Lista stanowisk - Kominiarz

Kominiarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kominiarz to osoba zajmująca się udrażnianiem, konserwowaniem, czyszczeniem i kontrolowaniem stanu przewodów wentylacyjnych i kominowych. Kominiarz będący nie tylko konserwatorem lecz wykonawcą, zajmuje się planowaniem i montażem przewodów kominowych i wentylacyjnych w budynkach użytkowych i mieszkalnych. W praktyce, najczęściej spotykanym zajęciem kominiarza jest przeprowadzanie rutynowych kontroli wentylacji w budynkach mieszkalnych, które wykonuje z upoważnienia i na zlecenie administracji. Wyniki przeprowadzonych badań często są także przekazywane do gazowni. Wszystkie te czynności prewencyjne, mają na celu zapobieganie pożarom, czy zatruciom w wyniku wycieku czadu. W zależności od posiadanych kwalifikacji i stażu pracy, kominiarz może zajmować się pracą fizyczną na wysokości, udrażniając i badając przewody kominowe, podczas, gdy jego bardziej doświadczeni współpracownicy lub przełożeni wydawać będą jedynie ekspertyzy na podstawie tychże badań.


WYMAGANIA

Dostęp do zawodu kominiarza jest możliwy po ukończeniu jednej z zasadniczych szkół zawodowych lub techników o profilu budowlanym. W praktyce jednak fachu kominiarza nauczyć się można wyłącznie podczas praktyki u wykwalifikowanego mistrza kominiarstwa. Po 3 latach od rozpoczęcia praktyki dana osoba może podejść do egzaminu czeladniczego, a po 6 latach egzaminu mistrzowskiego, który daje możliwość rozpoczęcia samodzielnej praktyki. Wbrew pozorom istnieje wiele stanowisk i stopni w hierarchii zawodu kominiarza, wszystkie spośród nich uzależnione są od posiadanego stażu pracy i wiedzy. Do wykonywania prac na wysokościach kwalifikują się osoby o dobrych warunkach fizycznych, niemające problemów ze zdrowiem, czy lęku wysokości. Odpowiedzialność i skrupulatność w przeprowadzaniu badań wentylacji w budynkach mieszkalnych jest gwarantem bezpieczeństwa osób w nich przebywających.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy kominiarza może być dach budynku, podczas kontroli przewodów kominowych, mieszkania należące do zatrudniającej go spółdzielni, i wiele innych miejsc, w których przyjdzie mu przeprowadzać kontrole i ekspertyzy stanu technicznego wentylacji.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Kominiarz może poszukiwać zatrudnienia w jednej z prywatnych firm kominiarskich, lub otworzyć własną praktykę, po uzyskaniu niezbędnych uprawnień, o których mowa wyżej.


ZAROBKI

Zarobki kominiarza podawane przez niezależne portale są określane na 2500 złotych brutto miesięcznie, choć w przypadku bardzo istotnych zleceń mogą one znacznie wzrosnąć.

Praca Kominiarz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!