Lista stanowisk - Ratownik Pokładowy

Ratownik Pokładowy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zadaniem zawodowego ratownika jest udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku różnorodnych wypadków, poszukiwanie osób zaginionych na danym terenie, lub niesienie pomocy w innych temu podobnych przypadkach. Ratownik pokładowy jest członkiem ekipy śmigłowca ratunkowego, wykorzystywana w wypadkach na różnym terenie, zwłaszcza zaś w ratownictwie morskim i śródlądowym. Osoba obsadzona na tym stanowisku, w zależności od miejsca zajmowanego przez niego w ekipie, może zajmować się pilotażem, konserwacją sprzętu ratowniczego, spuszczaniem się na linie lub drabince sznurowej, celem wciągnięcia poszkodowanych na pokład śmigłowca. Szczególnie akcje ratunkowe prowadzone na obszarze otwartych akwenów wymagają szczególnych umiejętności i wykorzystania specjalistycznego sprzętu – krzesełek, noszy, lin, uprzęży, etc. Dlatego też ratownicy pokładowi zmuszeni są do posiadania szczególnych zdolności ekstremalnych – kończą nie tylko kursy ratownicze, lecz także alpinistyczne, wspinaczkowe, kursy nurkowania czy skoków na spadochronie.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze ratownika pokładowego stawia się liczne wymagania kwalifikacyjne, dotyczące jednak głównie ich warunków fizycznych i psychicznych, praktycznych uzdolnień i umiejętności. Kandydaci muszą posiadać także średnie wykształcenie i dyplom ukończenia szkoły chorążych Wojska Polskiego. Osoby chcące pozyskać angaż muszą podjąć zawodową służbę wojskową. Następnym krokiem do objęcia stanowiska jest przejście licznych testów wytrzymałościowych i zdrowotnych, wliczając te odbywające się w komorze dekompresyjnej, etc. Stanowisko obsadzane jest głównie mężczyznami w wieku do 35 lat, legitymującymi się ponadto certyfikatami ukończenia wspomnianych wcześniej kursów alpinistycznych, spadochronowych, wspinaczkowych, płetwonurka, czy ratownika.


WARUNKI PRACY

Praca ratownika pokładowego wiąże się z ponoszeniem ogromnej odpowiedzialności za zdrowie i życie osób potrzebujących jego pomocy. Wykonywanie codziennych obowiązków wymaga także sił fizycznych i odporności na stres.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Ratownictwo pokładowe jest formą służby wojskowej, do podjęcia tejże profesji konieczne jest wstąpienie w szeregi armii zawodowej.


ZAROBKI

Zarobki ratownika pokładowego są niezwykle trudne do określenia. Trud pracy wynagradza jednak poza pensją także ogromna satysfakcja, czerpana z udanych akcji ratowniczych.

Praca Ratownik Pokładowy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!