Lista stanowisk - Komornik

Komornik

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Komornik to osoba, która wykonuje czynności egzekucyjne w sprawach cywilnych. Warunkiem do rozpoczęcia procesu egzekucyjnego jest wyrok sądu lub akt notarialny. W zależności od charakteru sprawy komornik decyduje o sposobie odzyskania należności. Jeśli dłużnik nie ureguluje długu, komornik wycenia wartość majątku ruchomego i nieruchomego, a następnie organizuje licytację - pieniądze z licytacji przeznaczone są dla wierzycieli.


WYMAGANIA

Komornikiem może zostać osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze lub ekonomiczne, a następnie zdała egzamin i została skierowana na praktykę komorniczą. Praktyka może trwać do dwóch lat. Po uzyskaniu pozytywnej opinii komornika oraz zdaniu egzaminu państwowego Sąd Wojewódzki może zatrzymać praktykanta na etacie sądowym lub przydzielić mu rewir i zatrudnić na stanowisku komornika sądowego. Osoby, które ukończyły aplikację sędziowską są zwolnione z egzaminu. Najważniejszymi cechami komornika są: samodzielność i zdolność podejmowania działań z własnej inicjatywy. Umiejętność postępowania z ludźmi może zapewnić spłatę niektórych długów. Komornik musi potrafić szybko podejmować trafne decyzje, a także przerzucać się z jednej czynności na drugą. Ze względu na dużą niechęć społeczną dla niektórych jego działań musi posiadać dużą odporność emocjonalną i umiejętność panowania nad własnymi emocjami i zachowaniami. Ważna jest też zdolność logicznego rozumowania, a także sprawność językowa. Ponadto w prowadzeniu kancelarii potrzebne są umiejętności kierownicze.


WARUNKI PRACY

Komornik pracuje w kancelarii, ale często przebywa w terenie. Ze względu na specyfikę pracy nie jest osobą mile widzianą. Często musi korzystać z asysty policji, aby chronić swoją osobę przed agresją dłużników. Komornik sądowy pracuje 6-9 godzin dziennie. Zazwyczaj pracuje w ogólnie przyjętych godzinach funkcjonowania urzędów, jednak w wyjątkowych sytuacjach niektóre czynności może wykonywać po godzinach pracy. Wykonywanie czynności egzekucyjnych w dni wolne lub w nocy wymaga pisemnej zgody Prezesa Sądu Rejonowego.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Liczba komorników w Polsce jest stosunkowo niewielka i ściśle określona. Zatrudnienia można szukać jedynie w Sądzie Rejonowym. Nie ma możliwości samozatrudnienia.


ZAROBKI

Zarobki komornika zależą od ilości prowadzonych spraw i umiejętności ściągania wierzytelności. Plasują się powyżej poziomu średniej krajowej.

Praca Komornik
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.