Lista stanowisk - Dyżurny ruchu

Dyżurny ruchu

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zgodnie Klasyfikacją Zawodów i Specjalności dyżurny ruchu: organizuje, prowadzi i nadzoruje pracę stacji o różnym natężeniu ruchu pociągów osobowych, towarowych, pracę rozrządową i manewrową w obrębie tej stacji, wykorzystując przy tym środki i urządzenia techniczne sterowania ruchem pociągów, łączności i taboru kolejowego.

W tym zawodzie wyróżnia się kilka stanowisk. Osoba kierująca ruchem na stacji to dyżurny ruchu dysponujący. Podlegają mu dyżurny ruchu pomocniczy, dyżurny ruchu peronowy, dyżurny ruchu manewrowy. 

Co więcej, osoba na stanowisku dyżurnego ruchu współpracuje z takimi specjalistami jak maszynista, zwrotniczy i innymi pracownikami kolei np. odpowiedzialnymi za obsługę i wyprawianie taboru. Miejscem pracy dyżurnego ruchu jest zazwyczaj nastawnia.

DYŻURNY RUCHU – JAK ZOSTAĆ?

Dyżurny ruchu to zawód regulowany. Informacje na temat wymagań, jakie muszą spełnić osoby starające się o zatrudnienie w tym charakterze, zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 11 stycznia 2021 r. w sprawie pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego oraz prowadzeniem określonych rodzajów pojazdów kolejowych. 

Zgodnie z nim dyżurny ruchu musi:

  • mieć uprawnienia do wykonywania pracy w tym zawodzie (konieczny jest kurs zawodowy/ ukończenie szkoły o właściwym profilu, a następnie zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje),

  • odbyć zawodowy staż pracy,

  • cechować się dobrym zdrowiem, pozwalającym na wykonywanie obowiązków,

  • umieć pracować pod presją, szybko podejmować decyzje,

  • potrafić pracować w zespole.

W Załączniku nr 1 wyżej wspomnianego aktu prawnego można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące wymagań, jakie należy spełnić, by podejść do egzaminu na dyżurnego ruchu:

Wariant A

1. Wykształcenie – co najmniej średnie lub średnie branżowe po ukończeniu kształcenia w zawodach lub na kierunkach studiów, w których podstawy programowe kształcenia w zawodach lub programy nauczania lub programy studiów zawierają zagadnienia z zakresu ruchu kolejowego i sygnalizacji kolejowej, oraz uzyskanie odpowiednio tytułu zawodowego technika, świadectwa potwierdzającego kwalifikację w zawodzie lub certyfikatu kwalifikacji zawodowej w zakresie kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie nauczanym na poziomie technika, dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika lub dyplomu ukończenia studiów.

2. Staż pracy – odbycie przygotowania zawodowego.

Wariant B

1. Wykształcenie – co najmniej średnie lub średnie branżowe.

2. Staż pracy – 2 lata pracy na innym stanowisku kolejowym oraz odbycie przygotowania zawodowego.

Wariant C

1. Wykształcenie – co najmniej zasadnicze zawodowe lub zasadnicze branżowe.

2. Staż pracy – 5 lat pracy na stanowisku nastawniczego oraz odbycie przygotowania zawodowego. 

DYŻURNY RUCHU – JAK WYGLĄDA PRACA W TYM ZAWODZIE?

Do obowiązków dyżurnego należy przede wszystkim monitoring ruchu pociągów, w tym prowadzenie ruchu, komunikacja z kierownikami pociągów, nadzorowanie pracy manewrowej, naprawczej, konserwatorskiej na stacji, przyjmowanie i wyprawianie pociągów. 

Zakres zadań dyżurnego może być szeroki i uzależniony jest od miejsca pracy. Osoba na tym stanowisku musi umieć obsługiwać urządzenia służące do sterowania ruchem i łączności, odczytywać dokumentację techniczną, a także mieć dobrze rozwinięte zdolności organizatorskie.

DYŻURNY RUCHU – ZAROBKI

To odpowiedzialne i ważne stanowisko, ale czy jest opłacalne? Zarobki na kolei różnią się z uwagi na staż pracy, kwalifikacje i inne czynniki. Zatem ile zarabia dyżurny ruchu? Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń mediana miesięcznej płacy brutto na tym stanowisku wynosi 5360 zł brutto. 25% najlepiej opłacanych pracowników osiąga wynagrodzenie w wysokości co najmniej 6640 zł brutto miesięcznie. 

DYŻURNY RUCHU – KARIERA ZAWODOWA

Część osób, które podejmują pracę dyżurnego ruchu, zaczynają ścieżkę kariery na innych stanowiskach technicznych, np. toromistrza czy nastawniczego. W obrębie zawodu dyżurnego ruchu można się rozwijać, np. podejmując pracę w charakterze dyżurnego ruchu pomocniczego i awansując na dyżurnego ruchu dysponującego. 

DYŻURNY RUCHU – PERSPEKTYWY PRACY

Zapotrzebowanie na pracowników obsługi ruchu kolejowego jest stałe w większej części kraju. Ofert pracy należy szukać przede wszystkim na naszym portalu rekrutacyjnym, a także bezpośrednio na stronach przewoźników.

Praca Dyżurny ruchu
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.