chemii. Ponadto osoba na tym stanowisku musi być dynamiczna, samodzielna w organizacji pracy, umiejąca planować, elastyczna, operatywna, dyspozycyjna, zorientowana na rezultat oraz komunikatywna. Niezbędne jest także posiadanie umiejętności negocjacyjnych oraz znajomości technik sprzedaży. Istotne jest także posiadanie prawa jazdy a także komunikatywnej znajomości języka angielskiego.


WARUNKI PRACY

Praca przedstawiciela naukowego polega na ciągłym podróżowaniu do klientów. Przedstawiciel naukowy sam planuje i organizuje sobie pracę - jest „panem” swojego czasu i terenu, co niejednokrotnie łączy się z pracą do późnych godzin wieczornych (nawet 12 godzin może wynieść dzień pracy). Praca ta jest pełna wyzwań, każdy dzień niesie ze sobą kolejne wyzwania, dlatego o nudzie w tym zawodzie nie ma mowy.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Przedstawiciel naukowy może szukać zatrudnienia w branży medycznej, farmaceutycznej, tam, gdzie jest potrzebna osoba do promocji i sprzedaży produktów firmy


ZAROBKI

Zarobki początkującego przedstawiciela naukowego wahają się w granicach od 2000 do 3500 zł Osoby odnoszące największe sukcesy mogą liczyć na wynagrodzenie znacznie przewyższające kwotę 3500 zł oraz premie za dobre wyniki sprzedaży (najczęściej wypłacane kwartalnie, o wysokości równoznacznej jednej do trzech wypłat). Przedstawiciel naukowy otrzymuje także służbowy samochód, laptop, telefon komórkowy, może również liczyć na zaplecze socjalne oraz udział w szkoleniach.

Praca Przedstawiciel Naukowy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Współpracownik przypisuje sobie moje sukcesy – jak reagować?

Współpracownik przypisuje sobie moje sukcesy – jak reagować?

Czy zdarzyło Ci się z niedowierzaniem słuchać w czasie spotkania z szefem, jak Twój współpracownik przypisuje sobie wszystkie zasługi za pracę, którą to Ty wykonałeś i zbiera za nią pochwały? Zamiast dusić w sobie poczucie niesprawiedliwości, bądź asertywny –  reaguj i ustal przejrzyste zasady współpracy. Doradcy zawodowi tłumaczą, jak się zachować, gdy ktoś przypisuje sobie nasze sukcesy.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.

Prezydent Polski – jak zostać? Zarobki, kadencja

Prezydent Polski – jak zostać? Zarobki, kadencja

Czy każdy dorosły Polak może zostać prezydentem RP? Okazuje się, że wymienione w Konstytucji wymagania, jakie musi spełnić kandydat na prezydenta, nie są wygórowane. Jest kilka kryteriów, począwszy od obywatelstwa, przez odpowiedni wiek, po wielkość poparcia w społeczeństwie. Wyjaśniamy, kto może startować w następnych wyborach prezydenckich oraz ile zarabia głowa państwa.

Jak zostać strażakiem zawodowym – cechy, zarobki

Jak zostać strażakiem zawodowym – cechy, zarobki

Strażacy to jedna z najbardziej szanowanych grup zawodowych w Polsce. W rankingu najbardziej poważanych zawodów SW Research (2024) zawód strażaka – po raz czwarty z rzędu – obronił pozycję lidera. Zarazem jest to zawód trudny, związany z dużym ryzykiem, i nie każdy może go podjąć. Wyjaśniamy, jak zdobyć pracę w Państwowej Straży Pożarnej oraz jak wygląda proces kwalifikacji.