Lista stanowisk - Introligator

Polecane oferty - Przemysł / Produkcja

Introligator

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Introligator to osoba, zajmująca się profesjonalną oprawą materiałów drukowanych. W praktyce może to oznaczać oprawę prac licencjackich i magisterskich, albumów fotograficznych, broszur informacyjnych, klaserów i innych materiałów o różnym przeznaczeniu i zawartości. Wysoce wykwalifikowani specjaliści zajmują się oprawą druków o wartości historycznej. Introligatorzy specjalizujący się w oprawie, łączeniu i umieszczaniu w publikacjach specjalnego wkładu usztywniającego publikację nazywają się introligatorami poligraficznymi, często zatrudnianymi w drukarniach i dużych zakładach poligraficznych. Specjaliści w zakresie wykonawstwa pudeł i etui na różnego rodzaju druki, albumy, publikacje i inne materiały to introligatorzy galanteryjni.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, którego spełnienie jest wymagane do rozpoczęcia pracy w charakterze introligatora jest ukończenie jednej ze szkół zawodowych lub techników, kształcących specjalistów w zakresie poligrafii. Osoby zainteresowane pracą w tym charakterze mogą także rozpocząć przyuczanie do zawodu w jednym z zakładów introligatorskich, lub na kursie zawodowym. Charakter stanowiska wymusza na osobach je obejmujących konieczność posiadania zdolności manualnych, oraz wiedzy z zakresu obsługi maszyn i urządzeń, wykorzystywanych w zakładzie introligatorskim lub poligraficznym. Współcześnie przydatna będzie także znajomość specjalistycznego oprogramowania do obróbki graficznej.


WARUNKI PRACY

Praca introligatora jest pracą typowo rzemieślniczą, odznaczającą się jednak dużym znaczeniem względów estetycznych pozyskiwanych w niej rezultatów. Introligator przebywa na terenie zakładu poligraficznego lub introligatorskiego, a do wykonywania służbowych obowiązków wykorzystuje liczne maszyny i urządzenia specjalistyczne.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia w charakterze introligatora stwarzają liczne zakłady poligraficzne i introligatorskie, a także duże wydawnictwa, realizujące wykonawstwo gotowych publikacji we własnym zakresie. Introligator może założyć własną działalność gospodarczą, często oferując także usługę kserowania i drukowania materiałów tekstowych i graficznych.


ZAROBKI

Zarobki introligatora mogą kształtować się na średnim poziomie 2000 złotych brutto miesięcznie, w zależności od ilości zleceń i ich rodzaju.

Praca Introligator
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.